Do herbaty - 26 sierpnia 2015

W dzisiejszym odcinku "Do herbaty" przyjrzymy się trudnościom w formowaniu rządu tymczasowego w Turcji, zapoznamy z planami stworzenia nowego muzeum w Gaziantepie, odwiedzimy barokowy festiwal w Bodrum i ze smutkiem pochylimy nad narastającą falą przemocy na wschodzie kraju.

Do herbaty - 26 sierpnia 2015

  • Prezydent Erdoğan upoważnił obecnego premiera Ahmeta Davutoğlu do utworzenia rządu przejściowego, który ma działać do ogłoszonych na 1 listopada przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Davutoğlu zaprosi do udziału w tym rządzie przedstawicieli innych partii politycznych, poza rządzącą obecnie Turcją Partią Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Jednocześnie premier już zaznaczył, że to zaproszenie wynika jedynie z nałożonych na niego obowiązków konstytucyjnych, a nie - z osobistej chęci. Tymczasem lider tureckiej prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratyczna (HDP) stwierdził, że jego partia jest gotowa wejść do przejściowego rządu, ale wcale nie zdziwią go próby utworzenia gabinetu bez jej udziału. Przestrzegł przed próbami wykluczenia HDP i dodał "Nie zawahamy się przed dochodzeniem konstytucyjnych praw i udziałem w rządzie".
  • W Gaziantepie trwają gorączkowe przygotowania do otwarcia nowej placówki muzealnej. Będzie ona działać w historycznej łaźni Paşa, zbudowanej w 1557 roku przez Lala Mustafa Paszę. Celem nowej ekspozycji będzie pokazanie gościom kultury korzystania z łaźni tureckich, a w kolekcjach muzealnych znajdzie się wyposażenie wykorzystywane tradycyjnie podczas wizyty w łaźni. Otwarcie muzeum jest planowane już za kilka tygodni.
  • Szósty Festiwal Barokowy w Bodrum, organizowany przez Stowarzyszenie Kultury i Sztuki Karya (KARSANAT) odbędzie się w tym roku w dniach od 4 do 6 września, na terenie antycznego teatru. W trakcie jego trwania wystąpi 19 artystów z Turcji i z zagranicy, a wszystkie koncerty będą dostępne za darmo dla wszystkich chętnych. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział 6 tysięcy widzów. Jeżeli macie w tym czasie zaplanowane wakacje w Bodrum, to nie omieszkajcie skorzystać w nadarzającej się okazji.
  • Złe wiadomości ze wschodu Turcji: w prowincji Kars w ostatni poniedziałek terroryści z PKK po raz trzeci zaatakowali gazociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC). Poprzednie ataki miały miejsce 29 maja 2012 roku i 4 sierpnia 2015 roku. Najnowszy atak został przeprowadzony w dwóch punktach, a w wyniku eksplozji materiałów wybuchowych z uszkodzonego gazociągu unosiły się płomienie na wysokość aż 150 metrów. Na szczęście sytuacja została szybko opanowana przez oddziały strażaków. Siły bezpieczeństwa prowadzą obecnie w tym regionie szeroko zakrojoną akcję, mającą na celu ujęcie sprawców tego wydarzenia.

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.

Odpowiedzi

rząd tymczasowy...

każdy rząd tymczasowy będzie od razu zaakceptowany przez prezydenta gdyż nie musi zyskiwać aplauzu rozwiązanego parlamentu...

uszkadzanie gazociągu...

jaki w tym mają byznes ?

przecież odcinają od korzystania wszystkich w tym także swoich plemienników ...

równie dobrze można uszkadzać linie energetyczne ....