Özdere

Współrzędne GPS: 38.013199, 27.125000

Region: 

Özdere to niewielka miejscowość na wybrzeżu egejskim, należąca administracyjnie do dystryktu Menderes. Pełni rolę niewielkiego kurortu, o dobrej infrastrukturze i łagodnym klimacie. Oprócz turystyki źródłem utrzymania dla mieszkańców Özdere jest rolnictwo i rybołówstwo.

Widok na okolice Özdere Widok na okolice Özdere

Osobom planującym wypoczynek w regionie Özdere polecamy przewodnik Kuşadası, Efez i okolice w formie poręcznego ebooka.

Informacje praktyczne

Noclegi

Większość turystów zatrzymujących się w Özdere stanowią wczasowicze, którzy przybywają tu na wakacje wykupione w biurach podróży i nocują w hotelach przeznaczonych głównie dla grup zorganizowanych. Są one położone są wzdłuż wybrzeża, w pewnym oddaleniu od centrum Özdere. Mogą się w nich zatrzymać także turyści indywidualni, ale ceny noclegów mogą się dla wielu z nich wydać dość zaporowe. Do najwyżej ocenianych hoteli z tej grupy należą:

  • Onyria Claros Beach & Spa Resort (tel. 0 90 232 797 6363) - położony około 5 km na wschód od centrum, w dzielnicy Ötealan Mevkii Özdere Cumhuriyet Mahallesi, przy ulicy İzmir Caddesi No:104. Hotel dysponuje prywatną plażą, akwaparkiem, centru spa i innymi udogodnieniami. Ceny za nocleg dla dwóch osób rozpoczynają się od 180 euro za pokój, a kończą na 300 euro za 150-metrowy apartament.
  • Paloma Pasha Resort (tel. 0 90 232 797 9090) - zlokalizowany niecały kilometr od centrum Özdere, w dzielnicy Çukuraltı, przy ulicy Atatürk Blv. No:143. Hotel położony jest przy plaży, ma własną łaźnię turecką, baseny ze zjeżdżalniami i aż pięć restauracji. Ceny za pokój dwuosobowy wynoszą od 320 do 380 euro, z pełnym wyżywieniem.

W centrum miasta działają mniejsze hotele i pensjonaty, które oferują znacznie przystępniejsze ceny noclegów, ale o wiele mniej udogodnień:

  • Palmiye Hotel (tel. 0 90 232 798 7404) - położony w centrum miasteczka, przy ulicy 1058 Sokak No:21A. Posiada basen zewnętrzny oraz prywatną plażę. Pokój dwuosobowy ze śniadaniem i kolacją w cenie kosztuje od 30 do 70 euro, w zależności od pory roku.
  • Kasura Hotel - zlokalizowany przy ulicy 2082 Sokak No:6, w samym centrum, 200 metrów od plaży. W hotelu jest basen, restauracja oraz sauna. W sezonie letnim pokój dwuosobowy ze śniadaniem to wydatek około 50 euro.
  • Babylon Gardens Apart Suite - w dzielnicy Çukuraltı, przy ulicy 2326 Sokak No: 46. Na miejscu jest basen oraz bar. Hotel oferuje apartamenty z wyposażonymi kuchniami, do przygotowywania własnych posiłków. Ceny za apartament trzyosobowy w sezonie letnim zaczynają się od 50 euro.

Wyżywienie

W miasteczku jest sporo lokali podających dania kuchni tureckiej. Polecamy przetestowaną restaurację o nazwie Şimşek Pide, specjalizującą się w tradycyjnej tureckiej pizzy, ale podającą również kilka rodzajów zup, kebabów i köfte. Ceny za pide wahają się od 3,50 TL za lahmacun do 8 TL za 'specjalność zakładu', dania mięsne kosztują od 8 do 15 TL, a zupy od 4 TL za mercimek çorbası (zupa z soczewicy) do 6 TL za işkembe (flaczki).

Pide z restauracji Şimşek Pide w Özdere Pide z restauracji Şimşek Pide w Özdere

Zakupy

W centrum Özdere znajduje się supermarket Tansaş, a przy wjeździe do miasteczka od strony wschodniej - supermarket Pehlivanoğlu.

Supermarket Pehlivanoğlu w Özdere Supermarket Pehlivanoğlu w Özdere

Co warto zobaczyć: 

W samym Özdere nie ma żadnych atrakcji turystycznych za wyjątkiem ładnych plaż o nazwach Zindancık, Kuyubükü, Çukuraltı i Göktur.

Dużą zaletą Özdere jest jego położenie w pobliżu wielu zabytków z czasów antycznych. Odległość do ruin miasta Notion wynosi 12 km, a do słynnej świątyni w Klaros - 13 km. Nieco dalej położona jest najsłynniejsza atrakcja regionu - rozległe ruiny starożytnego Efezu (28 km) oraz antyczne Teos (50 km).

Ruiny antycznego miasta Notion nieopodal Özdere Ruiny antycznego miasta Notion nieopodal Özdere

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: Özdere położone jest przy drodze z Selçuku do Urli. Jadąc główną trasą w tym regionie czyli E87 z İzmiru do Aydınu należy od niej odbić na zachód na wysokości miasteczka Belevi i przejechać jeszcze 43 km, przez Selçuk i Ahmetbeyli.

Z Urli do Özdere prowadzi droga przez Seferihisar, a dalej wzdłuż wybrzeża, najpierw wiodąca na południe, a następnie - na wschód (63 km).

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: