Çeşme

Współrzędne GPS: 38.319599, 26.306801

Region: 

Miejscowość wypoczynkowa położona na półwyspie o tej samej nazwie, będącego z kolei zachodnią częścią półwyspu Karaburun nad Morzem Egejskim. Nazwa Çeşme wywodzi się od tureckiego słowa o tym samym brzmieniu, oznaczającego fontannę lub źródło. Rzeczywiście w okolicach tej miejscowości znajduje się wiele źródełek wodnych.

Çeşme - marina

Poniższy plan przedstawia wybrane punkty kilka najważniejszych miejsc w Çeşme takich jak sklepy, zabytki i punkty usługowe.

Nieco historii

W czasach starożytnych Çeşme, nazywane wówczas Cyssus lub Kyssos, pełniło funkcję portu dla pobliskiego miasta Erythraj. Od VI wieku n.e. był to ważny ośrodek osadnictwa greckiego, który posiadał stosunki handlowe z Egiptem, Cyprem i krajami leżącymi na zachodzie.

Çeşme zostało zdobyte przez Turków Seldżuckich pod wodzą Çaka Bey od Bizancjum w XI wieku. Wraz ze schyłkiem potęgi Seldżuków stało się częścią prowincji Aydinogullari i służyło jako baza marynarki wojennej. Osmański sułtan Yildirim Bayezit (Bajazyd Błyskawica) zdobył miasto w XIV wieku, aby wkrótce utracić je na rzecz Timura Chromego. W końcu Çeşme odzyskał dla Osmanów w XV wieku syn Bajazyda - Mehmet I.

Najważniejszym wydarzeniem historycznym związanym z Çeşme była bitwa morska, którą stoczyła flota osmańska przeciwko flocie rosyjskiej. Odbyła się ona na wodach cieśniny pomiędzy Çeşme a wyspą Chios od 5 do 7 lipca 1770 roku.

Bitwa pod Czeszmą

Siły osmańskie odniosły w tym starciu druzgocącą klęskę, tracąc większość okrętów. Była to największa morska porażka Osmanów od czasów bitwy pod Lepanto w 1571 roku. W jej skutek flota rosyjska przez następnych pięć lat kontrolowała wody Morza Egejskiego, jednakże historycy nadal rozważają motywację carycy Katarzyny Wielkiej, która zdecydowała się skoncentrować swoje siły morskie w tym stosunkowo mało istotnym mieście portowym, chociaż na wybrzeżu egejskim istniały o wiele bardziej znaczące strategicznie cele.

Czasy współczesne

Atrakcyjna lokalizacja i niewielka odległość od Izmiru, od którego dzieli Çeşme zaledwie 85 kilometrów, które można szybko pokonać wielopasmową autostradą, uczyniły z Çeşme atrakcyjny punkt wypadów weekendowych dla mieszkańców Izmiru.

Na półwyspie położone są również inne miejscowości turystyczne, takie jak Ilıca czy Alaçatı, zwane mekką windsurferów z powodu silnych wiatrów, które w połączeniu z płytką wodą zatoki czynią to miejsce idealnym dla uprawiania tego sportu wodnego. W Alaçatı znajduje się nawet pomnik windsurfera! Innym ciekawym sportem uprawianym z powodzeniem na wodach w okolicach Çeşme jest kitesurfing (zwany również kiteboarding).

Kitesurfing w okolicach Çeşme

Jest to dyscyplina podobna do windsurfingu, z tą różnicą, że deska jest napędzana nie żaglem, a latawcem-paralotnią, trzymaną przez kitesurfera.

Cały półwysep cieszy się zresztą, właśnie dzięki wiejącym tam wiatrom, bardzo przyjemnym klimatem i stosunkowo niską wilgotnością powietrza, co czyni wypoczynek i plażowanie znacznie przyjemniejszym. Należy tylko pamiętać, że chociaż odczuwane temperatury są niższe, niż przykładowo w Alanyi, to śródziemnomorskie słońce operuje z podobną mocą, więc o oparzenia słoneczne nietrudno.

Çeşme - statki wycieczkowe wychodzące z portu

Co warto zobaczyć: 

Twierdza (Kale)

W samym centrum Çeşme uwagę przyciąga genueńska forteca, zbudowana w XVI wieku, a odrestaurowana przez syna Mehmeta Zdobywcy - sułtana Beyazıta, w celu obrony wybrzeża przed piratami.

Çeşme - forteca

Obecnie forteca udostępniana jest, za symboliczna opłatą, zwiedzającym. W obrębie jej murów znajduje się również muzeum miejskie, w którym można podziwiać eksponaty z czasów starożytnych, w tym wydobyte z głębin morskich greckie amfory, klasyczne posągi z czasów rzymskich, jak również grobowce otomańskie, a nawet pochodzące z tych czasów toalety. Od pewnego czasu znajduje się tu również ekspozycja poświęcona bitwie morskiej pod Çeşme, zawierająca kilka obrazów, nieco monet oraz broni z epoki.

Çeşme - toaleta otomańska w muzeum

Z twierdzy rozciąga się wspaniały widok na samo miasto, otaczające je wzgórza, zatokę i port. Warto spędzić tam nieco więcej czasu, posnuć się po obwarowaniach, odetchnąć w upalny dzień chłodem lochów i podziwiać wspaniałe widoki. Tym bardziej, że prawdopodobnie będziemy jedynymi odwiedzającymi.

Çeşme - w fortecy

Tuż przed murami fortecy stoi imponujący pomnik Cezayirli Gazi Hasan Paşa. Niezwykła kariera tego dowódcy wojsk otomańskich z XVIII wieku rozpoczęła się od momentu, gdy jako niewolnik, pojmany prawdopodobnie na Bałkanach, trafił do domu kupca tureckiego, który wychował go jak własnego syna. Błyskotliwe zwycięstwa wojskowe, jak również bohaterska postawa w przegranej bitwie morskiej pod Czeszmą (czyli właśnie Çeşme), gdzie zdołał ocalić podległe sobie jednostki przed zniszczeniem, doprowadziły go do zajęcia stanowiska wielkiego wezyra, czyli premiera Imperium Otomańskiego.

Cezayirli Gazi Hasan Paşa

Kościół Ayios Haralambos

Ayios Haralambos to dawny kościół wyznawców obrządku prawosławnego, zbudowany w 1832 roku. Jest to trzynawowa bazylika na planie kwadratu, chociaż niestety narteks nie zachował się do czasów współczesnych. Znajduje się przy ulicy İnkılap w centrum Çeşme.

Ayios Haralambos

Do budowy wykorzystano rozmaite materiały budowlane. Narożniki konstrukcji, jak również sklepienia żebrowe i kolebkowe są zbudowane z kamienia ciosanego.

Obecnie wejście do budynku znajduje się po stronie północnej. Boczne, symetryczne nawy ze sklepieniem żebrowym, są oddzielone rzędami kolumn. Środkowa nawa pokryta jest półkopułą, po wschodniej stronie znajduje się apsyda. Małe apsydy zwieńczone półkopułami znajdują się również po stronie północnej i południowej głównej apsydy.

Ayios Haralambos - wnętrze

Oprócz zewnętrznych zdobień, również wewnątrz znajdują się wykonane w tynku gipsowym ornamenty. Kapitele kolumn oraz najwyższe punkty łuków są ozdobione okrągłymi i owalnymi rozetami. Na owalnej płycie ściennej widoczne są motywy kwiatowe oraz fragmenty ikon.

Kościół jest obecnie w dość opłakanym stanie, chociaż nadal jest użytkowany przez władze miejskie, jako lokalne centrum kultury. Odbywają się w nim targi książki i spotkania ze znaczącymi osobistościami ze świata tureckiej kultury. W 2010 roku władze Çeşme ogłosiły plan renowacji budowli.

Marina - przystań jachtowa i centrum gastronomiczno-handlowe

Oddana do użytku wiosną 2010 roku Marina w Çeşme to jeden z bardziej udanych projektów zrealizowanych w tym mieście. Jeszcze dwa lata temu nabrzeże w Çeşme straszyło pasem ziemi niczyjej, ogrodzonym odstraszającym ogrodzeniem.

Obecnie wzdłuż nabrzeża ciągnie się pasmo niskiej zabudowy, a w malowniczych domkach, idealnie dopasowanych pod względem architektonicznym do klimatu miasta, znajduje się wiele sklepów i restauracji, mających na celu obsługę nie tylko cumujących na przystani jachtów, ale również licznie przybywających tu gości z całej Turcji.

Jeden z budynków Mariny

Zabudowa sprawia bardzo przyjemne wrażenie, a osoby odwiedzające Çeşme po raz pierwszy mogą ulec złudzeniu, że budyneczki stoją tu od dawna. Każdy z nich jest inny, więc nie mamy wrażenia monotonii, będącej oznaką braku wyobraźni architekta. Sądząc po starych fotografiach miasta, twórcy projektu w kreatywny sposób odtworzyli dawną zabudowę tej części Çeşme.

Polecamy Marinę jako miejsce przechadzek, warto również zajrzeć do znajdujących się tu księgarni i sklepu z tradycyjną żywnością lub do jednej z rozlicznych knajpek i restauracji (niekoniecznie do szeroko reklamowanego w regionie Burger Kinga).

Jachty zacumowane w Marinie

Rejs po okolicznych wyspach i zatokach

Najciekawszą formą rozrywki w Çeşme jest jednodniowy rejs statkiem po okolicznych wysepkach i zatoczkach. Rejs, podczas którego podawany jest lunch, to połączenie pływającej dyskoteki i restauracji. Stateczek co chwilę zatrzymuje się, dając możliwość pływania i nurkowania. Gwoździem programu są występy artystyczne i konkurs taneczny.

Stateczki wycieczkowe

Stateczki wyruszają z nabrzeża naprzeciwko pomnika İsmeta İnönü codziennie około 10.30, płyną do tzw. Oślej Wyspy, gdzie można nakarmić i sfotografować osiołki oraz chwilę popluskać się przy kamienistej plaży. Następnie zawijają do kilku zatoczek, a podczas jednego z postojów podawany jest standardowy lunch (w cenie rejsu): ryba lub kurczak z grilla, makaron i sałatka. Napoje nie są już wliczone w bilet, a ich ceny są dość wygórowane. Z drugiej strony nie da się na nich zbytnio oszczędzać, chyba że gustujemy w ciepłej wodzie lub podgrzanym przez słońce piwie z plecaka...

Podczas postojów w zatoczkach można popływać na głębokiej wodzie, a śmiałkowie testują swoje umiejętności skacząc do wody z górnego pokładu. Podczas popołudniowego powrotu do Çeşme odbywa się swoisty konkurs na stateczek, który podczas wpływania do przystani narobi najwięcej hałasu i pochwali się najbardziej roztańczoną ekipą na pokładzie.

Występy gwiazd tureckiej sceny rozrywkowej

Co roku w sezonie letnim do Çeşme ściągają największe sławy tureckiej sceny muzycznej. Jeżeli będziecie mieli szczęście, to w czasie wakacji nadarzy się okazja do posłuchania i zobaczenia na żywo Tarkana, Gülben Ergen czy Serdara Ortaça.

Skromna reklama wielkich gwiazd

Plaże

W samym Çeşme do dyspozycji miłośników kąpieli jest jedynie niewielka plaża miejska, usytuowana w północnej części miasta, za portem kutrów rybackich. Nawieziony piasek nie grzeszy czystością, a woda jest często mało przejrzysta. Jest to odpowiednie miejsce na krótką kąpiel, zwłaszcza późnym popołudniem, gdy plaża praktycznie pustoszeje. Na plaży można wynająć leżaki, domki na wodzie, jak również skorzystać z oferty lokalnej knajpki. Aby szybko ochłodzić się w wodzie można również zejść prosto na głęboką wodę, korzystając z drabinek usytuowanych między portem rybackim a plażą miejską.

Plaża miejska

Na dłuższe plażowanie należy udać się poza centrum Çeşme. Najważniejsze plaże znajdują się na zachód od miasta, na samym końcu półwyspu. Są to: słynąca z dobrych warunków do uprawiania kitesurfingu Pırlanta, gdzie wieje mocny wiatr, a fale są wysokie oraz słynna plaża Altınkum (Złoty Piasek), w ostatnim czasie niestety zdominowana przez kluby plażowe, grające głośną muzykę i wynajmujące leżaki po wygórowanych cenach. Na plus Altınkum należy policzyć piękny, złocisty, drobny piasek, krystalicznie czystą wodę oraz łagodne zejście do morza. Do obu tych plaż kursują z centrum Çeşme częste dolmusze.

Inne popularne wśród plażowiczów miejscowości nieopodal Çeşme to Dalyanköy, Alaçati oraz Ilıca, o których szerzej piszemy w poświęconych im artykułach.

Gastronomia

Jak przystało na miejscowość turystyczną Çeşme może się poszczycić ogromną ilością lokali gastronomicznych, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jedynym problemem bywa tu jakość serwowanych potraw oraz często ich dość wygórowane ceny.

W poszukiwaniu restauracji podających ryby należy skierować się na wybrzeże, gdzie od Cumhuriyet Meydanı do plaży miejskiej znajduje się cały ciąg restauracji oferujących bardzo zbliżone menu, na które składają się zazwyczaj dwa gatunki grillowanej ryby: çipura (dorada) oraz levrek (okoń), jak również podstawowe dania kuchni tureckiej tj. Adana kebab, güveç, kuzu pirzola (kotlet jagnięcy) czy kanat (pieczone kurze skrzydełka). Również ceny dań są we wszystkich restauracjach podobne, a każda oferuje identyczny zestaw (ryba, sałatka, pieczywo) w zbliżonej cenie (w 2010 roku było to około 12-14 TL).

Grillowana ryba

Jeżeli macie ochotę na szybszą przekąskę albo pizzę, to najwięcej tego typu lokali znajduje się przy deptaku tj. ulicy Inkılap. Podaje się tu zarówno turecką wersję pizzy czyli pide, jak i odmianę włoską (lokal Pizza Pizza). Znajdziecie tam również podstawowe odmiany kebabów (döner i dürüm), kilka lokali z zupą, restauracje podające tureckie śniadanie (czyli kahvalti), chociaż jeżeli ktoś się uprze, to znajdzie w Çeşme również śniadanie angielskie, z bekonem włącznie. Obraz uzupełnia sporo knajpek, kilka pubów i klubów nocnych.

Jedna z restauracji na deptaku

Bardziej wyszukane menu oraz wyższe ceny potraw czekają na gości w centrum Marina. Nie jesteśmy jednak przekonani, czy za wygórowaną ceną idzie lepsza jakość. Płaci się tam raczej za lokalizację oraz za możliwość pokazania się. W dobrym guście jest wpaść również na hamburgera i frytki do Burger Kinga.

Restauracja w Marinie

Aby napić się tradycyjnej tureckiej herbaty gorąco polecamy odwiedziny w Ünal Amca Köfteci, lokalu wciśniętym w wąski klin między trzema ulicami a meczetem, naprzeciwko biura informacji turystycznej. Lokal ten specjalizujący się, jak sama nazwa wskazuje, w kanapkach z köfte, prowadzony jest przez niezwykle sympatycznego starszego pana, który pełni również rolę nieformalnej informacji dla turystów, gdyż lepiej włada językiem angielskim niż urzędnicy z naprzeciwka. Zamówioną kanapkę należy koniecznie popić jedną lub dwiema szklaneczkami mocnej, aromatycznej herbaty, w cenie 0,50 TL. Miejsce to jest to oazą spokoju oraz śladem dawnego, mniej skomercjalizowanego Çeşme.

Ünal Amca Köfteci

Jedną z najpopularniejszych, oferowanych na każdym kroku przekąsek, jest gotowana kukurydza. W biegu można również posilić się prażonymi orzechami lub małżami skropionymi cytryną.

Będąc w Çeşme warto pamiętać o skosztowaniu dwóch lokalnych specjałów. Po pierwsze, kanapki na ciepło zwanej kumru, którą znajdziecie w wielu lokalach w całym mieście, między innymi w Ünal Amca Köfteci. Po drugie lodów z dodatkiem mastyksu (specjalnej żywicy), które znajdziecie w lodziarniach w centrum miasta, pod szyldem Damla Sakızlı.

Lokal specjalizujący się w Kumru

Znawcy dań rybnych oraz owoców morza polecają wycieczkę do jednej z dwóch pobliskich miejscowości, będących administracyjnie dzielnicami Çeşme: Dalyanköy i Çiftlikköy. Znajdują się tam restauracje specjalizujące się w daniach z ryb oraz kalmarów.

Zakupy

Ze zrobieniem zakupów w Çeşme nie powinno być najmniejszego problemu. Zacznijmy od podstawowych zakupów spożywczo-kosmetycznych. Najprościej, zwłaszcza dla osób, które nie lubią się targować, jest udać się do supermarketu lub dyskontu. W Çeşme znajdują się trzy duże supermarkety: Tansaş - położony tuż przy dworcu autokarowym, przy ulicy Adnan Menderes (południowa część miasta), Migros - nieco dalej od centrum, przy trasie wylotowej na Izmir (Izmir - Çeşme Yolu) - można podjechać dolmuszem jadącym w kierunku Ilıca oraz Pehlivanoğlu - w samym centrum Çeşme, przy ulicy o numerze 3001.

Supermarket Tansaş

Niższe ceny, ale i mniejszy wybór towarów oferują w Çeşme dwa dyskonty: BIM - położony przy tej samej ulicy co supermarket Pehlivanoğlu oraz Dia - na nabrzeżu, naprzeciwko Mariny, przy ulicy Beyazıt.

Poszukujących wrażeń zmysłowych, jak również świeżych i tanich warzyw oraz owoców powinien przyciągnąć cotygodniowy bazar, odbywający się w każdą niedzielę w okolicach dyskontu BIM. Zjeżdżają na niego okoliczni rolnicy, sprzedający plony z własnych sadów i ogrodów. Znajdziecie tu również nieco przypraw, tradycyjnych kosmetyków (m. in. mydło), artykułów przemysłowych oraz ubrania.

Niedzielny bazar

W pozostałe dni tygodnia świeże warzywa można kupić prosto z przyczep, zaparkowanych przy supermarkecie Tansaş (ceny jeszcze niższe niż na bazarze) oraz w świetnie zaopatrzonym warzywniaku przy ulicy Bağlar Çarşı, prawie dokładnie naprzeciwko hotelu Kervansaray.

W poszukiwaniu pamiątek z wakacji najlepiej skierować się w okolice ulicy Inkılap, rozpoczynającej się przy centralnym placu miasta (Cumhuriyet Meydanı). Ta w dzień spokojna uliczka wieczorem zamienia się w gwarny deptak, przy którym znaleźć można wiele typowych stoisk z pamiątkami. Kupicie tutaj oczywiście tradycyjne amulety (tzw. oko proroka), koszulki i ręczniki z okolicznościowymi napisami, pocztówki, wyroby szklane, zabawki i ogólnie wszelkie drobiazgi z nadrukiem z Çeşme. Wzdłuż tej samej ulicy znajduje się również sporo księgarni, oferujących szeroki wybór literatury w języku tureckim, jak również sklepy z odzieżą skórzaną, torebkami, stoiska jubilerskie oraz sklep z dywanami.

Sklep z pamiątkami

W poszukiwaniu markowej odzieży, sprzętu elektronicznego oraz droższych pamiątek należy udać się do centrum Marina przy przystani jachtowej. Znajdują się tu sklepy firmowe marek Calvin Klein, Quiksilver, Nike czy Shakespeare in Love.

Noclegi

W samym centrum miasta znajdują się trzy hotele. Dwa z nich, średniej klasy - Ertan i Ridvan są usytuowane po sąsiedzku przy głównym placu miasta (Cumhuriyet Meydanı), a trzeci - Kervansaray - nieopodal twierdzy, przy ulicy Carsı Mevkii Kale.

Hotel Ridvan

Hotel Kervansaray zasługuje na szczególną uwagę ze względu na budynek, w którym się znajduje - jest to wspaniale odrestaurowany karawanseraj. Sam hotel należy do specjalnej kategorii tzw. boutique hotels i szczyci się wszelkimi luksusami czekającymi na gości. Został otwarty niedawno, gdyż jeszcze w 2008 roku budynek karawanseraju straszył zrujnowaną fasadą. Obecnie odstraszać gości mogą jedynie ceny noclegów w tym przybytku.

Hotel Kervansaray

Na gości o mniej zasobnych portfelach czeka w Çeşme mnóstwo rodzinnych pensjonatów, w których można znaleźć nocleg w pokoju dwuosobowym już od 50 TL za noc. Ceny zależą od sezonu, dnia tygodnia (najdrożej jest w weekendy) oraz od długości pobytu. Większość pensjonatów oferuje klimatyzację, łazienkę i lodówkę w pokoju, telewizor oraz dostęp do kuchni, a niektóre również śniadanie. Pensjonaty zlokalizowane są w centrum miasta, a najłatwiej jest je znaleźć zagłębiając się w wąskie uliczki w okolicach twierdzy.

Punkty usługowe

Banków jest w Çeşme dużo, a skupiają się w okolicach Cumhuriyet Meydanı oraz na początku ulicy Inkılap, podobnie jak i bankomaty. Należy jednak pamiętać, że w weekendy banki są zamknięte, a do bankomatów potrafią ustawiać się zadziwiająco długie kolejki. Dużym plusem jest dostępna w wielu bankomatach możliwość podjęcia nie tylko lir tureckich, ale również euro, dolarów amerykańskich, a nawet funtów brytyjskich. Walutę można również wymienić w kantorze Bamka Döviz, który znajduje się przy drugim końcu ulicy Inkılap, a jego ogromną zaletą jest otwarcie w niedziele.

Bank Ziraat

Kolejnym miejscem wymiany waluty, jak również wysłania widokówek z pozdrowieniami z wakacji jest siedziba Poczty Tureckiej (PTT). Mieści się ona przy nadbrzeżnej ulicy Hürriyet, w jednej trzeciej drogi z centrum na plażę miejską. Ma tam również siedzibę przedstawicielstwo PTT Cargo, gdybyśmy chcieli nadać z wakacji jakąś cięższą paczkę.

Budynek poczty

W razie problemów zdrowotnych bez trudu znajdziecie jedną z położonych w centrum aptek (eczane), gdzie leki, tureckim zwyczajem, sprzedawane są bez recepty. Uwaga, w niedzielę apteki są nieczynne, a znalezienie tej jedynej pełniącej dyżur może stanowić nie lada wyzwanie.

Jedna z aptek

Wycieczki po okolicy

Najpopularniejszą wycieczką organizowaną z Çeşme jest jednodniowy rejs na grecką wyspę Chios. Bilety można kupić w wielu punktach sprzedaży w całym mieście, ale uwaga: w ramach wycieczki zostaniecie przewiezieni promem na Chios i pozostawieni sami sobie aż do rejsu powrotnego. Czas na wyspie należy zorganizować sobie samemu. Promy na Chios odpływają z portu międzynarodowego, położonego w pewnym oddaleniu od centrum, przy ulicy Atadağ. Port widać z centrum Marina, więc można ten dystans pokonać spacerkiem.

Port promów międzynarodowych

Wycieczka jest również okazją do zrobienia zakupów w sklepie w strefie wolnocłowej (po stronie tureckiej, przed wypłynięciem z portu, ponieważ po stronie greckiej takiego sklepu brak). Ceny wydawały się o wiele bardziej korzystne niż w sklepach na lotnisku.

Przypominamy o zabraniu ze sobą paszportów, bez nich nigdzie nie popłyniecie. Nie będzie natomiast konieczne ponowne kupowanie wizy tureckiej - obywatelom Polski przysługuje 1-miesięczna wiza uprawniająca do wielokrotnego przekraczania granicy tureckiej. Warto upewnić się, że mamy taką wklejoną do paszportu.

W centrum Çeşme znajduje się również biuro podróży, które oprócz biletów na Chios oraz transferu na lotnisko w Izmirze reklamuje kilka innych wycieczek, w tym do Efezu czy Pamukkale, jednak nie cieszą się one dużą popularnością i często są odwoływane.

Z Çeşme warto wybrać się natomiast na własną rękę do położonej około 20 km na północ miejscowości Ildır i odkryć ruiny zapomnianego miasta z czasów kolonizacji jońskiej - Erythraj. Jeżeli dysponujecie czasem, to polecamy również wypad do malowniczego miasteczka Urla oraz do tętniącego życiem wielkomiejskim Izmiru.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem z Izmiru. Czas przejazdu wynosi nieco ponad godzinę.

Jeżeli zaistnieje potrzeba to transfer z Çeşme na lotnisko w Izmirze można wykupić w lokalnym biurze podróży. Bilet kosztuje 20 euro lub 40 TL od osoby (małe dzieci gratis), a bus kursuje co dwie godziny, od 5 rano do 22 wieczorem. W kierunku przeciwnym, z lotniska do Çeşme kursy odbywają się od 7 rano do 24 w nocy.

Do Çeşme można dostać się z pobliskiej wyspy Chios kursującym dwa razy dzienne promem. Czas podróży promem to ok 45 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 25 Euro, a w dwie strony - 40 Euro. Aktualne informacje o tym połączeniu można znaleźć na stronie firmy Erturk Travel & Shipping. Erturk Travel & Shipping

Istnieje możliwość podróży promowej do Pireusu z przesiadką na Chios.

Komunikacja lokalna

Komunikację lokalną z oddalonymi dzielnicami Çeşme oraz z pobliskimi miejscowościami zapewniają często kursujące dolmusze. Wszystkie wyruszają z dworca autokarowego, położonego przy supermarkecie Tansaş, w południowej części miasta. Można również złapać dolmusza w centrum Çeşme. Ceny za przejazd mieszczą się w granicach od 2 do 5 TL.

Połączenie z położoną między Çeşme a Izmirem Urlą zapewniają kursujące kilka razy dziennie autobusy (cena przejazdu to 7 TL).

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: