Region:
Amasra należy obok Amasyi do najpiękniejszych miasteczek tureckich, odwiedzonych przez nas w 2011 roku. Położona na półwyspie wcinającym się w wody Morza Czarnego wydaje się idealnym miejscem wakacyjnego odpoczynku dla mieszkańców Stambułu. Jednakże stosunkowo uciążliwy dojazd do miasta skutecznie zniechęca większe tłumy wczasowiczów, co tylko dodaje Amasrze uroku. Osoby, które decydują się na odwiedzenie Amasry, często łączą pobyt z wizytą w niezbyt odległym Safranbolu.
Historia:
W czasach starożytnych Amasra należała do krainy nazywanej Paflagonią i nosiła nazwę Sesamus. Pod tym mianem wspomina ją Homer, obok innej paflagońskiej osady - Cytorus. Obecna nazwa miasteczka pochodzi z czasów panowania perskiego w Azji Mniejszej. Amastris była siostrzenicą perskiego króla Dariusza III. W owych czasach miasto było centrum administracyjnym, skupiającym czarnomorskie kolonie jońskie: Cytorus, Cromna i Tium.
Uliczka na terenie twierdzy w Amasrze
Jako obszar bogaty w drewno Amasra została sprezentowana pontyjskiemu królowi Ariobarzanesowi przez lokalnego władcę Eumenesa około 260 roku p.n.e. W 70 roku p.n.e. została zdobyta przez Rzymian. Zarządzał nią, jako gubernator Bitynii i Pontu Pliniusz Młodszy, który zachwalał miasto i przyczynił się do podniesienia komfortu jego mieszkańców, zabudowując płynącą przez nie rzekę pełniącą funkcję ścieku. W czasach cesarza Trajana Amasra znana była jako Metropolis.
W czasach bizantyjskich wzgórze górujące nad centrum Amasry zostało przekształcone w fortecę. Zbudowano na nim również (w IX wieku n.e.) kościół, który zachował się do naszych czasów.
Kościółek bizantyjski w Amasrze
W latach 1261 - 1460 n.e. Amasra znajdowała się pod kontrolą Genueńczyków, którzy pragnęli zdominować handel w basenie Morza Czarnego. W Amasrze rozbudowali oni istniejącą bizantyjską fortecę. Ich plany zostały pokrzyżowane przez osmańskiego sułtana Mehmeda II Zdobywcę. Podbił on całe anatolijskie wybrzeże czarnomorskie.
Detal z murów twierdzy w Amasrze
Amasra współcześnie:
To niewielkie miasteczko, zamieszkane przez 7000 ludzi, którzy utrzymują się głównie z turystyki.
W centrum Amasry znajduje się długa na 400 metrów piaszczysta plaża, wiele restauracji, lunapark, dyskoteka i mnóstwo sklepów z pamiątkami.
Port w Amasrze
Znalezienie noclegu nie stanowi problemu, jest tu sporo hoteli i pensjonatów, zarówno tych droższych, jak i przeznaczonych dla turystów o ograniczonym budżecie. Niestety ceny, zwłaszcza w sezonie letnim, są wyższe niż w innych miasteczkach nad Morzem Czarnym.
Sałatka z burakami - typowa przystawka serwowana w Amasrze
W 2011 roku nocowaliśmy w Amasrze w hotelu Bedesten. Pokój 4-osobowy z łazienką, lodówką oraz balkonem z ładnym widokiem na miasto i morze kosztował 120 TL.
Amasra widziana z twierdzy
Panorama Amarsy z drogi z Sinop
Co warto zobaczyć:
Twierdza na wzgórzu, na wąskim półwyspie wchodzącym w morze - zbudowana w czasach bizantyjskich, przebudowana przez Genueńczyków. Z ich czasów pochodzą bramy fortecy oraz część murów. Teren twierdzy jest obecnie zamieszkany.
Twierdza w Amasrze
Warto przespacerować się wąskimi uliczkami, przypatrując się codziennemu życiu, leniwym kotom i wyszukując przejścia prowadzące przez mury nad wodę. Z twierdzy rozciągają się piękne widoki na okolicę.
Kot na terenie twierdzy w Amasrze
Kościół z czasów bizantyjskich na terenie twierdzy. W czasach osmańskich funkcjonował jako meczet. Od 1930 roku został zamknięty dla celów religijnych. W rzeczywistości jest to mała kaplica, której narteks podzielony jest na trzy części.
Kościółek bizantyjski na terenie twierdzy
Pomnik Barişa Akarsu - tureckiego muzyka rockowego i aktora, który zginął w 2007 roku w wypadku samochodowym, wracając z koncertu charytatywnego na rzecz dzieci. Ponieważ wypadek miał miejsce w dniu jego 28. urodzin, z pewnym marginesem można go zaliczyć do tzw. Klubu 27 - grupy muzyków, który umarli w wieku 27 lat (należą do niego m. in. Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison i Amy Winehouse.
Pomnik Barişa Akarsu w Amasrze
Muzeum miejskie - położone nieco na uboczu, posiada ciekawą kolekcję eksponatów m. in. z czasów hellenistycznych, rzymskich i bizantyjskich.
Budynek muzeum w Amasrze
Przy Amasrze położone są dwie wyspy. Większą z nich, nazywaną Büyük Ada (Duża Wyspa), łączy ze stałym lądem kamienny most. Mniejsza, Tavsan Adası (Wyspa Królików) jest dzika i niezagospodarowana.
Widok na Wyspę Królików
Jak dotrzeć?:
Autokarem: aby dojechać gdziekolwiek, należy pojechać dolmuszem do centrum prowincji Bartın, położonej 18 km na północ od Amarsy. Stamtąd można już dotrzeć autokarem do ważniejszych miast Turcji, w tym Stambułu i Ankary.
Budynek w centrum Amasry
Samochodem: malowniczą trasą nr 010 z Sinop (320 km). Droga jest wąska i bardzo kręta, więc na przejazd należy przeznaczyć cały dzień lub zaplanować przerwę na nocleg w İnebolu.
Ze Stambułu autostradą (trasa nr 80) przez Izmit i Bolu, aż do zjazdu przed Gerede (odcinek płatny). Dalej trasą nr 750 przez Devrek i Bartın aż do Amasry. Całkowita długość drogi wynosi 460 km.
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz