Do herbaty - styczeń 2023

Wracamy z kolejną porcją wiadomości i ciekawostek historycznych i archeologicznych z terenu Turcji. W styczniu 2023 roku najciekawszym ogłoszonym projektem badawczym był plan odczytania blisko dwóch tysięcy inskrypcji z okresu hetyckiego przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Odczytane treści, na które składają się cenne dokumenty sprzed przeszło trzech tysięcy lat, mają być następnie udostępnione w postaci biblioteki cyfrowej. Tabliczki objęte projektem znajdują się w zbiorach Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze, Muzeów Archeologicznych w Stambule oraz Muzeum w Çorum.

Fragmenty tabliczek hetyckich w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze
Fragmenty tabliczek hetyckich w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze

Tymczasem, w mieście Iznik, historycznej Nicei w Bitynii, która była miejscem dwóch soborów, trwają przygotowania do otwarcia nowego Muzeum Archeologicznego. Wystawione w nim artefakty będą ilustrować historię tego miasta i regionu na przestrzeni pięciu tysięcy lat, a jednym z ciekawszych eksponatów jest sarkofag Antygona I Jednookiego, wodza Aleksandra Wielkiego oraz jednego z diadochów.

Mury obronne Nicei, czyli obecnego Izniku
Mury obronne Nicei, czyli obecnego Izniku

Rok 2023 w Turcji z pewnością zapisze się uroczystościami upamiętniającymi stulecie powstania Republiki Turcji, która została stworzona po I wojnie światowej na gruzach Imperium Osmańskiego. Oficjalnie jej utworzenie proklamowano 29 października 1923 roku, a jej pierwszym prezydentem został Mustafa Kemal, nazwany później Atatürkiem, czyli Ojcem Turków. W ramach obchodów tej wyjątkowej rocznicy, w Prezydenckiej Bibliotece Narodowej w stolicy Turcji, Ankarze, otwarto dla zwiedzających wystawę prezentującą obiekty z epoki osmańskiej i republikańskiej.

Pomnik Atatürka w Antalyi
Pomnik Atatürka w Antalyi

Na koniec drobna sugestia dla naszych Czytelników. Co prawda dopiero rozpoczął się luty, ale pewnie niektórzy z Was już planują letni wypoczynek. Jeżeli wahacie się, który z tureckich kurortów wybrać, przypominamy, że na portalu Turcja w Sandałach można sobie poczytać dokładne opisy tych miast i miasteczek, dodatkowo opatrzone dużą ilością zdjęć. Oto niektóre z nich:

Widok na Morze Egejskie w Çeşme
Widok na Morze Egejskie w Çeşme