Jezioro Acıgöl (koło Konyi)

Region: 

Współrzędne GPS: 37.712887, 33.666573

Jezioro kraterowe Acıgöl jest zbiornikiem pochodzenia wulkanicznego. Leży zaledwie 3 kilometry na północny wschód od innego jeziora kraterowego - Meke Gölü. Widoczne z oddali jezioro położone jest na tej samej wysokości co jezioro Meke.

 Jezioro Acıgöl (koło Konyi)

Zbiornik Acıgöl ma kształt okrągły i zajmuje powierzchnię około 1 km kwadratowego. Schodząc w kierunki tafli wodnej można zobaczyć naprzemiennie ułożone warstwy tufu wulkanicznego oraz piasku.

Turecka nazwa Acıgöl oznacza 'gorzkie jezioro', jego woda ma rzeczywiście gorzki smak i nie nadaje się do spożycia. Jej zasolenie wynosi 65 g/l.

Jezioro Acıgöl (koło Konyi)

Uwaga: Jeziora tego nie należy mylić z drugim znajdującym się w Turcji zbiornikiem o tej samej nazwie. Znacznie większe jezioro Acıgöl położone jest na granicy prowincji Denizli i Afyonkarahisar.

Dojazd

Jezioro Acıgöl położone jest bezpośrednio przy drodze D330 łączącej Konyę i Adanę, niedaleko Karapınar. Aby do niego dotrzeć trzeba zjechać w lewo z głównej drogi w szutrówkę odchodzącą na północ, zaraz obok stacji benzynowej i przejechać około 70 metrów.

Zdjęcia oraz opis dojazdu do jeziora Meke udostępnił nam użytkownik Iudex.