5 nieodkrytych perełek muzealnych

Dla wszystkich wielbicieli rankingów i zestawień przedstawiamy listę pięciu tureckich muzeów, które naszym zdaniem nie doczekały się do tej pory właściwego rozreklamowania. Uważamy, że dla prezentowanych poniżej muzeów warto nadrobić parę(set) kilometrów, a może nawet wyznaczyć je jako kluczowy punkt wyprawy.

1. Muzeum w Amasyi


Numer jeden to Muzeum w Amasyi. Za odwiedzeniem tego muzeum przemawia już samo położenie, w byłej stolicy królów pontyjskich. Ale niewątpliwie największą atrakcją muzeum jest statuetka boga Teszuba wykonana z brązu i pochodząca z okresu świetności imperium Hetytów. Statuetka ta, mierząca 21,5 cm, jest największą rzeźbą metalową przedstawiającą postać ludzką pochodzącą z tego okresu.

Figurka boga Teszuba z Muzeum w Amasyi

Figurka boga Teszuba z Muzeum w Amasyi

Oprócz tego atrakcją muzeum, przynajmniej dla tych o mocnych nerwach, jest sala, w której prezentowane są mumie. Zmumifikowane ciała pochodzą z okresu państwa Ilchanidów (1256-1335 r. n.e.), które powstało na Bliskim Wschodzie po rozpadzie imperium mongolskiego.

2. Muzeum Gordionu w Yassıhöyük


Kolejna gratka dla wielbicieli historii, to Muzeum w Gordionie, położone na terenie dzisiejszego Yassıhöyük. Zawiera ono bogatą kolekcję eksponatów pochodzących z wykopalisk prowadzonych na terenie stolicy starożytnej Frygi. Jednak największą atrakcją jest tumulus będący częścią muzeum.

Wnętrze tumulusa jest udostępniane zwiedzającym, którzy po przejściu wąskiego korytarza mogą podziwiać zachowaną w wnętrzu komorę grobową. W budynku muzeum znajduje się również jej miniaturowa replika.

Replika komory grobowej z tumulusa, znajdująca się w Muzeum Gordionu Replika komory grobowej z tumulusa, znajdująca się w Muzeum Gordionu

Oczywiście niebagatelną atrakcją przy odwiedzeniu Yassıhöyük są ruiny starożytnego Gordionu. Polecamy zwiedzenie tych ruin jako uzupełnienie wizyty w muzeum.

3. Muzeum Etnograficzne w Izmirze


Muzeum Etnograficzne w Izmirze jest położone obok Muzeum Archeologicznego, ale naszym zdaniem jest o wiele ciekawsze. Główne atrakcje muzeum to bogata kolekcja tradycyjnych dywanów tureckich oraz odtworzone wnętrza domów i tradycyjnych warsztatów.

Odtworzone wnętrze domu z czasów osmańskich - Muzeum Etnograficzne w Izmirze Odtworzone wnętrze domu z czasów osmańskich - Muzeum Etnograficzne w Izmirze

Jednym z najciekawszych stanowisk jest rekonstrukcja pierwszej tureckiej apteki otwartej w Izmirze w 1903 r. W muzeum można też zobaczyć jak wygląda warsztat, w którym wytwarzane są tradycyjne talizmany znane w Polsce jako oko proroka.

4. Muzeum Efeskie w Selçuku


Muzeum Efeskie w Selçuku znajduje się na naszej liście głównie ze względu na to, że łatwo przeoczyć je przy okazji zwiedzania samego Efezu. Tymczasem w muzeum znajduje się wiele eksponatów pochodzących z terenu wykopalisk prowadzonych w Efezie.

Posągi z Efezu wystawione na dziedzińcu Muzeum w Selçuku Posągi z Efezu wystawione na dziedzińcu Muzeum w Selçuku

Dlatego też polecamy odwiedzenie tego muzeum po zwiedzeniu Efezu. Szczególnie warto zobaczyć posąg Artemidy. Znajdujące się w pobliżu Efezu sanktuarium Cybele, czczonej następnie jako Artemida, przyciągało pielgrzymów od początków I tysiąclecia p.n.e. Dla tych którzy odwiedzili Efez, a nie mieli szansy zwiedzić muzeum, polecamy galerię zdjęć z Muzeum Efeskiego na naszej stronie.

5. Muzeum w Sinop


Ostatnie muzeum na naszej liście znajduje się w Sinop, jednej z najstarszych miejscowości nad Morzem Czarnym. Samo muzeum jest natomiast jednym z najstarszych w Turcji.

Skarb złotych monet w gablocie Muzeum w Sinop Skarb złotych monet w gablocie Muzeum w Sinop

Największą atrakcją muzeum jest kolekcja ikon pochodzących z okresu bizantyjskiego. Uwagę przyciągają również monety ze znalezisk z okolic Sinop. Warto też rozejrzeć się po rozległym ogrodzie otaczającym muzeum, w którym wystawiono mnóstwo większych eksponatów, w tym kolumny, dzbany, posągi, kamienne ołtarze, sarkofagi i inskrypcje.

Część eksponatów wystawianych w muzeum w Sinop można zobaczyć na galerii zdjęć z tego muzeum na naszym profilu na Facebook-u.