Wodospady na Riwierze Tureckiej

Jeżeli macie dosyć plażowania, a nie macie ochoty na zwiedzanie kolejnego antycznego miasta, to ciekawym, alternatywnym pomysłem na przyjemną wycieczkę może okazać się wyprawa do jednego z kilku wodospadów zlokalizowanych w regionie Riwiery Tureckiej. Turcy uwielbiają wodospady (tr. şelale) - to właśnie w specjalnie przygotowanych miejscach piknikowych przy szumie spadającej wody spędzają wolny czas, uciekając od zgiełku miasta, zjadając przygotowane wcześniej potrawy i dobrze się bawiąc w gronie rodziny i przyjaciół. Dla turysty taka wycieczka może dostarczyć ciekawych przeżyć - można bawić się fotografią, dobierając w aparacie czas naświetlania i uzyskując rozmaite efekty, można obserwować relaksujących się Turków albo po prostu samemu odprężyć się nad wodą.

Wodospad w kanionie Sapadere

Na Riwierze Tureckiej znajduje się kilka ciekawych wodospadów, a do niektórych z nich organizowane są przez lokalne biura podróży wycieczki - najczęściej odwiedzanym wodospadem regionu jest Kurşunlu, który figuruje w programie jednodniowej wycieczki, kryjącej się pod kryptonimem KAS, wraz z teatrem w Aspendos oraz miasteczkiem Side. Jednak aby w pełni doświadczyć słynnego tureckiego keyif czyli relaksu i odprężenia, najlepiej jest wybrać się nad wodospad samodzielnie, bez ograniczeń czasowych, które są nieodłącznym elementem wyjazdów zorganizowanych.

Osoby wypoczywające w okolicach Antalyi najbliżej mają do wodospadu Kurşunlu oraz wodospadów Düden, wczasowicze z Side - do wodospadu Manavgat, a turyści z Alanyi - do wodospadu Alara oraz do kanionu Sapadere.

Poniżej znajdziecie krótkie opisy najważniejszych wodospadów zlokalizowanych w regionie Riwiery Tureckiej - czyli na odcinku wybrzeża śródziemnomorskiego od Antalyi do Alanyi, wraz z ich dokładną lokalizacją i sposobem dojazdu. Znajdziecie tu również sugestie dotyczące organizacji wycieczek, podczas których oprócz samych wodospadów będziecie mogli zobaczyć inne atrakcyjne turystycznie miejsca.

Wodospad Kurşunlu

Współrzędne geograficzne: 37.003199, 30.821176

Wodospad ten położony jest na dopływie rzeki Aksu, około 20 km na pn-wschód od Antalyi, w otoczeniu malowniczego lasu piniowego. Park Krajobrazowy Wodospadów w Kurşunlu czyli Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, założony w 1991 roku, ma na celu ochronę unikalnej flory, fauny i formacji geologicznych. Rodziny tureckie odwiedzają tę okolicę na pikniki, jako odskocznię od tłumów i upałów panujących w ogromnej metropolii Antalya. Niestety, pod koniec upalnego lata wodospad często wygląda bardzo skromnie - zdecydowanie korzystniej wypada w miesiącach wiosennych.

Wodospad KurşunluZdjęcie udostępniła nam L.B. (Portakal Çiçeğim)

Do samego wodospadu schodzi się kamiennymi schodami, a dookoła wodospadu można chodzić po przygotowanych drewnianych platformach. Trzeba uważać, gdyż mogą być śliskie od pryskającej wody! Na terenie parku działa kilka kawiarni i stoisk z pamiątkami. Przygotowano również darmowe toalety. Niedaleko wejścia na turystów czekają wielbłądy, na którym można się przejechać i sfotografować, oczywiście za opłatą. Sam wstęp na teren parku krajobrazowego jest symbolicznie płatny.

Aby dojechać do wodospadu Kurşunlu należy jechać trasą D400 z Antalyi w kierunku Alanyi i odbić z niej na 12 kilometrze na północ, skręcając w miejscowości Aksu na kierunek Isparta. Po przejechaniu około 5 km tą trasą należy z niej zjechać w prawo, w boczną drogę, która po 1,5 km doprowadza pod bramę parku krajobrazowego. Dojazd do wodospadu Kurşunlu jest dobrze oznaczony brązowymi kierunkowskazami. Do wodospadu Kurşunlu dociera transport publiczny z centrum Antalyi, w tym dolmusze oraz autobus linii 231. Taksówkarze liczą sobie około 85 TL za kurs z centrum Antalyi i z powrotem, wraz z godziną oczekiwania na miejscu.

Jeżeli dysponuje się własnym transportem warto rozważyć połączenie wycieczki do wodospadu Kurşunlu ze zwiedzaniem ruin antycznego miasta Perge, położonych w miejscowości Aksu i oddalonych od wodospadu o zaledwie 10 km.

Powrót do spisu treści

Wodospady Düden

Zespół wodospadów nazywanych wspólnym mianem Düden znajduje się w pobliżu miasta Antalya. Owe wodospady utworzone są na rzece o tej samej nazwie, będącej jedną z głównych rzek regionu. Wodospad Düden Górny (tr. Düden Başı) położony jest około 12 kilometrów na północny-wschód od Antalyi, a wodospad Düden Dolny (tr. Aşağı Düden) - w samej Antalyi. Wodospady Düden stanowią część większego systemu krasowego.

Wodospad Düden Górny

Współrzędne geograficzne: 36.968305, 30.726243

Wodospad Düden Górny to jeden z największych wodospadów w regionie, ma wysokość 15 metrów i szerokość 20 metrów. Położony w atrakcyjnym miejscu, w otoczeniu zieleni, bywa tłumnie odwiedzany przez poszukujących chwili wytchnienia od zgiełku i nadmorskich upałów mieszkańców Antalyi. W sezonie letnim najlepiej zaplanować wycieczkę w środku tygodnia, w weekendy bywa tu wielki tłum osób uciekających przed upałem i zgiełkiem Antalyi.

Wodospad Düden GórnyZdjęcie udostępnił nam Piosharks

Największą atrakcją dla wielu osób odwiedzających ten wodospad jest możliwość przejścia pieczarami pod wodospadem. Przed wejściem na teren wodospadu znajdują się sklepiki z pamiątkami i punkt sprzedaży kebabów. Bilet wstępu kosztuje 2,50 TL.

Osoby podróżujące samochodem powinny z centrum Antalyi kierować się na północ, jadąc kolejno ulicami Kızılırmak, Yeşilırmak i Sütçüler. Po przejechaniu około 11 km dojeżdża się do dzielnicy Habibler, w której przy ulicy Şelale znajduje się wodospad Düden Górny. Dojazd do wodospadu Düden Górny jest możliwy także transportem publicznym z Antalyi. Jeżdżą tu dolmusze oraz autobusy miejskie o numerach 18, 36 i 80. Taksówka z centrum Antalyi powinna kosztować około 70 TL, wraz z godziną oczekiwania na miejscu i kursem powrotnym.

Powrót do spisu treści

Wodospad Düden Dolny

Współrzędne geograficzne: 36.850958, 30.783856

Woda z wodospadu Düden Dolny wpada bezpośrednio do Morza Śródziemnego, a wspaniały widok skalistych klifów i spienionej wody stał się jedną z atrakcji turystycznych tego miasta. Teren w pobliżu wodospadu jest popularnym miejscem wypoczynkowo-piknikowym. Warto pamiętać, że wodospad Dolny Düden czyli po turecku Aşağı Düden bywa również nazywany Karpuzkaldıran Şelalesi. Wstęp na taras widokowy przy wodospadzie jest wolny, a w pobliżu działają restauracje i sklepy z pamiątkami.

Wodospad Düden Dolny

Dolne wodospady Düden, znajdujące się przy drodze na słynną plażę Lara w Antalyi, można odwiedzić korzystając z dojazdu dolmuszem lub obejrzeć od strony morza, po wykupieniu wycieczki statkiem wypływającym z portu w Antalyi. Aby dojechać do wodospadu samochodem, należy z zabytkowej dzielnicy Kaleiçi kierować się na wschód, ulicą Lara Caddesi. Odległość z Kaleiçi to około 10 km. Jadąc dalej tą samą drogą, po pokonaniu około 6 km dociera się na teren wystawy rzeźb z piasku czyli Antalya Kum Heykel Festivali, znanego jako Sandland. To ekspozycja czasowa, przedstawiająca tematyczne rzeźby wykonane przez artystów z wielu państw, udostępniana zwiedzającym od maja do listopada.

Powrót do spisu treści

Wodospad Manavgat

Współrzędne geograficzne: 36.813611, 31.454444

Wodospad Manavgat położony jest w mieście Manavgat, na rzece również noszącej taką samą nazwę. O ile poprzednio przedstawione wodospady są najłatwiej dostępne z okolic Antalyi, o tyle wodospad w Manavgat polecamy osobom wypoczywającym w pobliżu Side.

Wodospad Manavgat

Sam wodospad wygląda dość skromnie, a w czasie zdarzających się wiosną i jesienią ulewnych opadów deszczu może całkowicie zniknąć z powodu wysokiego stanu wód w rzece. Wodospad położony jest na terenie parku, w którym znajdują się liczne restauracje oraz sklepy z pamiątkami i odzieżą. Można tu sobie zrobić nawet zdjęcie z papugą. Wstęp do parku jest płatny i kosztuje 5 TL, natomiast parking przed wodospadem jest darmowy.

Aby dotrzeć do wodospadu z centrum miasta Manavgat należy podjechać dolmuszem opisanym jako Şelale - Sarılar, który kosztuje 2 TL. Czas przejazdu to zaledwie 15 minut. Jeżeli dysponujecie samochodem, to kierujcie się na północ od centrum miasta, jadąc najpierw ulicą Mimar Sinan, a później Hastane Caddesi.

Wycieczkę samochodową nad wodospad można połączyć z wyprawą na północ, do antycznego miasta Lyrbe i dalej, do jeziora zaporowego przy tamie Oymapınar czyli do słynnego Zielonego Kanionu. Atrakcje te są również dostępne osobom, które wykupią wycieczkę fakultatywną w biurach podróży działających w Side i w Alanyi.

Powrót do spisu treści

Wodospad Alara

Współrzędne geograficzne: 36.757761, 32.153681

Wodospad Alara (tr. Uçansu Alara Şelalesi) to w porównaniu z pozostałymi przedstawionymi tu wodospadami prawdziwy ukryty skarb. Jego mała popularność wśród turystów wynika z trudności w dotarciu na miejsce, jednak osoby które podejmą to wyzwanie, zostaną wynagrodzone wspaniałymi widokami i będą mogły doświadczyć relaksu w prawdziwie tureckim stylu. Oprócz samego wodospadu czeka tu na podróżnych restauracja, bar, teren piknikowy oraz drewniane domki, w którym można zanocować za 120 TL.

Wodospad AlaraZdjęcie udostępnił nam Piosharks

Dojazd do wodospadu Alara jest możliwy jedynie samochodem. Z Alanyi należy kierować się najpierw na zachód, do Konaklı, a potem na północ, w góry Taurus, do miejscowości Güzelbağ. Wodospad znajduje się przy wsi Kayabükü, a dojazd ułatwiają rozmieszczone przy drodze kierunkowskazy na Şelale. Odległość z Alanyi wynosi 75 km, ale czas dojazdu wynosi aż dwie godziny, z powodu krętych górskich dróg.

Powrót do spisu treści

Wodospad w kanionie Sapadere

Współrzędne geograficzne: 36.5283, 32.3135

Jeżeli dojazd do wodospadu Alara wydaje się zbyt trudnym wyzwaniem, w okolicach Alanyi znajduje się także kanion Sapadere, o którym mowa w odrębnym tekście. W kanionie można podziwiać wiele mniejszych i większych wodospadów, z których najpiękniejszy i największy znajduje się na końcu trasy spacerowej.

Wodospad w kanionie Sapadere

Powrót do spisu treści

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

I to jest to,

co niektórzy lubią najbardziej. W pobliżu Antalyi są jeszcze dwa spore wodospady Ucan1 i Ucan2, ale dojazd do nich praktycznie możliwy jest tylko samochodem (około 1h).

Jeśli chodzi o wodospady to polecam te trochę bliżej, w okolicach Bursy, i te znacznie dalej, bo w północno-wschodniej Turcji, ale też w sporej obfitości tam występujące.

Takiej właśnie reakcji się spodziewałam...

...i tylko czekałam na komentarz z Twojej strony :) Czy masz dokładniejsze informacje o tych dwóch wodospadach koło Antalyi? - chętnie bym coś dopisała i się przy okazji dowiedziała. O innych wodospadach też pewnie napiszę, np. o tym w Tarsus. Coraz bardziej doceniamy ich fotogeniczność, chociaż tłumy osób szukających tam relaksu paradoksalnie powodują, że trudno jest się odprężyć.

Mam i nie mam

Link do mapy: https://www.google.pl/maps/@37.2001597,30.9093376,883m/data=!3m1!1e3 Te dwa oczka wodne wśród zieleni lasów piniowych, to miejsca spadków wód. Z lotniska w Antalyi do miejscowości Kozan, skąd najłatwiej dostać do wodospadów, jest 60 km. Dodatkowym atutem jest Szlak Św. Pawła, który przechodzi w pobliżu.

Namiary: 37° 12' 9.59" N  30° 54' 42.07" E (Uçan1) 37° 11' 55.86" N  30° 54' 25.34" E (Uçan2)

Kiedyś znalazłem m.in. taką informację: 

Genellikle hemen herkesin Antalya Kaş’taki Uçarsu ve yine Antalya Gündoğmuş’taki Alara Şelalesi’yle karıştırdığı Uçan Şelaleleri, çok yükseklerden düşmeleri nedeniyle almışlar bu adı. Antalya şelaleleri denilince hepimizin aklına Manavgat, Düden ve Kurşunlu gelir öncelikle. Oysa Antalya’nın en yüksek şelaleleri unvanını, Serik ilçesi Gebiz beldesine bağlı Kozan köyünde bulunan ve 62 metreden dökülen Uçan 1 ile, 78 metreden dökülen Uçan 2 taşır. 

Türkiye’nin ikinci işaretlenmiş en uzun yürüyüş rotası Aziz Paulus (St. Paul) Yolu üzerindeki bu şelalelere kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Gebiz yakınlarındaki Akçapınar köyüne 9 kilometre mesafede yer alan şelalelere, Kozan köyünün içinden de ulaşmak mümkün. Akçapınar’dan kırmızı beyaz çizgilerle işaretli orman yolunu yürüyenler biraz sonra, uzaklarda köpük köpük dökülen Uçan 2 Şelalesi’ni görecekler. Çam ağaçları arasından geçerek bu yüksek şelaleye varmak isterken, içinde yüzülebilecek kadar derin göletiyle Uçan 1 çıkar karşınıza. Kıyısında alabalık tesisi bulunan şelaleden ayrılıp bir patika vasıtasıyla 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından Uçan 2’nin yanına gelirsiniz. Daha gür bir şekilde akan bu şelaleyi fotoğraflamak sık ağaçlar nedeniyle birincisi kadar kolay değil. 
Kısa bir yolculuğun ardından Aksu Nehri’ne karışıp Akdeniz’e ulaşan bu çağlayanların hemen üzerinde Kozan köyü yer alıyor. Asfalt bir yolla varılan Kozan köyünden çağlayanlara ulaşım daha kolaydır. Kozan’da konaklama ve restoran hizmeti veren özel bir işletme de mevcut. Köyün içindeki tarlalar arasından geçen toprak yol, Uçan 2’nin hemen üzerinde, suyun çıktığı kaynak noktasına getirir konuklarını. Uçan 2 Şelalesi’nin düşmeye başladığı bu noktadan, Antalya ve Akdeniz sahillerini seyredebilirsiniz. Bir Pisidia kenti olan Pednelissos örenyerini ziyaret etmeden Kozan köyünden ayrılmayın.

w Atlasie Wodospadów Turcji http://www.atlasturkey.com.tr/category/atlaskitap.aspx?kitapid=267, ale także na wielu innych stronach internetowych i to tureckich, zarówno oficjalnych jak i blogach, których teraz nie jestem w stanie ogarnąć.

Nie wiem kiedy uda mi się znów być w Turcji, bowiem inne kierunki też kuszą swoją atrakcyjnością, a jak człowiek jest przywiązany do etatu, to jednak tego urlopu jest zbyt mało w roku. Aczkolwiek cała rodzinka chętnie by się do Turcji udała kolejny raz, tylko nie każdy z nas w tym samym celu. I to jest kolejny problemik.

Dzięki!

Będę badać sprawę tych dwóch wodospadów, zwłaszcza że mam w domowej biblioteczce przewodnik po Szlaku św. Pawła. Tylko muszę do tej biblioteczki wrócić z odległych Włoch... Swoją drogą też nas porwały inne kierunki wyjazdowe, jak widać :)

Kolejne wodospady na Riwierze...

... odkryłem przygotowując się do trochę przypadkowego i nieplanowanego wyjazdu do Turcji, gdyż na ten rok zainspirowały mnie wodospady Zachodnich Bałkanów i okolic (poza Plitwickimi - bo te mam już na koncie). 

http://turcjawsandalach.pl/content/antalya-i-jej-wodospady-mniej-znane

Kilka innych wodospadów w okolicy mam na oku i jak się kiedyś uda, to coś o nich dodam. Podobnie jak np. o skalnych mostach (w stylu Pravcickiej Brany w Czeskiej Szwajcarii).

Wodospadzik

A ja takie coś dawno temu sfilmowałem. W tym miejscu: 36° 40' 28'' N , 32° 26' 25'' E

https://www.youtube.com/watch?v=Vql8TzNAw2g

Uwielbiam takie klimaty

a żona już się przyzwyczaiła i nawet teraz sama kierowała samochodem po górskich drogach. Ten wodospad - a właściwie tą drogę - też mam w planach na kiedyś. Zwłaszcza, że w szeroko pojętej okolicy jest parę ciekawostek.

Przy okazji obejrzałem inne filmiki z Turcji. Aż szkoda się robi, że czeka mnie znowu dłuższa przerwa na powrót tam. A znajomy Turek gorąco nas namawiał na kupno mieszkania...