Park Gülhane

Region: 

Współrzędne GPS: 41.012970, 28.980347

Park Gülhane pełnił poprzez wieki rolę parku pałacu Topkapı w Istanbule. Dla szerszej publiczności został otwarty dopiero w 1912 roku. Jego powierzchnia to 163 tysiące metrów kwadratowych, na których znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz ogród botaniczny. W 2003 park został odnowiony, postawiono nowe latarnie i ławeczki, chociaż większość odwiedzających wybiera siedzenie na kocu lub dywanie.

Park Gülhane

Jest popularnym miejscem odwiedzin w świąteczne i niedzielne popołudnia, a z jego północnego krańca rozciąga się wspaniały widok na cieśninę Bosfor.

Przeczytaj również o Pałacu Topkapı.

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

Można jako ciekawostkę dodać,

Można jako ciekawostkę dodać, że to tutaj właśnie w 1928 roku Ataturk przedstawił, zdaje się po raz pierwszy, jak wkrótce będą wyglądały litery alfabetu tureckiego. O czym informowały gazety, pisane wówczas jeszcze literami osmańskimi. Poniże jegzemplarz z 10 sierpnia 1928, w którym ponoć gdzieś tam jest notka o tym wydarzeniu.

po osmańsku o tureckim 

Fajna ciekawostka, dziekuję!

Teraz czekamy na ochotników, którzy nam przetłumaczą treść artykułu z tej gazety. Jak to dobrze, swoją drogą, że Ataturk zreformował zapis języka tureckiego, o wiele łatwiej się podróżuje po kraju, w którym używa się alfabetu łacińskiego :) A ten wpis o Parku Gülhane wymaga gruntownego remontu, zwłaszcza, że otwarto przy nim ciekawe muzeum poświęcone nauce i technologii w świecie islamu. Ale o tym pewnie kiedyś napiszę!