Jezioro Bafa

Region: 

Współrzędne GPS: 37.500999, 27.460300

Jezioro Bafa (tr. Bafa Gölü) urzeka nie tylko fascynującą historią ale i pięknymi widokami. Okoliczna ludność nazywa górski teren okalający jezioro "małą Kapadocją" ze względu na piękne i oryginalne formacje skalne. Góry te składają się ze stref skał metamorficznych oraz warstw skał osadowych. Pod wpływem czynników pogodowych i trzęsień ziemi, słabsze skały osadowe uległy zniszczeniu, a skały metamorficzne utworzyły malownicze rumowiska skalne na zboczach górskich. Od 1989 roku teren samego jeziora jak i dominujący nad nim masyw Gór Beşparmak (część pasma Gór Menderes, znanych też jako Góry Karyjskie) zyskały rangę Parku Narodowego.

Jezioro Bafa

Swoje życie jezioro Bafa zaczęło jako Zatoka Latmijska. Na jej brzegach leżały starożytne miasta – słynny Milet, port Prieny - ­ Naulochos, Myus, Heraklea Latmijska oraz najwcześniejsza kolonia Lelegów - ­ Ioniapolis. W skutek nanoszenia osadów przez rzekę Büyük Menderes, ujście zatoki zostało zamulone i spłycone pod koniec okresu starożytności a zamknięte lądem w okresie średniowiecza. Dawna Zatoka Latmijska przekształciła się w jezioro. Doprowadziło to do upadku portowych miast czerpiących zyski z handlu w tym rejonie.

Widok satelitarny okolic jeziora Bafa

Obecnie wody jeziora Bafa są lekko słone i dzięki stałemu napływowi słodkiej wody spływającej z gór, odsalają się jeszcze bardziej. Co ciekawe poziom wody w jeziorze podwyższa się corocznie o około 0,5 cm rocznie. Dowodem na to są chociażby zatopione obecnie ruiny północnej bazyliki w Ioniapolis (dzisiaj wioska Pınarcık Yalası). Jednak pod koniec upalnego lata, gdy poziom wody opada czasem i o półtora metra, jezioro Bafa odkrywa te i inne zatopione ślady dawnych cywilizacji.

Jezioro Bafa

Jezioro Bafa położone jest na wysokości 2 metrów nad poziomem morza, ma około 60 km kwadratowych powierzchni, a w najgłębszym miejscu ma 21 metrów głębokości. Długość linii brzegowej to prawie 50 km. Od wschodniej jest domem lub ostoją dla ponad dwustu gatunków ptaków, a także dla dzików, lisów, gadów a wśród nich żółwi. Trzeba na nie bardzo uważać, gdy jedzie się drogą z miasteczka Gölyaka do Kapkırı!

Nie mniej bogata jest tu flora – rośnie tu choćby 21 gatunków orchidei, i ciekawa odmiana kukurydzy pokazana mi przez wszechobecne kobiety handlujące rękodziełem. Mnie osobiście zachwyciły piękne, stare drzewa oliwne porastające zbocza gór.

Góry Beşparmak

Na jeziorze znajduje się sześć wysp. Najbardziej znana jest Kapkırı Ada – leżąca bezpośrednio przy wiosce Kapkırı. Na wyspie znajduje się wybudowany po roku 1100 n.e. bizantyjski monastyr obronny i budynki gospodarcze.

Kapkırı Ada

Obok Kapkırı Ada znajduje się malutka wysepka na której w czasach hellenistycznych składano ofiary ku czci bogini Ateny. Do dziś zachowały się widoczne dla oka wykute w skale schody.

Kapkırı Ada

W tym samym okresie co na Kapkırı Ada, przeprowadzono budowę fortyfikacji obronnych na Ikiz Ada, czyli Wyspach Bliźniaczych, w starożytności znanych jako Dyo Bunoi – dwóch małych wysepkach położonych dalej za Zachód. Tamtejszy męski monastyr był w latach 1230/1231 schronieniem dla bizantyjskiego pisarza i filozofa Nicefora Blemmidesa, późniejszego patriarchy Nicei.

Ikiz Ada

Największa wyspa na jeziorze (320 metrów długości) – Menet Ada – może się pochwalić ruinami bizantyjskiego kościoła parafialnego i ufortyfikowanej osady nazywanej Melanoudion.

Najmniej wiadomo natomiast o pozostałościach budowli na Burgaz Ada, leżącej w północnej części jeziora. Przypuszcza się, że stał tam kolejny bizantyjski monastyr. Niestety, sam dojazd do tej wyspy jest utrudniony – podobno istnieje piaszczysta droga wiodąca w jej stronę od miejscowości Serçin (Gölonü).

Według mnie najpiękniej położoną i najciekawszą wyspą jest Kahve Aşar Ada. Na niej też najlepiej zachował się bizantyjski monastyr. Można nawet nadal odczytać inskrypcje przy wejściu i dowiedzieć się, że był on poświęcony Marii Dziewicy (Pantanassa). Całości kompleksu dopełniają budynki gospodarcze, kościół, kaplica, cmentarz i... podziemna cysterna! Według źródeł ostatnie prace remontowo budowlane przeprowadzono tam koło 1300 roku.

Kahve Aşar Ada

Aby nacieszyć się widokiem Kahve Aşar Ada w pełnej okazałości polecam wizytę w Bafa Gölü Çerinin Yeri – słynnej w okolicy restauracji specjalizującej się w serwowaniu tureckiego śniadania – kahvaltı. Ciesząc się tradycyjnym jedzeniem wyrabianym na miejscu możemy z tarasu restauracji podziwiać wyspę w pełnej krasie. Pamiętajmy jednak, że w weekendy prawie niemożliwe jest znalezienie tam wolnego stolika bez dokonania wcześniejszej rezerwacji.

Podobnie wspaniałą ucztą dla ciała i zmysłów można się nasycić w Restauracji Herakleia w porcie wioski Kapkırı. Można tam zjeść pysznego, świeżo złowionego okonia morskiego (tr. levrek), podanego z sokiem z cytryny i sałatką. Właściciel tej restauracji organizuje też komercyjne rejsy łodziami wokół najbliższych wysp.

Jezioro Bafa

Samo jezioro Bafa jest tylko jedna z atrakcji, jakie czekają na turystów w tym miejscu. Jednym z największych plusów wyprawy w te rejony jest mała liczba turystów i możliwość ujrzenia typowej, prawdziwej tureckiej wsi oraz zakosztowania gościnności tubylców. W rejonie wioski Kapkırı znajduje się kilka pensjonatów, w których można spędzić noc w wygodnych pokojach lub rozbić namiot w pięknych okolicznościach przyrody.

Dojazd

Transportem publicznym: do skrzyżowania drogi D525 ze zjazdem na położoną nad jeziorem Bafa wioską Kapıkırı kursują autokary, jadące z północy (z miasta Söke) na południe (do Milasu). Jednak ten punkt dzieli od wsi odległość około 7,5 km. Na tym odcinku kursuje dolmusz, wyjeżdżający z Kapıkırı około godziny 8 rano i wracający do niej około południa. Bezpieczniejszą alternatywą jest wynajęcie taksówki za około 20 TL.

Samochodem: należy jechać drogą D525, a następnie zjechać z niej w kierunku północnym w miejscowości Bafa i podrzędną drogą przejechać ostatnie 7,5 km. Odległość z Söke do Kapıkırı wynosi około 61 km, a z Milasu - 35 km.

Z wycieczką zorganizowaną: w sezonie wakacyjnym biuro Itaka organizuje wycieczki nad jezioro Bafa, które wyruszają z Bodrum oraz z Kuşadası.

Powiązane artykuły: