Do herbaty - 15 października 2015

W dzisiejszym odcinku "Do herbaty" przyjrzymy się komiksowej adaptacji życiorysów sułtanów osmańskich, poznamy obawy fińskiego prezydenta związane z wizytą w Turcji oraz dowiemy się, ile warte są dla złomiarzy materiały budowlane wykorzystywane przy konstrukcji trzeciego mostu nad Bosforem.

Do herbaty - 15 października 2015

  • Artysta Yüksel Akman stworzył komiksową wersję życiorysów 36 sułtanów osmańskich, a jego dzieło opublikowane zostało przez wydawnictwo Çamlıca Publishing. Realizacja projektu zajęła mu 4 lata, a autor ręczy za zgodność komiksów z wydarzeniami historycznymi. Podczas pracy nad ich przygotowaniem Akman przeczytał 16 tysięcy stron tekstów historycznych. Niestety chwilowo pozycja ta jest dostępna jedynie w języku tureckim, ale wróżymy jej wielką popularność, na fali fascynacji epoką osmańską, wywołanej serialem Wspaniałe Stulecie. Obecnie Akman pracuje nad komiksowymi życiorysami wielkich osmańskich żeglarzy, planuje też adaptację życiorysów Mimara Sinana, Yunusa Emre i Melvany. Inspiracji mu nie brakuje, mówi bowiem również o zamiarze przygotowania dziejów tzw. 16 imperiów tureckich, symbolizowanych przez gwiazdy na Prezydenckiej Fladze Turcji.
  • W miniony wtorek do Turcji z oficjalną wizytą przybył prezydent Finlandii, Sauli Niinistö. Jego wizyta miała na celu przedyskutowanie z prezydentem Turcji kwestii gospodarczych i politycznych, ale największa obawa Niinistö dotyczyła zupełnie innego zagadnienia. Otóż fiński prezydent bał się zagubienia w słynnym pałacu prezydenckim, wzniesionym dla Recepa Tayyipa Erdoğana. "Może zabiorę ze sobą kompas", żartował Niinistö i dodał, że Finowie nie są przyzwyczajeni do pałaców, ponieważ zawsze byli biednym krajem.
  • W Stambule trwa budowa Trzeciego Mostu Bosforskiego, nazywanego oficjalnie Mostem Sułtana Selima Odważnego. Niestety ostatnio materiały potrzebne do jego wykonania padły łupem złodzieja. Wyniósł on z terenu budowy między innymi czytniki laserowe, komputery oraz okablowanie, a wartość jego łupów oszacowana została na 30 tysięcy lirów. Nieświadomy tej kwoty złodziej sprzedał wszystko złomiarzowi za oszałamiającą sumę 600 lirów. Niedoinformowany przestępna został już ujęty przez policję, a materiały udało się odzyskać.

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.