Wodospady na Riwierze Tureckiej

Jeżeli macie dosyć plażowania, a nie macie ochoty na zwiedzanie kolejnego antycznego miasta, to ciekawym, alternatywnym pomysłem na przyjemną wycieczkę może okazać się wyprawa do jednego z kilku wodospadów zlokalizowanych w regionie Riwiery Tureckiej. Turcy uwielbiają wodospady (tr. şelale) - to właśnie w specjalnie przygotowanych miejscach piknikowych przy szumie spadającej wody spędzają wolny czas, uciekając od zgiełku miasta, zjadając przygotowane wcześniej potrawy i dobrze się bawiąc w gronie rodziny i przyjaciół. Dla turysty taka wycieczka może dostarczyć ciekawych przeżyć - można bawić się fotografią, dobierając w aparacie czas naświetlania i uzyskując rozmaite efekty, można obserwować relaksujących się Turków albo po prostu samemu odprężyć się nad wodą.

Wodospad w kanionie Sapadere

Na Riwierze Tureckiej znajduje się kilka ciekawych wodospadów, a do niektórych z nich organizowane są przez lokalne biura podróży wycieczki - najczęściej odwiedzanym wodospadem regionu jest Kurşunlu, który figuruje w programie jednodniowej wycieczki, kryjącej się pod kryptonimem KAS, wraz z teatrem w Aspendos oraz miasteczkiem Side. Jednak aby w pełni doświadczyć słynnego tureckiego keyif czyli relaksu i odprężenia, najlepiej jest wybrać się nad wodospad samodzielnie, bez ograniczeń czasowych, które są nieodłącznym elementem wyjazdów zorganizowanych.

Osoby wypoczywające w okolicach Antalyi najbliżej mają do wodospadu Kurşunlu oraz wodospadów Düden, wczasowicze z Side - do wodospadu Manavgat, a turyści z Alanyi - do wodospadu Alara oraz do kanionu Sapadere.

Poniżej znajdziecie krótkie opisy najważniejszych wodospadów zlokalizowanych w regionie Riwiery Tureckiej - czyli na odcinku wybrzeża śródziemnomorskiego od Antalyi do Alanyi, wraz z ich dokładną lokalizacją i sposobem dojazdu. Znajdziecie tu również sugestie dotyczące organizacji wycieczek, podczas których oprócz samych wodospadów będziecie mogli zobaczyć inne atrakcyjne turystycznie miejsca.

Wodospad Kurşunlu

Współrzędne geograficzne: 37.003199, 30.821176

Wodospad ten położony jest na dopływie rzeki Aksu, około 20 km na pn-wschód od Antalyi, w otoczeniu malowniczego lasu piniowego. Park Krajobrazowy Wodospadów w Kurşunlu czyli Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, założony w 1991 roku, ma na celu ochronę unikalnej flory, fauny i formacji geologicznych. Rodziny tureckie odwiedzają tę okolicę na pikniki, jako odskocznię od tłumów i upałów panujących w ogromnej metropolii Antalya. Niestety, pod koniec upalnego lata wodospad często wygląda bardzo skromnie - zdecydowanie korzystniej wypada w miesiącach wiosennych.

Wodospad KurşunluZdjęcie udostępniła nam L.B. (Portakal Çiçeğim)

Do samego wodospadu schodzi się kamiennymi schodami, a dookoła wodospadu można chodzić po przygotowanych drewnianych platformach. Trzeba uważać, gdyż mogą być śliskie od pryskającej wody! Na terenie parku działa kilka kawiarni i stoisk z pamiątkami. Przygotowano również darmowe toalety. Niedaleko wejścia na turystów czekają wielbłądy, na którym można się przejechać i sfotografować, oczywiście za opłatą. Sam wstęp na teren parku krajobrazowego jest symbolicznie płatny.

Aby dojechać do wodospadu Kurşunlu należy jechać trasą D400 z Antalyi w kierunku Alanyi i odbić z niej na 12 kilometrze na północ, skręcając w miejscowości Aksu na kierunek Isparta. Po przejechaniu około 5 km tą trasą należy z niej zjechać w prawo, w boczną drogę, która po 1,5 km doprowadza pod bramę parku krajobrazowego. Dojazd do wodospadu Kurşunlu jest dobrze oznaczony brązowymi kierunkowskazami. Do wodospadu Kurşunlu dociera transport publiczny z centrum Antalyi, w tym dolmusze oraz autobus linii 231. Taksówkarze liczą sobie około 85 TL za kurs z centrum Antalyi i z powrotem, wraz z godziną oczekiwania na miejscu.

Jeżeli dysponuje się własnym transportem warto rozważyć połączenie wycieczki do wodospadu Kurşunlu ze zwiedzaniem ruin antycznego miasta Perge, położonych w miejscowości Aksu i oddalonych od wodospadu o zaledwie 10 km.

Powrót do spisu treści

Wodospady Düden

Zespół wodospadów nazywanych wspólnym mianem Düden znajduje się w pobliżu miasta Antalya. Owe wodospady utworzone są na rzece o tej samej nazwie, będącej jedną z głównych rzek regionu. Wodospad Düden Górny (tr. Düden Başı) położony jest około 12 kilometrów na północny-wschód od Antalyi, a wodospad Düden Dolny (tr. Aşağı Düden) - w samej Antalyi. Wodospady Düden stanowią część większego systemu krasowego.

Wodospad Düden Górny

Współrzędne geograficzne: 36.968305, 30.726243

Wodospad Düden Górny to jeden z największych wodospadów w regionie, ma wysokość 15 metrów i szerokość 20 metrów. Położony w atrakcyjnym miejscu, w otoczeniu zieleni, bywa tłumnie odwiedzany przez poszukujących chwili wytchnienia od zgiełku i nadmorskich upałów mieszkańców Antalyi. W sezonie letnim najlepiej zaplanować wycieczkę w środku tygodnia, w weekendy bywa tu wielki tłum osób uciekających przed upałem i zgiełkiem Antalyi.

Wodospad Düden GórnyZdjęcie udostępnił nam Piosharks

Największą atrakcją dla wielu osób odwiedzających ten wodospad jest możliwość przejścia pieczarami pod wodospadem. Przed wejściem na teren wodospadu znajdują się sklepiki z pamiątkami i punkt sprzedaży kebabów. Bilet wstępu kosztuje 2,50 TL.

Osoby podróżujące samochodem powinny z centrum Antalyi kierować się na północ, jadąc kolejno ulicami Kızılırmak, Yeşilırmak i Sütçüler. Po przejechaniu około 11 km dojeżdża się do dzielnicy Habibler, w której przy ulicy Şelale znajduje się wodospad Düden Górny. Dojazd do wodospadu Düden Górny jest możliwy także transportem publicznym z Antalyi. Jeżdżą tu dolmusze oraz autobusy miejskie o numerach 18, 36 i 80. Taksówka z centrum Antalyi powinna kosztować około 70 TL, wraz z godziną oczekiwania na miejscu i kursem powrotnym.

Powrót do spisu treści

Wodospad Düden Dolny

Współrzędne geograficzne: 36.850958, 30.783856

Woda z wodospadu Düden Dolny wpada bezpośrednio do Morza Śródziemnego, a wspaniały widok skalistych klifów i spienionej wody stał się jedną z atrakcji turystycznych tego miasta. Teren w pobliżu wodospadu jest popularnym miejscem wypoczynkowo-piknikowym. Warto pamiętać, że wodospad Dolny Düden czyli po turecku Aşağı Düden bywa również nazywany Karpuzkaldıran Şelalesi. Wstęp na taras widokowy przy wodospadzie jest wolny, a w pobliżu działają restauracje i sklepy z pamiątkami.

Wodospad Düden Dolny

Dolne wodospady Düden, znajdujące się przy drodze na słynną plażę Lara w Antalyi, można odwiedzić korzystając z dojazdu dolmuszem lub obejrzeć od strony morza, po wykupieniu wycieczki statkiem wypływającym z portu w Antalyi. Aby dojechać do wodospadu samochodem, należy z zabytkowej dzielnicy Kaleiçi kierować się na wschód, ulicą Lara Caddesi. Odległość z Kaleiçi to około 10 km. Jadąc dalej tą samą drogą, po pokonaniu około 6 km dociera się na teren wystawy rzeźb z piasku czyli Antalya Kum Heykel Festivali, znanego jako Sandland. To ekspozycja czasowa, przedstawiająca tematyczne rzeźby wykonane przez artystów z wielu państw, udostępniana zwiedzającym od maja do listopada.

Powrót do spisu treści

Wodospad Manavgat

Współrzędne geograficzne: 36.813611, 31.454444

Wodospad Manavgat położony jest w mieście Manavgat, na rzece również noszącej taką samą nazwę. O ile poprzednio przedstawione wodospady są najłatwiej dostępne z okolic Antalyi, o tyle wodospad w Manavgat polecamy osobom wypoczywającym w pobliżu Side.

Wodospad Manavgat

Sam wodospad wygląda dość skromnie, a w czasie zdarzających się wiosną i jesienią ulewnych opadów deszczu może całkowicie zniknąć z powodu wysokiego stanu wód w rzece. Wodospad położony jest na terenie parku, w którym znajdują się liczne restauracje oraz sklepy z pamiątkami i odzieżą. Można tu sobie zrobić nawet zdjęcie z papugą. Wstęp do parku jest płatny i kosztuje 5 TL, natomiast parking przed wodospadem jest darmowy.

Aby dotrzeć do wodospadu z centrum miasta Manavgat należy podjechać dolmuszem opisanym jako Şelale - Sarılar, który kosztuje 2 TL. Czas przejazdu to zaledwie 15 minut. Jeżeli dysponujecie samochodem, to kierujcie się na północ od centrum miasta, jadąc najpierw ulicą Mimar Sinan, a później Hastane Caddesi.

Wycieczkę samochodową nad wodospad można połączyć z wyprawą na północ, do antycznego miasta Lyrbe i dalej, do jeziora zaporowego przy tamie Oymapınar czyli do słynnego Zielonego Kanionu. Atrakcje te są również dostępne osobom, które wykupią wycieczkę fakultatywną w biurach podróży działających w Side i w Alanyi.

Powrót do spisu treści

Wodospad Alara

Współrzędne geograficzne: 36.757761, 32.153681

Wodospad Alara (tr. Uçansu Alara Şelalesi) to w porównaniu z pozostałymi przedstawionymi tu wodospadami prawdziwy ukryty skarb. Jego mała popularność wśród turystów wynika z trudności w dotarciu na miejsce, jednak osoby które podejmą to wyzwanie, zostaną wynagrodzone wspaniałymi widokami i będą mogły doświadczyć relaksu w prawdziwie tureckim stylu. Oprócz samego wodospadu czeka tu na podróżnych restauracja, bar, teren piknikowy oraz drewniane domki, w którym można zanocować za 120 TL.

Wodospad AlaraZdjęcie udostępnił nam Piosharks

Dojazd do wodospadu Alara jest możliwy jedynie samochodem. Z Alanyi należy kierować się najpierw na zachód, do Konaklı, a potem na północ, w góry Taurus, do miejscowości Güzelbağ. Wodospad znajduje się przy wsi Kayabükü, a dojazd ułatwiają rozmieszczone przy drodze kierunkowskazy na Şelale. Odległość z Alanyi wynosi 75 km, ale czas dojazdu wynosi aż dwie godziny, z powodu krętych górskich dróg.

Powrót do spisu treści

Wodospad w kanionie Sapadere

Współrzędne geograficzne: 36.5283, 32.3135

Jeżeli dojazd do wodospadu Alara wydaje się zbyt trudnym wyzwaniem, w okolicach Alanyi znajduje się także kanion Sapadere, o którym mowa w odrębnym tekście. W kanionie można podziwiać wiele mniejszych i większych wodospadów, z których najpiękniejszy i największy znajduje się na końcu trasy spacerowej.

Wodospad w kanionie Sapadere

Powrót do spisu treści

Powiązane artykuły: