Do herbaty - 14 września 2015

W dzisiejszym odcinku "Do herbaty" sprawdzimy, które z placówek muzealnych na terenie Turcji cieszyły się największą popularnością wśród turystów w 2014 roku, zadumamy się nad niepewną przyszłością stambulskiej Hagia Sophia, poznamy problemy właścicieli hoteli na Tureckiej Riwierze, rozważymy znaczenie nowych przepisów budowlanych dla zabytków Stambułu oraz dowiemy się, co można zrobić z samochodem, jeżeli jego współwłaściciele nie mogą się ze sobą dogadać co do zasad jego współużytkowania.

Do herbaty - 14 września 2015

  • Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki ogłosiło listę najpopularniejszych wśród turystów muzeów na terenie kraju. Na samym szczycie znalazła się stambulska Hagia Sophia (3,74 miliona odwiedzin), tuż za nią uplasował się Pałac Topkapı (3,5 miliona), a na trzecim miejscu - Muzeum Mevlany w Konyi. Kolejne pozycje w rankingu zajęły: harem w Pałacu Topkapı (jako odrębnie płatna placówka), Muzeum w Demre, Muzeum Archeologiczne w Stambule, Muzeum Kariye też w Stambule, Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze, Muzeum Republiki w Ankarze oraz Muzeum Hacıbektaş w Nevşehir. Natomiast najczęściej odwiedzanym stanowiskiem archeologicznym w 2014 roku był kompleks Pamukkale-Hierapolis, który zwiedziło blisko 1,9 miliona osób.
  • Tymczasem losy najpopularniejszego, a zarazem najbardziej dochodowego tureckiego muzeum czyli Hagia Sophia w Stambule stoją pod znakiem zapytania. Świeżo mianowany na stanowisko ministra kultury i sztuki Yalçın Topçu wyznał, że jego marzeniem jest przywrócenie tej budowli funkcji miejsca modlitwy dla muzułmanów. "Otwarcie Hagia Sophii dla wiernych [muzułmańskich] jest moim marzeniem, moim celem, moją ambicją" powiedział Topçu, którego nominacja na stanowisko ministra w rządzie tymczasowym dla wielu osób była wielkim zaskoczeniem. Jest on byłym prezesem nacjonalistycznej partii BBP (Büyük Birlik Partisi), reprezentującej interesy konserwatystów islamskich.
  • Planowana zmiana statusu Hagia Sophii na meczet nie byłaby pierwszym ciosem finansowym dla sektora tureckiej turystyki. Z powodu kryzysu gospodarczego w Rosji oraz narastającej niepewności co do bezpieczeństwa na terenie Turcji, wiele z położonych na Tureckiej Riwierze hoteli zostało zmuszonych do obniżek cen w środku sezonu oraz do przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. Braki kadrowe mogą skutkować obniżeniem poziomu obsługi gości hotelowych, a co za tym idzie - dalszym spadkiem liczby turystów w nich się zatrzymujących. Współczynnik obłożenia hoteli w Turcji wyniósł w czerwcu 2015 roku 68,6% i był o 7,6% niższy w porównaniu do roku poprzedniego. Dla porównania: na Malcie, która cieszy się najwyższą wartością tego współczynnika wyniósł on 90,5%, a na Litwie - 82,4%.
  • Krajobraz urbanistyczny historycznego centrum Stambułu może w niedalekiej przyszłości ulec znaczącym, aczkolwiek niekoniecznie pozytywnym, przemianom. Zarząd stambulskiej dzielnicy Fatih (tr. Fatih Belediyesi) wydał rozporządzenie nadające samemu sobie prawo do zatwierdzania projektów budowlanych w zabytkowych częściach dzielnicy zaklasyfikowanych jako obszary chronione drugiego i trzeciego stopnia. Do tej pory wszelkie projekty budowlane na terenie historycznych obszarów dzielnicy Fatih, znajdujących się pod ochroną UNESCO jak część Światowego Dziedzictwa Ludzkości, musiały uzyskać zgodę od stosownych komisji konserwatorskich.
  • W jaki sposób można rozwiązać problem współużytkowania samochodu? Na oczywiste rozwiązanie wpadli dwaj mieszkańcy Trabzonu nad Morzem Czarnym. Po wspólnym zakupie zezłomowanego Renault Toros, który zamierzali wyremontować i sprzedać, okazało się, że nie potrafią dojść do porozumienia, która część samochodu należy do każdego z nich. Wybrali najbardziej oczywiste rozwiązanie - przecięcie samochodu na pół. Właściciel przedniej części, Serdar Baş, przeprowadził jej remont, wstawił silnik, a z tyłu dodał koło motocyklowe i zainstalował światła wsteczne. Maskę tak wykonanego pojazdu ozdobiła flaga turecka, a samochód został przemalowany na czerwono-niebiesko, czyli na barwy ulubionej drużyny piłkarskiej właściciela - klubu Trabzonspor.

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.