Jaskinia Zeusa

Region: 

Współrzędne GPS: 37.711731, 27.215796

Jaskinia Zeusa (tr. Zeus Mağarası), położona w Güzelçamlı należącym do dystryktu Kuşadası, jest popularnym miejscem odwiedzanym codziennie przez setki turystów. Z drugiej strony, jej lokalizacja, w otoczeniu drzew i krzewów, czyni jaskinię miejscem nieco tajemniczym.

Jaskinia Zeusa

Jaskinia Zeusa skrywa podziemne jezioro, wypełnione mieszaniną wody słodkiej pochodzącej ze źródła w jaskini oraz słonej wody morskiej. Wody jeziora są bardzo zimne, ale nie odstrasza to osób chętnych do kąpieli. Zbiornik ma głębokość od 10 do 15 metrów, a na jego obszarze znajduje się kilka skalistych wysepek, na których można odpocząć podczas pływania.

Jaskinia Zeusa

Pochodzenie nazwy jaskini tłumaczą trzy opowieści. Według pierwszej z nich, w jaskini ukrywał się przed zazdrosną żoną - Herą - grecki bóg Zeus, który sprowadzał tam i uwodził lokalne wiejskie dziewczęta.

Jaskinia Zeusa

Druga opowieść wyjaśnia, że Zeus skrywał się w jaskini podczas sztormów morskich wywoływanych przez jego brata - Posejdona. Również obecnie, gdy morze jest wzburzone, ludzie przychodzą kąpać się do jaskini i wspominają tą legendę.

Jaskinia Zeusa

Istnieją także spekulacje, że w jaskini kąpała się Maria matka Jezusa. Głosiciele tej legendy powołują się na fakt, iż ostatnie lata życia spędziła ona w pobliskim Selçuku, na Wzgórzu Słowików, w miejscu nazywanym obecnie Meryemana.

Jaskinia Zeusa

Przy wejściu do jaskini znajduje się tzw. drzewko życzeń - jedno z wielu w Turcji. Według lokalnych wierzeń jeżeli wypowie się życzenie zawiązując kawałek materiału na gałązce drzewa, to owo życzenie się spełni.

Jaskinia Zeusa

Informacje praktyczne

Wstęp do jaskini jest darmowy. Przy jaskini znajduje się niewielki parking, ale ostatni odcinek drogi trzeba przejść na piechotę. Do samej jaskini trzeba wspiąć się w górę po śliskich skałach, a następnie zejść do poziomu jeziorka - uwaga na wystające korzenie drzew!

Jaskinia Zeusa

Dojazd

Dolmuszem: z Kuşadası lub z Güzelçamlı.

Samochodem: z Kuşadası drogą prowadzącą na południe wzdłuż wybrzeża, przez Soğucak i Davutlar do Parku Narodowego Dilek. Jaskinia położona jest tuż za miejscowością Güzelçamlı, przed wjazdem na teren Parku Dilek. Całkowita odległość z centrum Kuşadası wynosi 25 km. Współrzędne jaskini Zeusa to: 37.711697, 27.215908.

Alternatywnym rozwiązaniem na odwiedziny w jaskini Zeusa jest uczestnictwo w tzw. jeep safari organizowanym na terenie Parku Narodowego Dilek. Ostatni przystanek podczas takiej wycieczki przypada właśnie w jaskini, gdzie uczestnicy mogą zmyć z siebie kurz i ochłodzić się w wodach podziemnego jeziora.

Kierunkowskaz do jaskini Zeusa