Jezioro Iznik

Region: 

Współrzędne GPS: 40.430000, 29.520000

Jezioro Iznik jest piątym największym naturalnym jeziorem w Turcji, a jednocześnie - największym zbiornikiem słodkowodnym w regionie morza Marmara. Z geologicznego punktu widzenia to jezioro tektoniczne, powstałe wskutek ruchów płyt tektonicznych.

Jezioro Iznik


Jezioro Iznik (kliknij, aby powiększyć)

W czasach starożytnych jezioro znane było pod nazwą Askania. W mitologii greckiej zachowały się przekazy dotyczące tego jeziora z okresu wojny trojańskiej. W tamtych czasach obszar wokół jeziora należał do Frygów, który przysłali oddziały, wspierające militarnie trojańskiego króla Priama.

Jezioro Iznik

Powierzchnia jeziora wynosi 298 kilometrów kwadratowych. Zbiornik ma kształt owalny, jego maksymalna długość to 32 km, a szerokość - 10 km. Jezioro Iznik położone jest na wysokości 85 metrów n.p.m.

Jezioro Iznik

Najważniejszym miastem położonym nad jeziorem jest Iznik, zlokalizowany po jego wschodniej stronie. Ponadto brzegi jeziora to ważny teren wypoczynkowy, z wyznaczonymi obszarami piknikowymi. Teren jeziora objęty jest ochroną jako tzw. obszar chroniony (tr. sit alanı).

Jezioro Iznik

Poziom wód jeziora bardzo mocno zmienia się w ciągu roku, osiągając najniższe wartości w grudniu, a największe w maju. Maksymalna zmierzona głębokość zbiornika wynosi 80 metrów. Miesiącem, w którym wody jeziora Iznik są najcieplejsze, jest wrzesień. Wówczas temperatura wody osiąga 24,5 stopni Celsjusza.


Jezioro Iznik (kliknij, aby powiększyć)

Jezioro Iznik

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: