Bolu

Współrzędne GPS: 40.739975, 31.603546

Region: 

Położone w zachodniej Anatolii miasto Bolu, nazywane było w czasach antycznych Bithynium, a następnie Klaudiopolis. Obecnie jest stolicą prowincji i liczy sobie około 120 tysięcy mieszkańców. Jego znaczenie wynika z położenia w pobliżu trasy z Istanbulu do Ankary, w przybliżeniu w połowie drogi pomiędzy tymi metropoliami. Pięknie usytuowane wśród zalesionych gór może stanowić miły przystanek dla podróżników, a jednocześnie bazę do wycieczek krajoznawczych po bliżej i dalszej okolicy.

Pomnik w centrum Bolu

Rys historyczny:

Około 2000 roku p.n.e. Bolu należało do terytoriów znajdujących się pod kontrolą Hetytów. W 500 roku p.n.e. było natomiast jednym z głównych miast Królestwa Bitynii i słynęło z pastwisk oraz sera.

W czasach rzymskich, jako Klaudiopolis - na cześć cesarza Klaudiusza, upamiętniło się jako miejsce urodzin Antinousa, młodziutkiego kochanka cesarza Hadriana, pośmiertnie uznanego za bóstwo.

W 1325 roku miasto zostało podbite przez Imperium Osmańskie i od tego czasu znane jest jako Bolu (zniekształcenie słowa polis). Ulica İsmet Paşa

Czasy współczesne:

Bolu, pomimo swej pozycji jako centrum administracyjnego, jest spokojnym miastem nastawionym głównie na handel. Gospodarka opiera się o leśnictwo i rękodzieło, a ważny wkład w lokalny budżet mają żołnierze z lokalnej bazy wojskowej oraz studenci z uniwersytetu Abant İzzet Baysal.

Znaczenie strategiczne Bolu spadło w 2007 roku, po otwarciu tunelu pod górą Bolu, umożliwiającego ruchowi kołowemu na trasie Stambuł - Ankara ominięcie miasta. Tzw. 'stara autostrada' (trasa nr 100) wiodąca przez góry prowadzi w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Obecnie wiele znajdujących się przy niej zajazdów i restauracji chyli się ku upadkowi, a podróżnicy nie zdają sobie sprawy, jak atrakcyjne widokowo tereny przejeżdżają.

Stara droga z Istanbulu do Ankary

Obecna autostrada, będąca częścią trasy europejskiej E80, stanowiła zresztą spore wyzwanie dla jej projektantów. Położona jest bowiem na uskoku północnoanatolijskim, na którym regularnie występują trzęsienia ziemi. Jedno z nich uszkodziło nawet w 1999 roku będący wówczas w budowie tunel pod górą Bolu.

Trasa E80 widziana ze starej drogi w okolicach Bolu

W Turcji Bolu słynie ze słodkości wytwarzanych z orzechów laskowych oraz wody kolońskiej (tr. kolonya) o zapachu trawy.

Klimat w Bolu zaliczany jest do oceanicznego, o chłodnych i czasami śnieżnych zimach i bardzo ciepłych latach. Górzyste otoczenie czyni jednak porę letnią całkiem przyjemną, zwłaszcza jeżeli skorzysta się z możliwości oferowanych przez najbliższą okolicę.

Słodkości na wystawie sklepu w Bolu

Informacje praktyczne:

W Bolu nie brakuje hoteli, w których mogą przenocować przyjezdni. Większość z nich znajduje się w centrum miasta, przy głównej ulicy czyli İsmet Paşa Caddesi. Osobiście sprawdziliśmy i polecamy hotel Rahmi, położony nieco na uboczu, przy uliczce Kutlular, w okolicach muzeum. Pokój czterosobowy ze śniadaniem kosztował w 2011 roku 130 TL, a trzyosobowy bez śniadania - 100 TL. W hotelu można korzystać z bezprzewodowego internetu, pokoje są dość przestronne i czyste, wyposażone w łazienki i telewizory.

Poszukując posiłku warto przespacerować się İsmet Paşa Caddesi, zaglądając w boczne uliczki, w których znajdziemy rozmaite lokanty i restauracje, serwujące typowe dania kuchni tureckiej, w tym pide i kebaby. Jeżeli poszukujecie bardziej międzynarodowych doznań kulinarnych, to przy İsmet Paşa Caddesi znajduje się centrum handlowe Becikoğlu Alış Veriş Merkezi, w którym, oprócz sporej ilości sklepów oraz supermarketu Migros, działa Burger King oraz kilka tureckich sieci fast-foodowych.

Centrum Bolu

Również przy İsmet Paşa Caddesi mieszczą się banki, a w bezpośrednim sąsiedztwie poczta, na której można wymienić pieniądze.

Więcej informacji o Bolu znajdziecie w relacji Turcja dookoła.


Co warto zobaczyć: 

W samym Bolu do obowiązkowych punktów programu należy zbudowany w XIV wieku meczet Yıldırım Beyazıt Cami, nazywany również Büyük Cami lub Ulu Cami, położony przy ulicy Tatlı Kardeşim. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się spory targ. Yıldırım Beyazıt Cami

Drugi punkt wycieczki po Bolu to lokalne muzeum, zawierające sekcje archeologiczną oraz etnograficzną, usytuowane na terenie większego kompleksu kulturalnego u zbiegu ulic Stadyum, İsmet Paşa oraz Şehit Ahmet Yümnioğlu.

Muzeum w Bolu

Przeczytaj więcej o Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Bolu.


Bolu jest również dobrym punktem wypadowym do wycieczek nad jezioro Abant oraz do Konuralp czyli starożytnego Prusias ad Hypium.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem z Istanbulu (czas przejazdu od 3 do 5 godzin, cena biletu około 25 TL) i z Ankary (2 godziny, 20 TL).