Do herbaty - 21 sierpnia 2015

W dzisiejszym odcinku "Do herbaty" poznamy datę nowych wyborów parlamentarnych w Turcji, przyjrzymy się spadającemu kursowi liry tureckiej, zachęcimy Was do wzięcia udziału w festiwalu turystycznym i ucieszymy się razem z tureckimi dziećmi z przedłużonych wakacji letnich.

Do herbaty - 21 sierpnia 2015

  • Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, ogłosił termin przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć 1 listopada bieżącego roku. Wyniki wyborów przeprowadzonych 7 czerwca nie dały rządzącej obecnie partii AKP większości w parlamencie, a toczące się od wielu tygodni rozmowy dotyczące uformowania koalicji z partią CHP zakończyły się fiaskiem.
  • Z powodu niepewnej sytuacji politycznej kraju (m.in. w wyniku wspominanej powyżej porażki w rozmowach koalicyjnych oraz narastającej spirali przemocy na południowym-wschodzie Turcji) turecka waluta osiągnęła rekordowo niski kurs względem dolara amerykańskiego. Od początku tego roku wartość liry w stosunku do dolara spadła aż o 20%. Indeks giełdowy Borsa İstanbul (BİST) systematycznie spada przez kilka ostatnich miesięcy, a turecki rynek stał się bardzo mało atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych. W związku z tą sytuacją należy spodziewać się m.in. znacznych podwyżek cen żywności, a Indeks Ufności Konsumentów (Consumer Confidence Index) spadł do wartości 62,35, najniższej od marca 2009 roku, kiedy to wynosił 61,55.
  • Tureckie dzieci mogą się w tym roku cieszyć wydłużonymi wakacjami letnimi. W związku z kryzysem w sektorze turystycznym, o którym pisaliśmy w poprzednim odcinku "Do herbaty", nowy rok szkolny w Turcji rozpocznie się dopiero 28 września, zamiast planowanego wcześniej 14 września. Decyzja ta ma na celu przedłużenie sezonu wakacyjnego dla przemysłu turystycznego, dodatkowo włączając w okres wakacyjny dni Święta Ofiarowania (tr. Kurban Bayramı), które odbędzie się w tym roku od 24 do 27 września.
  • W prowincji Antalya od 20 do 25 sierpnia trwa Drugi Międzynarodowy Festiwal Turystyki, Sztuki i Kutury Alternatywnej. W ramach tego wydarzenia zaprezentuje się 162 artystów z 22 krajów świata, w tym - z Polski, Włoch i odległej Japonii. Zaproszeni twórcy rozkładają polowe pracownie artystyczne w miejscach atrakcyjnych turystycznie, prezentując różne gatunki sztuki i zapoznając mieszkańców regionu oraz turystów ze swoimi pracami.

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.

Odpowiedzi

Dzięki

Dzięki za informacje o dacie nowych wyborów. W Turcji wszystko ma większy rozmach, nawet kryzysy polityczne.