Region:
Niewielkie, liczące ok. 55 tys. mieszkańców miasto w prowincji İzmir, a jednocześnie stolica dystryktu o tej samej nazwie. Urla urzekła nas od pierwszego wejrzenia swoim spokojem, malowniczymi zaułkami oraz niesamowitymi zabytkami. Nawet odbywający się właśnie remont generalny i przebudowa placu w centrum nie są w stanie zepsuć tego pozytywnego wrażenia.
Miasto podzielone jest na dwie części - centrum oraz znajdujące się około 5 km od niego nabrzeże (İskele). Do İskele można dostać się dolmuszem (cena w 2010 to 2 liry), taksówką (cena w 2010 to 15 lirów) lub na piechotę (około 1 godziny). Spacerek polecamy za względu na ładne widoki.
W centrum Urli znajduje się położona wśród drzew restauracja Yeşil Mavi, gdzie można napić się herbaty oraz zjeść smaczny posiłek w rozsądnej cenie. Zaraz obok restauracji znajduje się postój taksówek.
Jeżeli planujecie dłuższy pobyt w Urli, a zapewniamy, że warto zatrzymać się tam choć na kilka dni, to warto zamieszkać w położonym w samym centrum, tuż przy dzielnicy handlowej, hotelu Han. Mieści się on w odrestaurowanym kilka lat temu domu z czasów osmańskich i zapewnia bardzo komfortowe warunki pobytu - śniadanie wliczone w cenę, telewizję, lodówkę w pokoju, klimatyzację oraz łazienkę z wyszukaną kabiną prysznicową. Jeżeli cena 120 lirów za nocleg w sporym, trzyosobowym apartamencie to zbyt dużo, to tańsze opcje noclegowe w postaci pensjonatów zlokalizowane są w İskele.
Co warto zobaczyć:
W Urli, w części İskele, znajduje się miasteczko Klazomenaj, jedno z dwunastu miast, które w VII w p.n.e. wchodziło w skład Konfederacji Miast Jońskich. W Klazomenaj urodził się Anaksagoras (ur. ok. 500 r. p.n.e. - zm. 428 r. p.n.e w Lampsacus), filozof joński, który przenosząc się do Aten zaszczepił tam tradycję filozoficzną.
Zdecydowanie najciekawszym obiektem w Klazomenaj jest zrekonstruowana prasa do produkcji oliwy z oliwek pochodząca z VI wieku p.n.e.
W części İskele znajduje się również Limantepe - stanowisko archeologiczne z odkrytymi pozostałościami portu z okresu Epoki Brązu datowanymi na XV wiek p.n.e. Znaleziono również dowody osadnictwa na tym terenie datowane na 4000 r. p.n.e. Obecnie (2010) trwają tam prace archeologiczne.
Ponadto warto powędrować wąskimi uliczkami w centrum miasta, podpatrując piekarzy przy pracy oraz szukając ładnych, zabytkowych meczetów.
W Urli urodził się również grecki poeta George Seferis, zdobywca literackiej nagrody Nobla w 1963 roku.
Jak dotrzeć?:
Z İzmiru dolmusze do Urli odjeżdżają z dworca Üçkuyular. Dolmusze Na trasie Urla-İzmir kursują dosyć często. Czas przejazdu to od 50 minut do 1 godziny.
Z Çeşme kursują kilka razy dziennie do Urli autobusy. Odjeżdżają one z Çeşme o 7:00, 11:30, 16:00 oraz 19:00. Autobus w z Urli jedzie do Çeşme o 9:00, 14:00 oraz 17:30. Cena biletu to 7 lirów (w 2010), czas przejazdu to około 1 godzina.
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
urla
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w