Do herbaty - 9 czerwca 2015

W dzisiejszym "Do herbaty" dowiemy się, jak układają się stosunki międzywyznaniowe w Edirne, odkryjemy archeologiczną zagadkę antycznego Perge i przyjrzymy się tureckiej scenie politycznej tuż po wyborach parlamentarnych.

Do herbaty - 9 czerwca 2015

  • Już 18 czerwca rozpocznie się muzułmański miesiąc postu, zwany w Turcji ramazanem. Z tej okazji wspólnota żydowska z przygranicznego miasta Edirne zaprosiła lokalnych muzułmanów do spożycia tradycyjnej kolacji czyli iftaru we wnętrzu świeżo odrestaurowanej Wielkiej Synagogi. Została ona oddana do użytku w marcu 2015 roku, a jej renowacja uznawana jest za największy tego typu projekt zrealizowany dla niemuzułmańskiego miejsca kultu na terenie Turcji. Zaproszenie do obchodów pierwszego w tym roku iftaru właśnie w tej synagodze można uznać za symboliczny akt pojednania lokalnych wspólnot religijnych, który stosunki w przeszłości nie zawsze układały się wzorcowo.
  • Podczas prac prowadzonych przez archeologów na terenie antycznego miasta Perge, tuż przy charakterystycznej wieży hellenistycznej, udało się znaleźć głowę należącą do posągu Telesfora. W mitologii greckiej był to syn boga sztuki lekarskiej Asklepiosa, a przedstawiono go jako karła z kapturem na głowie. Głowa Telesfora została dopasowana do odkrytego 34 lata temu posągu przedstawiającego Asklepiosa z Telesforem. Do odtworzenia całości brakuje jeszcze górnej części Asklepiosa, ale może i ten fragment uda się kiedyś odszukać.
  • W niedzielę 7 czerwca odbyły się w Turcji wybory parlamentarne, których wyniki zaskoczyły prawie wszystkich. Rządząca od wielu lat partia AKP co prawda uzyskała najwięcej głosów, ale jej ambitnego planu uzyskania większości bezwzględnej w celu zmiany konstytucji nie udało się zrealizować. Co więcej, wygląda na to, że do powołania gabinetu będzie potrzebne zawarcie koalicji, a w przypadku niepowodzenia - ponowne wybory. Z dużym zaskoczeniem wiele osób przyjęło również dobry wynik prokurdyjskiej partii HDP, której udało się przekroczyć wysoki, 10%-owy próg wyborczy. Ciekawą analizę obecnej sytuacji, autorstwa niezmordowanego Karola Wasilewskiego, można przeczytać na stronie Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.

Odpowiedzi

Super!

Bardzo fajny cykl. Zwięźle i interesujaco. 

ps śmieszna literówka przy głowie Telesfora, którą można zinterpretować (literówkę, nie głowę), że znaleziono rzeczoną głowę na leżąco, no ale w sumie archeologa też mogą boleć plecy. :)