Erdek

Współrzędne GPS: 40.398899, 27.794701

Region: 

Erdek to niewielki kurort turecki, położony na południowym wybrzeżu Morza Marmara, w prowincji Balıkesir. Jest głównym miastem półwyspu Kapıdağ, pięknego i zalesionego fragmentu Turcji. Erdek zlokalizowany jest w ciekawym miejscu, tuż przy wąskim przesmyku łączącym półwysep Kapıdağ z lądem stałym. Dwa tysiące lat temu półwysep był jedną z wysp na Morzu Marmara, a obecnie jadąc w jego kierunku z kierunku północnego w najwęższym odcinku przesmyku widać z obu stron wody morskie.

Plaża w Erdek Plaża w Erdek

Zarys historii miasta

W dawnych czasach Erdek znany był pod grecką nazwą Artake. W VII wieku n.e. zamieszkali go uchodźcy z Cypru, w tym arcybiskup tej wyspy. Ich obecność wynikała z inwazji arabskiej na Cypr w 688 roku, która zakończyła się nieoczekiwanym rozwiązaniem: przez następne 300 lat wyspą zarządzali wspólnie Bizantyjczycy oraz Kalifat, a zebrane podatki były dzielone pomiędzy zarządców. Część mieszkańców Cypru została przesiedlona do Erdek, któremu nadali na cześć cesarza Justyniana II nazwę Nova Justiniana.

W czasach osmańskich Erdek był stolicą dystryktu (tr. kaza) należącego administracyjnie do prowincji Bursa.

Plaża w Erdek Plaża w Erdek

Erdek obecnie

Okres największego rozkwitu turystyki przypadł w Erdek na lata 80-te XX wieku, przed 'odkryciem' przez wczasowiczów południowych wybrzeży Turcji. Obecnie nadal jest to popularne miejsce wypoczynku, głównie dla Turków z klasy średniej. W miasteczku widać jednak wiele zamkniętych hoteli i restauracji, które świadczą o lepszej przeszłości kurortu.

Plaża w Erdek Plaża w Erdek

Erdek i jego okolice słyną z ładnych, piaszczystych plaż oraz z przyjemnego, łagodnego klimatu.

Na południowy-wschód od miasta, w osłoniętej zatoce, mieści się baza tureckiej marynarki wojennej (tr. Erdek Deniz Üssü), w której stacjonują głównie okręty - stawiacze min.

Plaża w Erdek Plaża w Erdek

Informacje praktyczne

Noclegi

Centrum Erdek położone jest na południu, a wzdłuż wybrzeża w kierunku północnym, wzdłuż drogi prowadzącej w głąb półwyspu Kapıdağ, rozciąga się dzielnica wypoczynkowa. Znajduje się w niej mnóstwo hoteli i pensjonatów, wśród których każdy powinien znaleźć nocleg odpowiadający jego wymaganiom. Co więcej, nawet w środku lata nie powinno być problemów ze znalezieniem wolnych miejsc noclegowych.

Centrum Erdek Centrum Erdek

W 2012 roku zatrzymaliśmy się w Erdek w hotelu Yücel (tel. 0 90 266 835 13 07), położonym w połowie deptaka w dzielnicy plażowej. To największy hotel w Erdek, którego architektura i wyposażenie pokoi wskazują, że lata świetności ma już za sobą. Tym niemniej hotel posiada wiele zalet, z których największą jest bliskość plaży oraz fantastyczne wyżywienie.

Jedna z potraw serwowanych na obiadokolację w hotelu Yücel Jedna z potraw serwowanych na obiadokolację w hotelu Yücel

Za pokój 3-osobowy w tym hotelu cena wynosiła 120 TL, ale płatność zależy nie od wielkości pokoju, a ilości osób: osoby dorosłe płacą 60 TL, dzieci w wieku od 6 do 12 lat - połowę tej kwoty, a dzieci do lat 6 nocują w hotelu za darmo. Pokoje są wyposażone w balkony, łazienki oraz internet bezprzewodowy. W cenę wliczone są dwa posiłki: śniadania i obiadokolacje, które są bardzo bogate i nielimitowane. Hotel dysponuje własnym odcinkiem plaży, na którym goście hotelowi mają do dyspozycji darmowe leżaki.

Hotel Yücel w Erdek Hotel Yücel w Erdek

W Erdek i okolicach znajduje się również kilka terenów kempingowych. Na samym końcu nadmorskiej promenady znajduje się kemping Yeşilim (tel. 0 90 266 835 30 04), na którym można wynająć namioty lub zamieszkać w przyczepie kempingowej za kwotę 50 TL za dobę od całej grupy mieszczącej się w takiej kwaterze.

Kemping Yeşilim w Erdek Kemping Yeşilim w Erdek

Wyżywienie

Zarówno wzdłuż promenady, jak i w centrum miasteczka, znajduje się mnóstwo restauracji i barów, serwujących posiłki po przystępnych cenach. Ciekawą opcją jest możliwość zakupu przekąsek: świeżych wypieków, gotowanej kukurydzy itp. bez konieczności wychodzenia z wody. Wzdłuż wybrzeża kursują łódki, z których można zakupić te przysmaki.

Jeden z barów w Erdek Jeden z barów w Erdek

Większość hoteli i pensjonatów dysponuje własnymi restauracjami, z których mogą korzystać również klienci zewnętrzni.

Plaża w Erdek Plaża w Erdek

Punkty usługowe

W centrum Erdek mieści się dużo sklepów oraz bankomatów i oddziałów tureckich banków.

Bankomaty w centrum Erdek Bankomaty w centrum Erdek

Co warto zobaczyć: 

W samym Erdek nie ma żadnych ciekawych zabytków, co z wypoczynkowego punktu widzenia można nawet uznać za dużą zaletę i oddać się błogiemu lenistwu.

Plaża w Erdek Plaża w Erdek

Jeżeli jednak samo plażowanie nie jest wystarczające, to w okolicach Erdek znajduje się kilka ciekawych miejsc.

Tuż przy Erdek, na Morzu Marmara, leży niewielka wysepka Zeytin (czyli Oliwka). Na wyspie znajduje się kilka ruin, w tym pozostałości marmurowej świątyni.

Wyspa Zeytin w Erdek Wyspa Zeytin w Erdek

Największą historyczną atrakcją położoną w sąsiedztwie Erdek są ruiny starożytnego miasta Kyzikos. Wiele ze znalezionych na ich terenie eksponatów zostało wystawionych w Muzeum Archeologicznym w pobliskiej Bandırmie.

Miłośnicy pięknych widoków i małych, trudno dostępnych wiosek mogą wybrać się na wycieczkę krajoznawczą wzdłuż wybrzeży półwyspu Kapıdağ, natomiast osoby zainteresowane obserwacją ptaków mogą wybrać się na południe, nad jezioro Manyas (Kuş), które jest ostoją dzikiego ptactwa.

Plaża w Erdek Plaża w Erdek

Jak dotrzeć?: 

Promem: ze Stambułu, z przystani Yenikapı kursują promy do Bandırmy (czas rejsu wynosi 2 godziny), z której można do Erdek dojechać w 20 minut dolmuszem.

Prom do Bandırmy przy wybrzeżu Erdek Prom do Bandırmy przy wybrzeżu Erdek

Autokarem: Erdek posiada połączenia autokarowe z wieloma miastami w Turcji, w tym z Alanyą (14 godzin jazdy), Ankarą (8,5 godziny), Antalyą (11 godzin), Burdur (9 godzin), Bursą (3 godziny), Edirne (9 godzin), Eskişehir (5,5 godziny) i Stambułem (6 godzin).

Samochodem: z kierunku zachodniego, z Çanakkale do Erdek prowadzi trasa E90, z której należy przed Bandırmą odbić na północ. Całkowita odległość wynosi 170 km.

Od położonej na wschodzie, również przy trasie E90 Bursy, dzieli Erdek odległość 136 km.

Jadąc z kierunku południowego, ze stolicy prowincji Balikesir, należy trzymać się aż do Bandırmy trasy D 200 i stamtąd kierować się na Erdek (121 km).

Plaża w Erdek Plaża w Erdek

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: