5 niezwykłych miejsc kultu

W kolejnym artykule z cyklu Top 5, przedstawiamy listę pięciu miejsc związanych z kultem religijnym. Anatolia jest chyba jedynym miejscem na świecie, gdzie można znaleźć miejsca związane z religiami zarówno dawnymi, jak i współczesnymi. Na naszej liście zebraliśmy miejsca, które służyły jedynie do celów religijnych, zatem znajdują się one często w oddaleniu od głównych miast. Jednak naszym zdaniem warto nadłożyć drogi, żeby je odwiedzić.

1. Göbekli Tepe


Najstarszym obiektem na naszej liście jest Göbekli Tepe. Jest to najstarsze znane miejsce kultu wzniesione przez człowieka. Jego początki sięgają prawdopodobnie 10 tysięcy lat p.n.e.

Göbekli Tepe

Kompleks Göbekli Tepe znajduje się na wzgórzu położonym 15 km od Şanlıurfy, z którego roztaczają się widoki na spalony słońcem krajobraz południowo-wschodniej Anatolii. Plemiona myśliwych i zbieraczy, żyjące na tym obszarze 12 tys. lat temu, zbierały się na tym wzgórzu, by wspólnymi siłami wybudować świątynię i oddawać cześć swoim bóstwom. Prawdopodobnie tutaj dokonała się także kluczowa przemiana w historii ludzkości nazywana 'rewolucją neolityczną' - plemiona myśliwych i zbieraczy rozpoczęły uprawę zbóż.

Wszystkich zachęconych do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z Göbekli Tepe na naszej stronie.

2. Yazılıkaya


Kolejnym miejscem na naszej liście jest świątynia skalna Yazılıkaya. Była ona miejscem kultu dla Hattuşaş, stolicy Hetytów.

Yazılıkaya

Świątynia w Yazılıkaya zbudowana została w oparciu o naturalną formację skalną i jest największym tego typu obiektem hetyckim. Na skałach wyryte są tu zarówno płaskorzeźby przedstawiające bogów, jak i władców hetyckich. Sanktuarium powstało prawdopodobnie w XV w. p.n.e., ale większość płaskorzeźb powstała w XIII w. p.n.e.

3. Didyma


Świątynia oraz wyrocznia poświęcone bogu Apollo znajdujące się w Didymie stanowiły jeden z największych kompleksów sakralnych świata hellenistycznego. Znajdująca się tu wyrocznia swoją reputacją ustępowała jedynie wyroczni w Delfach.

Didyma

Obecnie Didyma to niewielkie miasteczko w prowincji Aydın. Wybierając się w te okolice warto odwiedzić również dwa znajdujące się w pobliżu miasta starożytne - Prienę oraz Milet.

4. Klaros


Kolejna sławna wyrocznia świata hellenistycznego znajdowała się w Klaros. Ze znajdującej się tu świątyni korzystali mieszkańcy pobliskiego Kolofonu.

Klaros

Klaros było miejscem kultu boga Apollo już w czasach Homera, a jeszcze wcześniej czczona była tu bogini-matka Kybele. Znajdująca się tu świątynia Apolla jest jedną z niewielu zachowanych na tym obszarze budowli w stylu doryckim.

5. Meryemana


Meryemana to miejsce ważne dla chrześcijan. Zgodnie z powszechnym wierzeniem, mieszkała tu w ostatnim okresie swojego życia Maria, matka Jezusa.

Meryemana

Meryemana zyskało sławę w XIX w. Wówczas to niemiecka zakonnica Catherina Emmerich miała wizje tego miejsca, chociaż sama nigdy nie przebywała w tych okolicach. Na podstawie jej opisów odnaleziono fragmenty domu pochodzącego z okresu między I a VI w p.n.e.

Kościół Katolicki nigdy nie uznał oficjalnie Meryemana za ostatni dom Marii. Jednak nieoficjalnie cieszy się ona sławą wśród pielgrzymów i odwiedzana była przez papieży, w tym w roku 1979 przez Jana Pawła II.