5 ukrytych skarbów archeologicznych Riwiery Tureckiej

Wszyscy wierni czytelnicy portalu Turcja w Sandałach wiedzą już, że największą radość sprawia zespołowi redakcyjnemu wyszukiwanie dla Was kolejnych mało znanych zabytków, o których możemy później napisać i pokazać Wam ich zdjęcia. Szczególnie ekscytująca jest dla nas eksploracja tych obszarów Turcji, które wydają się być już świetnie znane, a jak się okazuje ciągle kryją prawdziwe perełki antycznej architektury.

Takim właśnie terenem jest słynna Riwiera Turecka - co roku setki tysięcy wczasowiczów przybywają do Alanyi, Side i Antalyi, gdzie korzystając z pięknej pogody cieszą się plażami, kąpielami morskimi, a czasami nawet jeżdżą na tzw. wycieczki fakultatywne. Podczas takich wyjazdów oglądają największe historyczne przeboje Riwiery, w tym słynne Aspendos. Jednakże wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z ogromnego bogactwa archeologicznego tego regionu. Jeżeli sądzicie, że o zabytkach w prowincji Antalya wiecie już wszystko, to może uda nam się Was poniższym zestawieniem nieco zaskoczyć!

Akwedukt w Selinus

1. Selge

Kto brał udział w spływie rzeką Köprülü, w czasach starożytnych zwanej Eurymedonem, ten wie, jak malownicza jest okolica Parku Narodowego Kanionu Köprülü. Jednak czy wiecie, że nieco dalej w górach Taurus ukrywają się ruiny antycznego miasta Selge? Na terenie skromnej wioski Altınkaya stoi ogromny i świetnie zachowany teatr, a oprócz niego można tu odszukać pozostałości stadionu, łaźni, świątyń i nimfeum.

Teatr w Selge

Co więcej, Selge położone jest na trasie długiego na 500 km szlaku wędrownego świętego Pawła, który prowadzi z wybrzeża śródziemnomorskiego aż do Yalvaç czyli antycznej Antiochii Pizydyjskiej. Może ktoś z Was podejmie wyzwanie i pokona tą trasę? Osoby bardziej zainteresowane zakupami powinna natomiast ucieszyć informacja, że mieszkające w Altınkaya gospodynie sprzedają wśród ruin Selge piękne chusty i wyroby rękodzielnicze, po niezwykle korzystnych cenach.

2. Selinus

Wraz z powstaniem nowego lotniska, położonego na wschód od Alanyi, wiele osób po raz pierwszy usłyszało nazwę Gazipaşa. Obecnie to niewielkie miasteczko, które do tej pory omijał boom turystyczny. Jednakże ten fragment wybrzeża Morza Śródziemnego był zasiedlony od niepamiętnych czasów, a antyczne miasto Selinus zapisało się na kartach historii jako miejsce śmierci rzymskiego cesarza Trajana.

W 117 roku n.e. rzymski cesarz Trajan wracał z kampanii wojennej prowadzonej przeciwko Partom na terenie Mezopotamii. Na wiosnę tego roku stan jego zdrowia zaczął się gwałtownie pogarszać, co uniemożliwiło mu powrót do Rzymu. Cesarz zmarł 9 sierpnia w Selinus, ustanawiając Hadriana swoim następcą. Nowy cesarz sprowadził prochy Trajana do Rzymu, a miejsce jego śmierci przemianował na Trajanopolis. Na pamiątkę tych wydarzeń wzniesiono w Selinus tzw. cenotaf cesarza Trajana czyli jego symboliczny grobowiec. Stanowi on najciekawszą zachowaną do naszych czasów budowlę tego antycznego miasta.

Cenotaf cesarza Trajana w Selinus

Na tym nie kończą się jednak atrakcje Selinus. Jeżeli gotowi jesteście pobuszować wśród bujnej roślinności, to na pewno uda Wam się odkryć ładny odeon, dwa budynki łaźni rzymskich, ruiny kilku świątyń antycznych oraz kościołów bizantyjskich. Przy drodze dojazdowej stoją natomiast okazałe pozostałości akweduktu.

3. Lyrbe

Wyobraźcie sobie piniowy las, położony na łagodnym zboczu górskim, a w nim skrywające się ruiny wspaniałego miasta antycznego. Tak właśnie wygląda Lyrbe, w którym zobaczyć można najlepiej zachowaną agorę, jaką do tej pory znaleźliśmy na terenie Turcji. Spacerując po niej można zajrzeć do dawnych sklepów, obejrzeć pozostałości biblioteki, zasiąść z buleuterionie i poczuć się jak poważany obywatel antycznego miasta. Dalsza eksploracja terenu pozwoli Wam odnaleźć ruiny wielu budynków mieszkalnych, świątynie oraz nekropolię.

Agora w Lyrbe

Do niedawna ruiny Lyrbe były trudno dostępne dla zwiedzających i owiane mgiełką tajemnicy - nawet identyfikacja tego miasta i jego nazwa budziły poważne wątpliwości wśród badaczy. Wraz z utwardzeniem drogi dojazdowej, prowadzącej aż pod bramę miejską w Lyrbe, do ruin zaczęło docierać coraz więcej turystów, najczęściej przywożonych tu w ramach wycieczek organizowanych w Side i nazywanych szumnie "jeep safari". Jednak, jeżeli będziecie mieli szczęście i odpowiednio zaplanujecie wyprawę, to będziecie mogli mieć całe antyczne miasto wyłącznie do swojej dyspozycji. Co prawda położone jest ono spory kawał drogi od wybrzeża śródziemnomorskiego, ale doskonale zachowana agora miejska oraz malownicza lokalizacja wśród lasu sprawiają, że wycieczka warta jest zachodu.

4. Syedra

Na często zadawane pytanie: "co zobaczyć w okolicach Alanyi?" zazwyczaj pada równie standardowa odpowiedź "Pamukkale i Kapadocję". Tymczasem nie trzeba się szukać aż tak daleko - tuż pod nosem, zaledwie 25 km na wschód od Alanyi leżą ruiny miasta Syedra. Co prawda dojazd jest tam nieco utrudniony przez brak dobrej nawierzchni, ale już parking pod Syedrą prezentuje się wspaniale, a jakie śliczne widoki na wybrzeże można z niego zobaczyć.

Łaźnie w Syedrze

Dalej jest jeszcze lepiej - Syedra to miasto, którego okres największego rozkwitu przypadł na II wieku n.e. Zbudowano wówczas mury obronne miasta, wyznaczające znaczący obszar na szczycie wzgórza. Szacuje się, że w tym czasie Syedrę zamieszkiwało aż 4,5 tysiąca osób. Najważniejszymi budowlami, które zachowały się w lepszym lub gorszym stanie do naszych czasów, są imponujące łaźnie, gimnazjon, ulica kolumnadowa, pięć cystern na wodę, świątynia antyczna, kościół bizantyjski oraz warsztat tłoczenia oliwy. Po starożytnym teatrze nie pozostało prawie nic. Nadal widoczne są natomiast ruiny domów oraz warsztatów z okresu rzymskiego.

5. Jaskinia Karain

Być może są wśród Was osoby zainteresowane prehistorią? Jeżeli tak, to mamy dla Was wspaniałą wiadomość. Nieopodal Antalyi położona jest jaskinia Karain, która była zamieszkiwana przez przodków współczesnego człowieka nieprzerwanie przez okres co najmniej 25 tysięcy lat i jest największą turecką jaskinią, w której znaleziono ślady osadnictwa ludzkiego.

Wnętrze jaskini Karain

Jaskinia Karain to jedno z tych miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, w przypadku którego podróżni potrzebują wiele samozaparcia, żeby się do niego dostać, a na miejscu muszą bardzo wysilić wyobraźnię i posiłkować się wiedzą na temat prehistorii, aby w pełni docenić to doświadczenie. Przy okazji warto pamiętać, że niedaleko jaskini znajdują się ruiny słynnego "Orlego Gniaza" czyli antycznego Termessos.

6. I wiele, wiele innych...

Na wyliczonych powyżej miejscach nie kończy się lista ukrytych perełek starożytności, położonych na Riwierze Tureckiej. Właściwie to stanowić ma ona zaledwie inspirację do dalszych, samodzielnych poszukiwań, w których pomóc Wam może portal Turcja w Sandałach oraz strategicznie rozmieszczone przy drogach regionu brązowe kierunkowskazy. Pamiętajcie zwłaszcza o nadmorskim Iotape, położonej w centrum nowoczesnego osiedla Nauli oraz kryjącym się w górach nad Antalyą Ariassos. Wspaniałych przygód i spotkań z antykiem życzy Wam zespół TwS!

Monumentalna brama w Ariassos

Powiązane artykuły: