Kızkalesi

Współrzędne GPS: 36.460899, 34.145199

Region: 

Kızkalesi to niewielka miejscowość letniskowa na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 60 km od Mersinu. Słynie z przepięknych, piaszczystych plaż oraz sprawiającego niesamowite wrażenie Zamku Panny (czy po turecku właśnie Kızkalesi).

Widok na Kızkalesi z gór Taurus

Większość wczasowiczów stanowią tutaj Turcy. Zdaje się to potwierdzać "teorię spiskową", że postanowili oni zachować dla siebie najpiękniejsze plaże w kraju (podobnie jest w Anamurze czy w okolicach Çeşme), zagranicznym gościom oferując dość kiepskie substytuty.

Kızkalesi o zmierzchu

Zarys historii

W starożytności miasto nazywane było Korykos (greckie Κώρυκος) i pełniło ważną rolę portu dla Seleukei nad Kalykadnosem (Seleucia ad Calycandus) czyli dzisiejszego Silifke. Cesarze rzymscy utrzymywaną w Korykos flotą zwalczali piratów, którzy od niepamiętnych czasów gnębili tę część wybrzeża Morza Śródziemnego. W Korykos znajdowała się również mennica, z której pochodziły monety znajdowane po dziś dzień przez archeologów.

Z dwóch słynnych zamków historycznie starszy jest Korykos - położony na lądzie. W XII wieku dobudowano drugi zamek - tzw. Zamek Panny, zlokalizowany na maleńkiej wysepce. Istnieją również teorie, że oba zamki są znacznie starsze i pochodzą z czasów antycznych, natomiast Bizantyjczycy jedynie je odbudowali i umocnili. Podczas rządów bizantyjskiego cesarza Justyniana w Korykos odrestaurowano łaźnie publiczne i szpital.

Wkrótce po wzniesieniu Zamku Panny Korykos zostało podbite przez Ormian i włączone do Królestwa Cylicji. Ormianie utrzymali się tu aż do połowy XIV wieku, a przez następne dwieście lat miasto często przechodziło z rąk do rąk, by w końcu przypaść Turkom Osmańskim.

Mozaiki na dziedzińcu Zamku Panny

W historii Turcji Korykos zapisało się głównie jako port, z którego w 1482 roku odpłynął do Rzymu Cem - pretendent do tronu osmańskiego. Przegrał on walkę o władzę ze swoim przyrodnim starszym bratem - Bajazydem II, a w konsekwencji spędził resztę życia na wygnaniu w Europie zachodniej.

Przed wiele stuleci Korykos było niewielką osadą, która służyła plemieniu turkmeńskich nomadów, noszących nazwę Ayaş, jako miejsce zimowania. Dopiero w 1992 roku, jako Kızkalesi, uzyskało prawa miejskie.

Kızkalesi obecnie

Poza sezonem letnim Kızkalesi to senna miejscowość, którą na stałe zamieszkuje około 2 tysiące osób. Podczas wakacji letnich Kızkalesi przechodzi całkowite przeobrażenie - otwierają się liczne hotele i restauracje, do których przybywają liczne wczasowicze, głównie ze stolicy prowincji, czyli z miasta Mersin. Cudzoziemcy rzadko docierają na ten odcinek wybrzeża śródziemnomorskiego. Wyjątek stanowią grupy archeologów, którzy często wybierają Kızkalesi jako bazę do prowadzenia badań okolicznych ruin z okresu antycznego i bizantyjskiego.

Nadmorski deptak w Kızkalesi

W Kızkalesi działa mnóstwo hoteli i pensjonatów, wśród których łatwo wybrać odpowiadające nam miejsce noclegowe. Wiele z tych placówek posiada własne restauracje, oferujące nie tylko śniadania, ale również obiady i kolacje - za dodatkową opłatą. Poza sezonem letnim większość z nich zamyka się na cztery spusty. Również lokalne sklepy i dyskonty działają jedynie sezonowo.

Jedna z restauracji w Kızkalesi

Ogromnym atutem Kızkalesi jest wspaniała, szeroka i piaszczysta plaża, z widokiem na Zamek Panny. Woda przy brzegu jest bardzo płytka, co czyni z tej miejscowości idealne miejsce do wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

Plaża w Kızkalesi o zmierzchu

Co warto zobaczyć: 

Najbardziej charakterystycznym znakiem rozpoznawczym miasteczka jest Zamek Panny, który zdaje się unosić na wodach Morza Śródziemnego, jakieś 200 metrów od brzegu. Aby dostać się do zamku można wynająć łódkę lub spróbować swoich sił w pływaniu. Wstęp do samego zamku jest symbolicznie odpłatny.

Zamek Panny w Kızkalesi

Naprzeciwko Zamku Panny, na stałym lądzie, stoi drugi zamek, nazywany Korykos. Został on najprawdopodobniej wzniesiony przez Bizantyjczyków, a przez pewniej okres czasu był zajmowany przez władców Małej Armenii (w XII-XIV wieku n.e.). W dawnych czasach oba zamki były połączone groblą, której pozostałości znajdują się obecnie pod wodą.

Zamek Korykos

Ponadto w Kızkalesi znajdują się ruiny rzymskiej nekropolii, położone naprzeciwko zamku Korykos, po drugiej stronie trasy przelotowej przez miasteczko. Na terenie Kızkalesi odnaleziono także ruiny wielu kościołów z okresu bizantyjskiego. Siedem z nich znajduje się w obrębie dawnych murów obronnych, a pięć - poza tym terenem. Kościoły te zostały wzniesione w okresie od V do VI wieku n.e.

Rzymska nekropolia w Kızkalesi

Kızkalesi stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania bliższych i dalszych okolic. W pobliżu miasteczka, blisko wybrzeża morskiego, leżą ruiny dwóch dużych antycznych miast: Elaiussa-Sebaste oraz Kanlıdivane. Niezbyt daleko od Kızkalesi znajduje się również znany od czasów starożytnych kompleks Jaskiń Korykos obecnie przez Turków nazywany Cennet ve Cehennem (czyli Jaskiniami Nieba i Piekła).

Co więcej, warto poświęcić nieco czasu na eksplorację obszaru położonego w głębi lądu. Wystarczy odjechać od Kızkalesi kilka kilometrów na północ, aby znaleźć się w górach Taurus. Znajdują się tam przepiękne, głebokie wąwozy oraz mnóstwo ruin z okresu antycznego i bizantyjskiego. Są one niezmiernie rzadko odwiedzane przez turystów, a ich zwiedzanie może przysporzyć wielu niespodzianek.

Kierunkowskazy w Kızkalesi, prowadzące w góry Taurus

Jak dotrzeć?: 

Autokarem: częste kursy autokarowe łączą Kızkalesi z położonym na zachodzie miastem Silifke (24 km) oraz ze stolicą prowincji - Mersinem, oddalonym o 60 km na wschód.

Samochodem: przez Kızkalesi przebiega trasa D400, stanowiąca główną arterię komunikacyjną w Turcji południowej. Prowadzi ona wzdłuż wybrzeża morskiego z zachodu, z Marmaris (840 km) przez Antalyę (420 km) i Alanyę (290 km), na daleki wschód kraju, przez Adanę (140 km), Gaziantep (360 km) i Şanlıurfę (500 km) aż do miasta Cizre (820 km) przy zbiegu granicy tureckiej, syryjskiej i irackiej.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: