5 powodów, dla których Turcja jest idealnym krajem do zorganizowania samodzielnej wyprawy

Pisaliśmy już kiedyś o niedogodnościach, jakie napotykaliśmy w trakcie podróżowania po Turcji, żeby pomóc Wam w przygotowaniu się na wyprawę i uniknąć ewentualnych problemów. Żeby dla odmiany przekonać tych niezdecydowanych do wybrania się do Turcji na własną rękę, przedstawiamy dzisiaj listę powodów, które sprawiają, że podróżuje się po tym kraju bezproblemowo i bez zbędnego planowania.

Ten kot dziwi się, że nie wszyscy jeżdżą do Turcji na własną rękę

1. Mało skomplikowane formalności i logistyka na luzie

Pierwszy powód to otwartość Turcji na gości z zagranicy. Żeby do Turcji pojechać nie potrzebujemy specjalnych zaproszeń, a formalności wizowe są minimalne. Wiza jest łatwo dostępna i ważna przez wystarczająco długi okres, aby wystarczyło to do zorganizowania porządnej wyprawy. Warto w tym miejscu wyrazić nadzieję, że kiedyś formalności te staną się jeszcze mniejsze i przekroczenie granicy tureckiej będzie przypominało przekroczenie granicy z Republiką Czeską.

Z punktu widzenia osób jeżdżących własnym samochodem, Turcja stoi otworem, bo nie wymaga Carnet de Passage czy innych formalności związanych z czasowym wprowadzeniem do kraju auta. Niestety tego typu wymagania dość skutecznie zniechęcają np. do wybrania się do Iranu. Kierowca jadący do Turcji nie potrzebuje również kłopotać się wyrabianiem międzynarodowego prawa jazdy. Wiemy, że załatwienie tego dokumentu to nie problem, ale zawsze odpada jedna formalność.

Do braku komplikacji w organizacji wyjazdu do Turcji dokłada się łatwość poruszania się po tym kraju. Sieć połączeń autokarowych zapewnia dojazd do każdego zakątka kraju. W obrębie miast również można liczyć na sprawnie działającą komunikację publiczną, choć jej organizacja może się na pierwszy rzut oka wydawać nieco chaotyczna. Dla osób poruszających się samochodem niewątpliwym ułatwieniem jest sieć dobrych dróg, która jest stale rozbudowywana, oraz tanie autostrady. Dla osób mających mniej czasu ciekawą alternatywę stanowią tanie loty w obrębie Turcji.

Tureckie drogi są szerokie i bardzo bezpieczne

Wreszcie dużą zaletą Turcji z punktu widzenia podróżowania jest dostępność noclegów i brak konieczności ich rezerwowania. Ma to znaczenie zwłaszcza jeżeli chcemy spontanicznie zmienić trasę przejazdu. Nie musimy się raczej martwić o brak miejsca do spania - zawsze coś się uda znaleźć.

O miejsce na nocleg nie trzeba się martwić

Dodając do tego fakt, iż do Turcji dosyć łatwo dojechać lub dolecieć, pozostaje nam dziwić się czemu tak niewiele osób wybiera się tam na własną rękę.

2. Oswojona egzotyka

Drugim powodem, dla którego uważamy, że Turcja jest świetnym miejscem do wybrania się na własna rękę, to doskonałe połączenie tego co znane i nieznane, jakie oferuje ten kraj. Z jednej strony możemy się tu spodziewać kultury, kuchni i obyczajów odmiennych o tych znanych nam z Polski. Pozwala to odkryć w trakcie podróży nowe smaki, brzmienia i cieszyć się nowymi doznaniami. Z drugiej strony, prawo i przepisy w Turcji są dosyć podobne do naszych - dotyczy to np. ruchu samochodowego czy alfabetu, a turysta nie jest zmuszony do zmiany swoich zwyczajów np. w kwestii ubiorów czy używania gumy do żucia.

Stragany uginają się od egzotycznych przedmiotów o nieznanym przeznaczeniu

Zwykle ta oswojona egzotyka Turcji jest przedstawiania jako rozdarcie między wschodem i zachodem. Jednak lepiej chyba patrzeć na ten aspekt jako na dobry model łączenia najlepszych cech z różnych kultur.

Mutlikulturowość Turcji w najlepszym i najtańszym wydaniu

3. Brak poważnych zagrożeń zdrowotnych

Kolejny plus dla Turcji to brak poważnych zagrożeń zdrowotnych wiążących się z wizytą w tym kraju. Z naszych doświadczeń wynika, iż dotyczy to zarówno przyrody - nie ma w Turcji dużych szans na ukąszenie skorpiona czy zarażenie malarią - oraz kuchni - raczej nie powinniśmy mieć problemów gastronomicznych po wizycie w przeciętnej lokancie. Żeby nie było zbyt różowo, to trzeba dodać, że zdarzają się meduzy, jeżowce, skorpiony i bezpańskie psy. Wydaje nam się jednak, że zagrożenie z ich strony jest w Turcji raczej znikome. Natomiast co do zagrożeń zdrowotnych, to warto zachować minimalne środki ostrożności, a nasze doświadczenia nauczyły nas, że warto mieć ze sobą węgiel w syropie.

Groźna wataha psów zbliża się do wędrowców w celu wymuszenia drapania po brzuszku

4. Wspaniała kuchnia

Jednym z fundamentalnych problemów w trakcie podróżowania jest brak dostępu do własnej lodówki. Powoduje to, że jesteśmy skazani na lokalną infrastrukturę gastronomiczną. I w tym wypadku Turcja wypada jako idealne miejsce do jeżdżenia na własną rękę. W każdej miejscowości będziemy mogli znaleźć jakiś porządny lokal, a podstawową zasadą przy jego wyborze powinno być podążanie śladami tubylców. Co więcej, to im dłużej podróżuje się po Turcji, tym lepiej można się przekonać, iż kuchnia to ważny element dumy narodowej Turków, którzy przykładają do niej ogromną wagę.

Lokale gastronomiczne trzymają najwyższy światowy poziom

Niebagatelną zaletą podróżowania na własną rękę jest możliwość odkrywania w wielu miastach i regionach lokalnych specjałów i odmian potraw. I tak na przykład część naszej redakcji planuje od jakiegoś czasu zorganizowanie wyprawy, której celem byłoby stworzenie serowej mapy Turcji. Niewątpliwie różnorodności kuchni lokalnych - nie tylko w tym zakresie - ma duży wkład do atrakcyjności tego kraju.

5. Ciekawe zabytki, przyroda, szlaki wędrowne, miasta itd.

Jako ostatni atut Turcji, przemawiający za wybraniem się tam na własną rękę, przywołać należy jej bogactwo w miejsca warte zobaczenia. Znajdziemy tu arcyciekawe zabytki takie jak Efez, Nemrut Dağ czy Göbekli Tepe, miasta o bogatej historii takie jak Şanlıurfa czy Stambuł oraz piękne krajobrazy górskie i piaszczyste plaże.

Dużą zaletą, jeżeli chodzi o zwiedzanie zabytków w Turcji, są ich godziny otwarcia. Zwykle są one czynne od wczesnego rana do zmierzchu, a ponieważ w Turcji nie ma zwyczaju odpoczynku po obiedzie, obiekty nie są zamykane w środku dnia jak to bywa np. w Grecji. Często spotykaliśmy się z sytuacją, że obiekty, które wyglądały na dostępne za opłatą, były dostępne darmowo, bo nikt ich nie pilnował albo były dostępne bez opłaty po oficjalnych godzinach otwarcia. Poza tym i tak opłaty za wstęp do wielu miejsc są symboliczne, a wstęp do wielu muzeów jest po prostu darmowy.

Zabytki są łatwo dostępne dla zwiedzających

Osobom lubiącym piesze wędrówki polecić można wyznaczone w ciągu ostatnich lat szlaki wędrowne pozwalające poznać przyrodę i historię kraju, np. szlak św. Pawła, prowadzący śladami jego wędrówki po Anatolii.

Wreszcie dużą zaletą ciekawych miejsc w Turcji jest to, iż są one dobrze oznaczone. Powoduje to zwykle tzw. chorobę brązowych tablic, która zmusza podróżnika do podążania za każdym napotkanym na drodze brązowym drogowskazem. Przyczyną pogorszenia objawów tej choroby może być wizyta w lokalnym biurze informacji turystycznej, w którym można zostać obdarowanym mapką okolic z wyszczególnionymi miejscami wartymi odwiedzenia.

Brązowe kierunkowskazy wskazują trasę do najpopularniejszych zabytków kraju

Podsumowanie

Wiadomo, iż powyższe punkty nie wyczerpują wszystkich zalet, jak posiada Turcja z punktu widzenia samodzielnych podróżników. Porównując go jednak z artykułem o niedogodnościach, jakie nas w tym kraju mogą spotkać, widać, że minusy nie mogą przysłonić nam plusów. Zatem jak zawsze zachęcamy do organizacji własnej wyprawy do Turcji, oczywiście z pomocą naszego portalu.

Powiązane artykuły: