Gerze

Region: 

Małe miasteczko rybackie Gerze, położone na wybrzeżu Morza Czarnego, to na pozór spokojna mieścina, w której niewiele się dzieje. Pozory są jednak mylące, gdyż doświadczyło ono wielkiej katastrofy, a obecnie wstrząsają nim gwałtowne protesty ekologiczne.

Widok na Gerze Widok na Gerze

Historia

Najważniejszym, tragicznym wydarzeniem w historii Gerze był wielki pożar, który wybuchł 13 lutego 1956 roku. Strawił on aż 1000 budynków w historycznym centrum miasteczka, w tym wiele zabytkowych budowli z czasów osmańskich. Silny wiatr sprzyjał szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia, którego nie mogli opanować mieszkańcy, zaskoczeni katastrofą podczas wieczornej modlitwy w meczecie. Od lat 50-tych XX wieku trwały usilne starania odbudowy miasta, tak więc obecnie po pożodze nie zostały żadne widoczne ślady.

Widok na miasto i zatokę w Gerze Widok na miasto i zatokę w Gerze

Gerze obecnie

Mieszkańcy 10-tysięcznego miasteczka utrzymują się z rybołówstwa oraz uprawy tytoniu, zbóż i owoców. Miasto otaczają lasy, które stanowią źródło cennego drewna. Nielicznych turystów przyciąga do Gerze piękno wybrzeża morskiego.

Widok na morze i wybrzeże w Gerze Widok na morze i wybrzeże w Gerze

W Turcji Gerze słynie ze specjalnej odmiany czarnych kurczaków, wpisanej do krajowego rejestru regionalnych gatunków. Pomnik czarnego koguta dumnie zdobi centrum miasteczka.

Pomnik czarnego koguta w Gerze Pomnik czarnego koguta w Gerze

Przez ostatnie trzy lata miasteczkiem wstrząsają gwałtowne protesty skierowane przeciwko planowanej budowie elektrowni węglowej. Jej przeciwnicy wskazują na opłakane skutki, jakie dla środowiska miała budowa w Turcji podobnych elektrowni w latach 80-tych XX wieku, podając za przykład elektrownię w Yatağanie. Ostatnia fala protestów, we wrześniu 2011 roku, spowodowana była rozpoczęciem przygotowań do budowy. W wyniku demonstracji 25 osób zostało rannych, ponieważ policja użyła gazu łzawiącego oraz pałek.

Gablota protestujących przeciwko budowie elektrowni w Gerze Gablota protestujących przeciwko budowie elektrowni w Gerze

Informacje praktyczne

Miasteczko posiada bazę noclegową, osobiście przetestowaliśmy hotel Kalyoncu, znajdujący się w samym centrum Gerze. Czteroosobowy pokój z łazienką i balkonem, wyposażony w lodówkę, kosztował w 2011 roku 60 TL za dobę. Do hotelu należy również restauracja specjalizująca się w tureckiej pizzy (tr. pide). Hotel posiada swoją stronę internetową, niestety wyłącznie w języku tureckim.

Hotel Kalyoncu w Gerze Hotel Kalyoncu w Gerze

Nieopodal znajduje się kilka oddziałów banków, dyskont spożywczy BIM oraz kilka lokant serwujących smaczne posiłki.

Co warto zobaczyć: 

W Gerze znajduje się bardzo ładne molo położone przy porcie. Rozciągają się z niego piękne widoki na wybrzeże Morza Czarnego.

Molo w Gerze Molo w Gerze

Tuż obok mola położony jest park z placem zabaw dla dzieci oraz liczne restauracje i kawiarnie.

W centrum miasteczka można obejrzeć posiadłość Yakupağa Konağı. Zbudowany w 1911 roku budynek jako jeden z nielicznych ocalał podczas wielkiego pożaru.

 Yakupağa Konağı w Gerze Yakupağa Konağı w Gerze

15 km na południe od miasta w wiosce Çeçe znajduje się grobowiec Çeçe Sultan (tr. Çeçe Sultan Türbesi). Został wzniesiony w czasach seldżuckich, jednak nie jest znana dokładna data jego powstania. Najprawdopodobniej liczy sobie 900 lat. Obecnie jest miejscem pielgrzymek.

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: trasą wiodącą z Sinop do Samsunu (nr 010). Odległość z Sinop wynosi 41 km, a z Samsunu 128 km.

Autokarem: ze Stambułu (14 godzin jazdy).

Park w Gerze Park w Gerze