Muzea

Wielu podróżników z radością odkryje, że tureckie muzea to prawdziwe świątynie dla miłośników archeologii i historii, posiadające w swoich kolekcjach istne perełki. Najbardziej znane, światowej klasy muzea znajdują się w Istanbule, Ankarze, Antalyi, Bodrum i Antakyi. To wyliczenie nie oznacza jednak, że w innych, mniej znanych placówkach, nie ma nic godnego uwagi. Malutkie muzea, znajdujące się przykładowo w Selçuku czy Side, również mogą fascynować, nawet, a może zwłaszcza, jeżeli jest się jedynym zwiedzającym.

Mozaika z muzeum w Antakyi

Chociaż w przeszłości ziemie tureckie padły ofiarą rabunkowej archeologii, prowadzonej w XIX wieku zwłaszcza przez Brytyjczyków i Niemców, to na szczęście muzea w Turcji ciągle zachwycają bogactwem zgromadzonych pamiątek z przeszłości Anatolii. Wszystkim zainteresowanym dziejami wykopalisk archeologicznych prowadzonych na tych ziemiach polecamy lekturę artykułów Terry'ego Richardsona.

Ciekawym uzupełnieniem opisów tureckich muzeów będzie wizyta w naszej Galerii Zdjęć, gdzie można znaleźć szczegółowe fotoreportaże z niektórych placówek muzealnych. Nic jednak nie może zastąpić osobistej wyprawy i przyjrzenia się z bliska zgromadzonym eksponatom.