5 nieodkrytych miasteczek

Przedstawiamy naszą listę wartych odkrycia miasteczek w Turcji. Staraliśmy się wybrać 5 niewielkich, liczących do około 10 tys. mieszkańców miejscowości, które warto uwzględnić w trakcie planowania wyprawy po Turcji. Oczywiście wybór jest subiektywny, ale mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś, co przypadnie mu do gustu i zainspiruje do wyprawy.

1. Mudurnu

Naszym typem do pierwszego miejsca jest Mudurnu, licząca 5000 mieszkańców górska miejscowość w prowincji Bolu. Mudurnu słynie w Turcji z hodowli kurczaków, ale nie to jest powodem, dla którego warto je odwiedzić. Powodem jest natomiast malownicze położenie wśród skał i ciekawa architektura.

Mudurnu

W Mudurnu znajduje się niemal dwieście budynków z okresu Imperium Osmańskiego, a w wielu z nich prowadzone są obecnie pensjonaty. Biorąc pod uwagę, że miasteczko jest położone z dala od szlaków turystycznych, daje to szanse na zasmakowanie życia z czasów osmańskich w niewygórowanej cenie.

2. Gerze

Wszystkim spragnionym pięknych nadmorskich widoków możemy śmiało polecić Gerze, miasteczko położone na wybrzeżu Morza Czarnego w prowincji Sinop. Miasteczko liczy zaledwie 12 tys. mieszkańców i nie trafiają tu raczej turyści.

Gerze

Wspaniałe widoki na Morze Czarne możemy podziwiać z molo znajdującego się w porcie. Na nadbrzeżu znajduje się również spory teren do zabaw dla dzieci oraz restauracje.

Niestety w ostatnim okresie miasteczkiem wstrząsają protesty przeciw budowie elektrowni, która, zdaniem mieszkańców, doprowadziłaby do zniszczenia przyrody w regionie.

3. Sığacık

Wielbicielom wypoczynku i zabytków antycznych śmiało możemy polecić położony na Półwyspie Çeşme Sığacık, leżacy administracyjnie w obrębie miejscowości Seferihisar. Sığacık położony jest z daleka od trasy łączącej Izmir z Çeşme, zatem nie dociera tu zbyt wielu turystów.

Sığacık

Ogromnym atutem miejscowości jest jej położenie, dogodne jako punkt wypadowy do zwiedzania miast z okresu kolonizacji jońskiej. Zaledwie kilka kilometrów od miasteczka znajdują się ruiny starożytnego Teos, a wypożyczenie samochodu pozwala na odwiedzenie w ciągu jednego dnia Klaros, położonego na północ od Sığacık, oraz Klazomenaj, leżącego w obrębie Urli.

4. Bigali Köyü

Bigali Köyü to nawet nie miasto, a jedynie mała wioska. Miejscowość położona jest w Tracji, na półwyspie Gallipoli. Powodem, dla którego warto odwiedzić to miejsce, są związane z nim wydarzenia z okresu I wojny światowej. Otóż w Bigali Köyü znajdowała się wówczas kwatera Mustafy Kemala, który w roku 1915 w trakcie bitwy o Gallipoli dowodził oddziałami osmańskimi broniącymi dostępu do cieśniny Dardanele.

Bigali Köyü

Obecnie Bigali Köyü jest bardziej muzeum niż wsią. Szczególnie można się o tym przekonać w Dzień Zwycięstwa (tr. Zafer Bayramı), który obchodzony jest w Turcji 30. sierpnia. We wsi znajdują się dwa muzea poświęcone pamięci wydarzeń 1915 roku. Jednym z nich jest dom, w którym mieszkał w okresie walk Mustafa Kemal, drugie natomiast poświęcone jest dywizji, którą dowodził.

5. Amasra

Ostatnią pozycję na naszej liście zajmuje Amasra, licząca zaledwie 7 tys. mieszkańców miejscowość, leżąca na wybrzeżu Morza Czarnego w prowincji Bartın. Amasra przyciąga w sezonie letnim wielu turystów, zwabionych pięknym morzem i położeniem miasteczka.

Amasra

O fenomenalnej lokalizacji Amasry przekonuje się każdy już wjeżdżając do miasteczka od strony Sinopu. W samym miasteczku znajduje się, położona na półwyspie, twierdza.