Region:
Słońce, morze, urodzajna ziemia... Czegóż więcej potrzeba człowiekowi? Takiego zdania był pochodzący z Synopy grecki filozof Diogenes, który zasłynął z mieszkania w beczce. Odwiedzając to urokliwe miasteczko położone nad Morzem Czarnym nie sposób nie zgodzić się z Diogenesem.
Sinop, bo tak obecnie nazywa się miasto, zlokalizowane jest przy jednym z najpiękniejszych naturalnych portów na wybrzeżu tureckim. Jego strategiczne położenie doceniane było od najdawniejszych czasów.
Antyczne fortyfikacje w Sinop
Historia
Sinop to jedno z najstarszych miast regionu Morza Czarnego. Po raz pierwszy pojawiło się na kartach historii za czasów hetyckich, gdy znane było jako Sinuwa. Ponownie "odkryli" je osadnicy z Miletu, którzy w VII wieku założyli tu swoją kolonię, nazywaną Synopą. Pod ich rządami miasto kwitło: biło własną monetę i zakładało własne kolonie. Dało również nazwę siarczanowi arsenu o czerwonej barwie, wydobywanemu w Kapadocji, zwanemu 'czerwoną ziemią z Synopy'.
W V wieku w Synopie urodził się jeden z najsłynniejszych greckich filozofów - Diogenes. Był on przedstawicielem szkoły cyników, której nazwa pochodziła od jego przydomka Pies (gr. Κυνικός). Najbardziej znana anegdota związana z Diogenesem opowiada o jego spotkaniu z Aleksandrem Wielkim. Słynny wódz zaoferował filozofowi spełnienie każdego życzenia. W odpowiedzi Diogenes poprosił Aleksandra o... przesunięcie się, gdyż zasłania mu słońce.
Pomnik Diogenesa w Sinop
W 183 roku p.n.e. Synopa stała się częścią Królestwa Pontu, a Rzymianie pod wodzą Juliusza Cezara zdobyli miasto w 47 roku p.n.e. Synopa należała następnie do Cesarstwa Bizantyjskiego i jego bezpośredniego spadkobiercy w tym regionie - Cesarstwa Trapezuntu. Przejściowo zajęli ją Seldżucy. Ostatecznie pod panowaniem tureckim miasto znalazło się za sprawą Osmanów w 1458 roku po podboju przez Mehmeda II - zdobywcę Konstantynopola.
W czasach osmańskich Sinop posiadało strategiczne znaczenie. To w nim odbudowano flotę imperialną po katastrofalnej w skutkach bitwie pod Lepanto w 1571 roku. Podczas wojny krymskiej z Rosją, w 1853 roku, miasto stało się świadkiem kolejnej przegranej przez Osmanów bitwy morskiej.
Pomnik marynarzy poległych w wojnie krymskiej - ogród muzuem w Sinop
W XX wieku, podczas trwania zimnej wojny, w Sinop znajdowała się amerykańska baza wojskowa, zamknięta w 1992 roku.
Fortyfikacje w Sinop
Sinop obecnie
Sinop to niewielkie miasteczko, słynące z rzeźb w drewnie i produkcji ubrań z bawełny. Nieopodal znajdują się ładne, piaszczyste plaże oraz kilka tzw. 'wiosek wakacyjnych' przeznaczonych dla wczasowiczów.
Wieża zegarowa w centrum Sinop
Więcej informacji o Sinop znajdziecie w relacji Podróż na wschód.
Co warto zobaczyć:
Muzeum w Sinop - ciekawa placówka z dużym ogrodem. Wystawione są w niej m.in. złote ikony bizantyjskie.
Przeczytaj więcej o muzeum w Sinop.
Budynek muzeum w Sinop
Zamek w Sinop - zbudowany w VII wieku p.n.e., a następnie odbudowywany i ulepszany przez Rzymian, Bizantyjczyków i Seldżuków. Jego mury mają 3 metry grubości i do 30 metrów wysokości. Do dzisiejszego dnia zachowało się siedem wież obronnych.
Wykopaliska archeologiczne na terenie twierdzy w Sinop
Seldżucki meczet Alaadin, nazywany również Wielkim Meczetem (tr. Ulu Cami) - w centrum miasta, przy ulicy Sakarya, zbudowany w 1267 roku.
Medresa Pervane z 1262 roku - obecnie mieści się w niej wiele sklepów oferujących lokalne produkty i rękodzieło.
Rezerwat przyrody Sarıkum, położony 17 km na zachód od miasta, na który składa się jezioro - 'ptasi raj' oraz piaszczysta plaża.
Przeczytaj więcej o rezerwacie Sarıkum.
Fiord Hamsilos - 11 km od centrum miasta - to jedyny fiord w całej Turcji.
Jak dotrzeć?:
Samolotem: lotnisko położone jest 8 km od centrum i kilka razy w tygodniu przylatują na nie samoloty ze Stambułu.
Autokarem: wiele połączeń z Ankarą (9 godzin jazdy), Stambułem (11 godzin), Samsunem (3,5 godziny) i Trabzonem (9 godzin). Uwaga: brak bezpośredniego połączenia z Amasrą - trzeba przesiadać się w İnebolu lub Cide.
Samochodem: Jadąc z zachodu, ze Stambułu, trasa prowadzi malowniczym wybrzeżem Morza Czarnego, ale jej odcinek od Amasry do Sinop (trasa nr 010) to kręta droga górska, nieustannie remontowana z powodu obsuwających się do morza fragmentów asfaltu. Na tym odcinku średnia prędkość przejazdu nie przekracza 30-40 km/h. Długość trasy wybrzeżem wynosi 779 km.
Jeżeli chcecie poświęcić malowniczość na rzecz prędkości, to trasa śródlądowa wiedzie autostradą (trasa nr 80) ze Stambułu przez Izmit i Bolu, aż do Gerede (odcinek płatny). Dalej, nadal trzymając się trasy nr 80, jedzie się przez Ilgaz i tam odbija na Kastamonu (droga nr 765). Następnie należy jechać przez miejscowości Taşköprü i Boyabat (droga nr 030). Stamtąd do Sinop prowadzi droga nr 785. Całkowita długość trasy wynosi wówczas 710 km.
Jadąc z kierunku wschodniego, z Trabzonu, mamy do pokonania 497 km, jadąc wzdłuż wybrzeża trasą nr 010.
Z Turcji centralnej, a dokładnie z Ankary, najprostsza trasa wiedzie drogą nr 765 przez Çankırı do Ilgaz i dalej przez Kastamonu podobnie jak ze Stambułu. Jej długość to 438 km.
Przed wjazdem do centrum miasta znajduje się płatny parking samochodowy. Polecamy skorzystanie z tej okazji, gdyż Sinop jest niewielkie i przyjemnie zwiedza się je na piechotę.
Centrum Sinop
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
nie sposób NIE zgodzić się
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Dzięki
Wysłane przez Iza w