Jezioro Manyas

Region: 

Współrzędne GPS: 40.189400, 27.973900

Jezioro Manyas, znane również jako jezioro Kuş (czyli ptasie), położone jest niedaleko brzegu Morza Marmara w prowincji Bandırma. Ten płytki, słodkowodny zbiornik słynie jako 'ptasi raj' czyli obszar, gdzie wiele gatunków ptactwa znalazło ostoję i miejsca lęgowe.

Widok z wieży widokowej na jezioro Manyas
Widok z wieży widokowej na jezioro Manyas

Przeciętna głębokość jeziora Manyas wynosi zaledwie 3 metry. Jezioro zasilane jest przez wody podziemne oraz cztery strumienie. W miejscach, gdzie te potoki wpływają do jeziora utworzyły się niewielkie delty, otoczone rozległymi mokradłami. Brzegi jeziora porastają trzciny, a w sąsiedztwie zbiornika znajdują się pastwiska dla krów i owiec. Wody jeziora wykorzystywane są w celach irygacyjnych i przemysłowych.

Łodzie na jeziorze Manyas
Łodzie na jeziorze Manyas

Z powodu znaczenia obszaru jeziora dla wielu gatunków ptaków jest ono objęte ochroną. Już w 1938 roku niemiecki zoolog Curt Kosswig stworzył tu rezerwat przyrody. Obecnie obszar ten znany jest jako Park Narodowy Ptasi Raj (tr. Kuş Cenneti Milli Parkı), utworzony w 1959 roku. Ma on powierzchnię zaledwie 64 hektarów, a zamieszkuje go 239 gatunków ptactwa. W sumie na terenach jeziora zamieszkują około 3 miliony ptaków.

Jezioro Manyas
Jezioro Manyas

Powodem takiej popularności tego obszaru wśród ptactwa jest specyficzny ekosystem. Pod koniec zimy poziom wód znacznie się podnosi, co spowodowane jest wezbraniem strumieni niosących wody pochodzące z topniejącego w górach śniegu. Wskutek tego obszary porośnięte trzciną i wierzbami znajdują się okresowo pod wodą, tworząc miejsca idealne do budowy gniazd, rozmnażania się i rozwoju młodych ptaków.

Stanowiska lęgowe pelikanów
Stanowiska lęgowe pelikanów

Najważniejsze gatunki mieszkające w okolicach jeziora Manyas to sterniczka zwyczajna (Oxyura leucocephala) - rodzina kaczkowatych, warzęcha zwyczajna (Platalea leucorodia) - z rodziny ibisowatych, flaming różowy (Phoenicopterus roseus), pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) oraz pelikan różowy (Pelecanus onocrotalus).

Zanurzone drzewa i siedzące na nich kormorany
Zanurzone drzewa i siedzące na nich kormorany

Z powodu istnienia zapory, zbudowanej w celu bardziej skutecznego nawadniania terenów uprawnych, poziom wód jeziora utrzymywany jest obecnie na nienaturalnie wysokim poziomie. Powoduje to zanikanie obszarów mokradeł oraz umieranie drzew wskutek ich zanurzenia w wodzie. Dodatkowym zagrożeniem dla gatunków zamieszkujących jezioro są zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych oraz ścieków przemysłowych. Intensywne połowy ryb zmniejszyły ich populację, a migrację ryb do jeziora uniemożliwia zbudowana zapora.

Ścieżka na terenie Parku Narodowego Ptasi Raj
Ścieżka na terenie Parku Narodowego Ptasi Raj

Informacje praktyczne

Wstęp na teren Parku Narodowego jest płatny: w 2012 roku osoby dorosłe płaciły za wejście 4 TL, a uczniowie 2 TL.

Na terenie Parku znajduje się małe muzeum ornitologiczne, w którym wystawione są wypchane okazy ptaków, robiące dość przygnębiające wrażenie. Oprócz tej ekspozycji w muzeum jest sala audiowizualna, z ekranami wyświetlającymi na żywo obraz z kamer rozmieszczonych na terenie jeziora. Można tu również kupić pamiątkowe koszulki i inne okolicznościowe drobiazgi.

Smętna ekspozycja muzealna
Smętna ekspozycja muzealna

Na terenie Parku znajduje się kilka tablic informacyjnych oraz mapa jeziora.

Tablice informacyjne na terenie Parku Narodowego
Tablice informacyjne na terenie Parku Narodowego

Dużą atrakcję Parku Narodowego stanowi wieża obserwacyjna zbudowana w 1952 roku przez Wydział Hydrologii Uniwersytetu Stambulskiego. Można z niej obserwować miejsca lęgowe kormoranów i pelikanów. Uwaga: do dokładnej obserwacji przyda się lornetka, a do zrobienia ciekawych zdjęć dobry teleobiektyw.

Wieża widokowa nad jeziorem Manyas
Wieża widokowa nad jeziorem Manyas

Najlepszymi miesiącami do odwiedzin jeziora Manyas są okresy migracji ptactwa, czyli marzec-lipiec i wrzesień-październik.

Na terenie Parku Narodowego nie ma możliwości nocowania, nie można tu również kupić jedzenia i napojów.

Dojazd

Samochodem: Park Narodowy położony jest w pobliżu trasy D565 łączącej Balıkesir (odległość 85 km) na południu z Bandırmą (17 km) na północy. Od drogi głównej do Ptasiego Raju prowadzą wyraźne kierunkowskazy.

Kierunkowskaz do Parku Narodowego Ptasi Raj
Kierunkowskaz do Parku Narodowego Ptasi Raj

Współrzędne geograficzne bramy wejściowej na teren Parku Narodowego Ptasi Raj to: 40.231731, 28.041080.

Powiązane artykuły: