İzmir

Współrzędne GPS: 38.414902, 27.119801

Region: 

İzmir, to położone na wybrzeżu egejskim, trzecie co do wielkości miasto Turcji oraz drugi, po İstanbule port morski. Zlokalizowane nad Zatoką İzmirską miasto jest podzielone na dziesięć okręgów metropolitalnych. W obrębie aglomeracji mieszka ponad 3,2 miliona mieszkańców, z czego 2,6 w obrębie administracyjnym miasta İzmir.

Izmir - Kordon

W czasach historycznych İzmir nosił nazwę Smyrna. Najbardziej znaną osobistością, która podobno urodziła się w Smyrnie, był sam Homer. Miasto przez wieki należało do Greków, było również częścią Imperium Rzymskiego.

W pierwszym wieku naszej ery Smyrna była ważnym ośrodkiem chrześcijańskim i została wymieniona w Apokalipsie świętego Jana jako jeden z Siedmiu Kościołów.

Przeczytaj więcej o Siedmiu Kościołach Apokalipsy


Pod władzę Turków İzmir dostał się po raz pierwszy w 1076 roku, lecz jeszcze wielokrotnie w swoich dziejach przechodziło z rąk do rąk. Pod panowaniem Otomanów, którzy nadali liczne przywileje cudzoziemskim kupcom, İzmir stał się głównym centrum handlowym Imperium Otomańskiego.

Najbardziej dramatyczny okres w historii miasta to czasy po pierwszej wojnie światowej, gdy armia grecka zajęła İzmir w 1919 roku. Po przeszło trzech latach okupacji Turcy odbili miasto, lecz po czterech dniach w Izmirze wybuchł ogromny pożar, którego przyczyna po dziś dzień jest okryta tajemnicą. Oskarżenia padały w stronę Turków, Greków, a nawet Ormian. Kimkolwiek byli sprawcy, konsekwencje pożaru były dla Izmiru tragiczne. Centrum miasta spłonęło doszczętnie, a następnie zostało odbudowane z popiołów.

İzmir - pomnik konny Ataturka

Obecnie İzmir jest miastem na wskroś nowoczesnym, z szerokimi bulwarami i nowoczesnymi budowlami. Niestety niewiele zachowało się w nim z klimatu dawnej Smyrny.

Obejrzyjcie galerię eksponatów ze Smyrny w Muzeum Archeologicznym w Izmirze.


Więcej informacji o İzmirze znajdziecie w relacjach Autobusem przez Turcję - to prostsze niż się wydaje, Turcja w 10 dni, Turcja dookoła.


Co warto zobaczyć: 

Główne atrakcje turystyczne İzmiru to Wieża Zegarowa z 1901 roku oraz agora (rynek) z czasów antycznych. Warto również przespacerować się wzdłuż nabrzeża słynnym deptakiem noszącym nazwę Kordon, który rozpoczyna się przy placu Konak. Poniższa mapa przedstawia najważniejsze punkty orientacyjne dystryktu Konak.

Konak to centralny dystrykt İzmiru i zbiegają się tu trasy wielu linii komunikacji miejskiej.

İzmir - Kordon

Dużą atrakcją miasta jest podwójne muzeum: archeologiczne i etnograficzne, znajdujące się w ścisłym centrum Izmiru.

Przeczytaj więcej o Muzeum Archeologicznym oraz o Muzeum Etnograficznym w Izmirze.


Najważniejszym, o ile nie jedynym zachowanym zabytkiem z czasów antycznych, jest rzymska agora.

Przeczytaj więcej o Agorze w Izmirze.


Zakupoholicy powinni natomiast udać się na największy bazar Izmiru nazywany Kemeraltı.

Przeczytaj więcej o Bazarze Kemeraltı.


W letnie dni, zwłaszcza w weekendy mieszkańcy İzmiru i okolic tłumnie wyruszają do oddalonego o godzinę jazdy autokarem lub samochodem Çeşme.

Jak dotrzeć?: 

Samolotem z Istanbulu lub bezpośrednio z niektórych lotnisk za granicą (m. in. Londyn, Berlin, Amsterdam). Lotnisko jest położone 18 km od miasta.

Autokarem ze wszystkich większych miast w Turcji.

Pociągiem bezpośrednio z Ankary i Aydınu, lub z İstanbulu - z przesiadką na prom w mieście Bandırma.

Jak się dostać do İzmiru z Polski?

İzmir nie znajduje się wśród popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów z Polski, toteż nie ma żadnych lotów bezpośrednich. Najkorzystniejsza cena jaką można znaleźć za lot z Katowic (przez Monachium; lot obsługiwany przez Lot i Lufthansa) to 1581 zł. Cena biletu na trasie Warszawa-Monachium-İzmir to około 1300-1400 zł, natomiast z Warszawy można polecieć również przez Istanbul Turkish Airlines za około 1300-1650 zł.

Poczynając od 2010 roku w sezonie wakacyjnym kilka biur podróży oferuje bezpośrednie przeloty czarterowe do Izmiru z lokalnych lotnisk w Polsce.

Nieco o lotnisku i komunikacji w İzmirze

İzmir to trzecie (po Istanbule i Ankarze) pod względem wielkości miasto w Turcji. Zasługuje zatem na rozwinięta sieć komunikacyjną i taką rzeczywiście posiada. Niestety ze względu na wielkość miasta, podróżowanie po nim jest czasochłonne.

Z lotniska można się wydostać przy pomocy autobusów Havaş (koszt to około 10 lirów) lub taksówką (około 40 lirów). Między lotniskiem a centrum kursuje również kolejka podmiejska. Stacja kolejowa znajduje się naprzeciwko terminala krajowego. Stacja jest dobrze oznaczona, a jeżeli będziecie musieli spędzić na lotnisku więcej czasu to polecamy jej odwiedzenie ze względu na znajdującą się tam lokantę. W przyszłości lotnisko ma być również połączone z centrum linią metra.

Karta KentKart z İzmiru

W obrębie miasta można poruszać się autobusami, metrem lub promem. Płatności najlepiej dokonać przy pomocy kart systemu KentKart.

Niestety podróżowanie po İzmirze jest utrudnione ze względu na rozbudowę metra. Przejazd autobusem z dworca dolmuszy Üçkuyular do głównego przystanku autobusów miejskich dystryktu Konak to około 45 minut.

W İzmirze znajdują dwa dworce autobusowe. Jeden z nich obsługuje połączenia międzymiastowe. Natomiast drugi z nich, czyli Üçkuyular (Trzy Studnie) obsługuje połączenia dolmuszowe z pobliskimi miejscowościami. Zatrzymują się również na nim autobusy jadące do Çesme.

Powiązane artykuły: