Zatoka Gideros

Region: 

Współrzędne GPS: 41.860355, 32.859764

Gideros to mała zatoczka Morza Czarnego położona w dystrykcie Cide. W przeszłości podobno służyła piratom jako kryjówka.

Zatoka Gideros

Historia zatoki sięga czasów wojny trojańskiej. Wówczas nosiła ona nazwę Cytorus, z której wywodzi się zresztą nazwa miasta Cide. Sama nazwa Cytorus miała natomiast pochodzić od jednego z Argonautów - Cytorusa (lub wg innych źródeł Cytissorusa), syna Fryksosa. Argonauci byli uczestnikami wyprawy pod wodzą herosa Jazona po złote runo do Kolchidy (greckiej kolonii), położonej nad Morzem Czarnym, obecnie na terenie Gruzji.

Zatoka Gideros

W tamtych odległych czasach zatoka Cytorus, według Homera, była kolonią na terenie Paflagonii. Odgrywała ważną rolę jako miejsce targowe dla Synopy oraz źródło drewna bukszpanowego.

Obecnie Gideros to malowniczy przystanek w podróży wzdłuż wybrzeża czarnomorskiego. Znajduje się tam mała plaża oraz restauracje rybne. Niestety w trakcie naszej wyprawy w sierpniu 2011 nie mogliśmy skosztować tamtejszych ryb - lokale były zamknięte ze względu na Ramazan.

Restauracje rybne nad Zatoką Gideros

Dojazd:

Samochodem: zatoka Gideros położona jest przy głównej trasie prowadzącej wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego (droga nr 010), 12 km na zachód od Cide.

Zatoka Gideros