5 mało rozreklamowanych cudów natury

Niewątpliwie jednym z dobrych powodów do odwiedzenia Turcji są walory przyrodnicze tego kraju. Na pewno wśród najbardziej znanych można wymienić Pamukkale czy krajobrazy Kapadocji. My jednak chcielibyśmy zachęcić Was do odwiedzenia także innych, mniej znanych miejsc, które można zaliczyć do cudów natury.

1. Jaskinia Ballıca

Nasz numer 1 to jaskinia Ballıca położona 26 km na zachód od miejscowości Tokat. Korytarze jaskini mają długość ok. 8 km, z czego 680 m jest udostępnianie zwiedzającym.

 Widoki z okolic jaskini Ballıca

Niestety w samej jaskini nie można robić zdjęć. Pewną rekompensatą jest możliwość fotografowania przepięknych widoków na drodze wiodocej do jaskini z pobliskiej miejscowości Pazar.

2. Delta rzeki Kızılırmak

Kolejną atrakcją przyrodniczą jest delta rzeki Kızılırmak w okolicach miejscowości Bafra. Jest to jeden z największych w Turcji obszar mokradeł i stanowi on w części obszar chroniony jako rezerwat przyrody.

 Bafra Kuş Cenneti

Na terenie delty znajdują się tereny lęgowe kilkuset gatunków ptaków, a część tego terenu jest znana jako tzw. Ptasi Raj Bafra (tr. Bafra Kuş Cenneti). Polecamy to miejsce wszystkim miłośnikom obserwacji ptaków.

3. Cennet ve Cehennem

Cennet ve Cehennem czyli Piekło i Niebo to dwa zapadliska krasowe położone w okolicach miejscowości Silifke.

 Zapadlisko Cennet

Piekło (Cehennem) to lej o głębokości 128 m, który można podziwiać z tarasu widokowego. Natomiast do Nieba (Cennet) można zejść, pokonując schody prowadzące na dno 70 m zapadliska.

4. Jezioro Obruk

Jezioro Obruk znajduje się w połowie drogi między Aksaray a Konya. Powstało ono w wyniku wymywania skał wapiennych przez wody podziemne, które prowadzi do tworzenia się zapadlisk.

Jezioro Obruk

Jezioro ma średnicę 150 m i głębokość 145 m. Jego nazwa wywodzi się od pobliskiej wsi Obruk. Jeziora tego typu są charakterystyczne dla okolic Konya i są często zbiorczo nazywane obruk.

5. Jezioro Abant

Jezioro Abant jest położone w górach Abant w pobliżu miejscowości Bolu. Ze względu na swoje położenie wśród lasów na wysokości 1320 metrów n.p.m. jest to świetne miejsce na przechadzkę w upalny dzień.

Jezioro Abant

Jezioro powstało wskutek zamknięcia doliny przez osuwisko. Jest ono zasilane wodami podziemnymi, a w sezonie letnim pokrywa się liliami wodnymi. Teren wokół jeziora jest objęty ochroną i można tu spotkać jelenie, dziki a nawet niedźwiedzie.