Do herbaty - lipiec 2022

Cysterna Bazylikowa w Stambule
Cysterna Bazylikowa w Stambule

Po dłuższej przerwie powracamy na portalu Turcja w Sandałach do cyklu "Do herbaty", w którym postaramy się skupić na najważniejszych ciekawostkach z historii i archeologii, ogłoszonych w danym miesiącu przez tureckie media. W lipcu 2022 roku z całą pewnością największym turystycznym hitem było ponowne otwarcie dla zwiedzających dwóch niezwykle ważnych zabytków w Stambule: Cysterny Bazylikowej i Muzeum Archeologicznego. Oba te obiekty były przez wiele lat w remoncie, a ich zwiedzanie było znacznie utrudnione. Zachęcamy więc do wycieczki do dawnej stolicy osmańskiej i sprawdzenia, jak prezentują się one po gruntownym odświeżeniu.

Zespoły archeologiczne również nie próżnowały przez ubiegły miesiąc. Rozpoczęto prace wykopaliskowe na zamku Harput we wschodniej prowincji Elazığ oraz w antycznym greckim mieście Metropolis, położonym niedaleko wybrzeża egejskiego. Natomiast nad jeziorem Van, w dystrykcie Gürpınar, odkryto pozostałości twierdzy z okresu Królestwa Urartu.

Metropolis
Metropolis

Podczas wykopalisk na terenie antycznego teatru Smyrny (czyli obecnego Izmiru), znaleziono liczącą około 1800 lat głowę posągu. W tym samym mieście, archeolodzy pracujący na stanowiskach Yeşilova oraz Yassıtepe odkryli kościane igły mające aż 8200 lat.

Miłośników zwiedzania placówek muzealnych mogą zainteresować nowo wystawione eksponaty. Słynny sarkofag Sidamara, wystawiony w stambulskim Muzeum Archeologicznym, odzyskał po 140 latach odłamaną z niego głowę Erosa, która została niedawno zwrócona przez Brytyjczyków. Z kolei izmirskie Muzeum Archeologiczne po raz pierwszy wystawiło na widok publiczny znaleziony w latach 30. XX wieku posążek bogini Ateny, pieczołowicie zrekonstruowany z około 40 fragmentów.