5 najlepszych plaż tureckich

Nie oszukujmy się: pomimo wspaniałych zabytków i cudów natury, jakie oferuje podróżnikom Turcja, dla większości przybywających tu podróżnych głównym celem wyjazdu jest spędzanie czasu na plaży i w wodzie morskiej. Nawet najbardziej zatwardziali poszukiwacze śladów cywilizacji hetyckiej czy frygijskiej, tacy jak ekipa TwS, lubią od czasu do czasu zanurzyć się w kryształowo czystej wodzie i zmyć z siebie pył zebrany podczas eksploracji terenowych.

Poniższy ranking najlepszych miejsc plażowo-kąpielowych w Turcji jest całkowicie subiektywny i odzwierciedla preferencje ekipy TwS. Wszelkie komentarze i wskazówki dotyczące innych wspaniałych plaż są mile widziane w postaci komentarzy, a pogróżki będziemy kasować.

Zatoka Akbük

Kızkalesi

Plaża - marzenie, zdecydowanie wygrywa w naszym rankingu. Oprócz czystej i ciepłej wody oraz miłego w dotyku, aczkolwiek nieco gruboziarnistego piasku, posiada jeden atut, którym żadna inna plaża w Turcji (a może i na całym świecie) poszczycić się nie może. Jest nim pływający na wodach Morza Śródziemnego Zamek Panny, od którego cała miejscowość wypoczynkowa zyskała nazwę Kızkalesi. Widoku z leżaka lub ręcznika na twierdzę nie zastąpią inne widoki, a nieco wprawniejsi pływacy mogą pokusić się o dopłynięcie do zamku wpław. Tych mniej wytrawnych dotransportuje do twierdzy (za drobną opłatą) stateczek wycieczkowy lub wynajęty rower wodny.

Kızkalesi

Dodatkowe zalety plaży w Kızkalesi to: płytka woda przy brzegu, gwarantująca bezpieczeństwo zabaw dla najmłodszych, świetna baza hotelowa w miasteczku oraz ogrom zabytkowych miejsc i rozmaitych ruin w najbliższej okolicy. Osoby znużone plażowaniem mogą spędzić cały tydzień na zwiedzaniu i wędrówkach górskich oraz wspinaczce po ścianach okolicznych wąwozów, chociaż wówczas nie docenią w pełni zalet błogiego lenistwa na plaży.

Akbük

Na pierwszy rzut oka plaża w zatoczce Akbük to całkowite przeciwieństwo Kızkalesi. Brak przy niej jakiegokolwiek solidnego zaplecza w postaci hoteli czy restauracji, dojazd jest praktycznie niemożliwy bez własnego środka transportu, a samo znalezienie Akbük wymaga sporo czasu i wysiłku. Wszelkie wymienione tu niedogodności rekompensuje jednak bajecznie czysta woda oraz miła dla oczu zieleń lasów piniowych, otaczających plażę.

Akbük

Akbük to zatoczka w południowej części Morza Egejskiego, położona w oddaleniu od najważniejszych ośrodków turystycznych regionu. Najbliżej położona miejscowość z bazą hotelową to niewielka Akyaka, którą zdobią piękne budynki stylizowane na osmańskie, ale plaża w samej Akyaka nie umywa się do Akbük. Woda w zatoczce jest przejrzysta i bardzo zimna, wspaniale orzeźwiająca po podróży. Dno bardzo szybko schodzi w dół, więc nie jest to miejsce odpowiednie dla niedoświadczonych pływaków. Sama plaża to wąski pas złożony z drobnych kamyczków, przebieralni i pryszniców - brak. Podsumowując - plaża w Akbük nie jest dla wszystkich, ale dla koneserów.

Çeşme

Chodzą słuchy, że na wybrzeżu egejskim w Turcji nie ma piaszczystych plaż, tylko same kamienie i stromo schodzące do wody skały. Mamy dla Was dobrą wiadomość: nie jest to prawda. Jednym, choć nie jedynym, dowodem na istnienie piaszczystych plaż na tym wybrzeżu jest Altınkum czyli, jak sama nazwa wskazuje, Złoty Piasek. To długa plaża położona niedaleko coraz popularniejszego wśród Polaków miasteczka Çeşme.

Altınkum

Plaża Altınkum faktycznie może pochwalić się pięknym, drobnym i złocistym piaskiem, czystą i dość płytką przy brzegu wodą oraz zapleczem gastronomiczno-barowym. Co więcej, można do niej dotrzeć z Çeşme przy wykorzystaniu środków komunikacji publicznej. Jeżeli natomiast poszukujecie nieco adrenaliny, to bardziej odpowiednią miejscówką jest pobliska plaża Pırlanta, po drugiej stronie cyplu. Wiejące tam wiatry tworzą pokaźne fale, które przyciągają miłośników kitesurfingu i windsurfingu - nie na darmo okolice Çeşme obwołane zostały "Mekką Windsurferów". Przy takim chłodzącym wietrzyku miło się również drzemie na plaży, chociaż słońce potrafi nieźle dać w kość nieuważnym plażowiczom, zwiedzionym przyjemną bryzą.

Alanya

Plaża Kleopatry w Alanyi to z pewnością najsłynniejsza turecka plaża - czy ktoś jeszcze o niej nie słyszał? Wszyscy ją znają? - nie szkodzi, warto przekonać się osobiście, że to faktycznie jest całkiem miłe miejsce do wypoczynku. Co prawda widok na seldżucką twierdzę nie jest aż tak oszałamiający jak na "pływający" zamek w Kızkalesi, ale i tak jest na czym oko zawiesić. Można również poznawać uroki kąpieli w Morzu Śródziemnym od strony wody - podpływa tu mnóstwo stateczków wycieczkowych, przy okazji zawijając pod pobliskie groty i zatrzymując się w miejscach, gdzie można prosto z pokładu skoczyć na głęboką wodę.

Plaża Kleopatry

Zalety plaży Kleopatry są oczywiste: po pierwsze - łatwo jest się do Alanyi dostać, wystarczy wykupić wczasy w biurze podróży, po drugie - zaplecze noclegowo-gastronomiczne jest tu przebogate, po trzecie - sama plaża jest piaszczysta (chociaż tamtejszy piasek nie umywa się do tego z Altınkum). Wczasowicze mają też bogaty wybór sposobów, w jakie mogą spędzić czas poza samą plażą: kluby nocne i dyskoteki tylko czekają na chętnych do imprezowania. Nie lubicie tańczyć do białego rana? Nie szkodzi, w pobliżu Alanyi jest sporo do zobaczenia, i nie chodzi nam tu tylko o słynne Side i Aspendos. Chociaż może być trudno w to uwierzyć, na tym odcinku wybrzeża znajdują się piękne widokowo i bogate w pamiątki z przeszłości miejsca rzadko odwiedzane przez turystów - wystarczy wynająć samochód i ruszyć w ich poszukiwaniu.

Erdek

Turcja to nie tylko wybrzeże śródziemnomorskie i egejskie, wszak nie na darmo nazywana jest Krajem Czterech Mórz. O ile plaże nad Morzem Czarnym nas nie zachwyciły (przepraszamy Amasrę i Sinop), o tyle Morze Marmara to zupełnie inna historia. U nasady półwyspu Kapıdağ leży tam niewielki kurort nazywany Erdek. Co prawda lata świetności ma już dawno za sobą, a wycieczki z Orbisu i Almaturu dawno przestały do Erdek przyjeżdżać, ale tamtejsza plaża należy do bardzo miłych miejsc na wypoczynek. Plaża owa jest długa i zróżnicowana - częściowo piaszczysta, a częściowo - kamienista. Woda morska szybko się nagrzewa i zazwyczaj jest spokojna, chyba że szaleje właśnie sztorm, co zdarzyć się może nawet w czerwcu.

Erdek

Ponieważ Erdek było niegdyś bardzo popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Stambułu, znajduje się w nim wiele hoteli i pensjonatów o zróżnicowanym standardzie. Nawet w środku sezonu wakacyjnego o znalezienie miejsca noclegowego nie jest trudno. Wzdłuż plaży ciągną się restauracje i punkty gastronomiczne, a sprzedawcy przekąsek podpływają do plażowiczów łódkami, oferując świeżutkie precle i inne smakołyki.

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

Erdek

Plaża w Erdek, to moim zdaniem zupełna pomyłka. Jest wąska i zaśmiecona, a Morze Marmara jest mętne od brudu i pełne zielonych glonów, co odbiera całą przyjemność z kąpieli. Sama miejscowość to rozsypujący się ze starości betonowy kurort z krzywymi chodnikami i tandetą na każdym kroku. Byliśmy, jako obcokrajowcy, bardzo rzadkim zjawiskiem w tym miejscu. Zdecydowanie odradzam. Szkoda czasu i pieniędzy.

A mi brakuje którejkolwiek z

A mi brakuje którejkolwiek z plaż licyjskich, które mnie najmocniej urzekły ze wszystkich. Ot choćby Patara - parę kilometrów "nadbałtyckiego" piasku.

Dużo piachu!

Ale i tak nad Bałtykiem jest lepszy, jak by powiedzieli sceptycy :P Na serio, chyba w końcu trzeba będzie do tej Licji pojechać...