Muzeum Kafli w Kütahyi

Współrzędne GPS: 39.417500, 29.975700

Położenie w mieście: 

Muzeum Kafli (tr. Çini Müzesi) to placówka, której celem jest zaprezentowanie najważniejszego produktu pochodzącego z Kütahyi czyli płytek ceramicznych. Produkcja kafli i ceramiki jest sztandarowym przemysłem miasta od początku XVI wieku, kiedy to sułtan Selim I zdobył perskie miasto Tabriz i przesiedlił działających tam rzemieślników do Izniku i Kütahyi.

Wnętrze Muzeum Kafli

Muzeum mieści się w budynku, który służył niegdyś wiernym jako meczet pod nazwą İmaret Camii. Pamiątką po dawnych czasach jest znajdujący się na terenie placówki grobowiec Yakup Beja, wyłożony błękitnymi kaflami. Yakup Bej był jednym z ostatnich władców z rodu Germiyanidów. Kütahya była w latach 1300-1429 stolicą ich państwa, bejliku Germiyan, które rozkwitło w okresie, gdy potęga Seldżuków chyliła się ku końcowi. Istnienie bejliku zakończyło się włączeniem go do rosnącego w siłę państwa osmańskiego. Grobowiec Yakup Beja, który rządził bejlikiem w latach 1390-1409, stanowił część kompleksu meczetowego wzniesionego na początku XV wieku.

Grobowiec Yakup Beja

Najważniejszą część ekspozycji muzealnej stanowi lokalna ceramika - naczynia i kafle. Wystawione są tu m.in. dzieła wielkich mistrzów ceramiki osmańskiej, w tym słynnego Hacı Hafiz Mehmet Emin Efendi - współtwórcy wspaniałego stambulskiego dworca kolejowego Haydarpaşa.

Gabloty z ceramiką

Gabloty muzealne mieszczą również porcelanowe laleczki i figurki zwierząt, buty na koturnie i piękne wazony.

Rozmaite wyroby ceramiczne

W jednym z pomieszczeń odtworzono wnętrze XIX-wiecznego pokoju, z umeblowaniem z epoki, ozdobionego, oczywiście, ceramiką z Kütahyi.

Wnętrze pokoju z końca XIX wieku

Ciekawostkę stanowią fragmenty kafli ceramicznych pochodzące z okresu sprzed sprowadzenia do zachodniej Anatolii mistrzów perskich. Najstarsze wystawione egzemplarze zostały wyprodukowane w XIII wieku.

Kafle z okresu seldżuckiego (XIII wiek)

Informacje praktyczne

Muzeum Kafli znajduje się w centrum Kütahyi, tuż przy Wielkim Meczecie i Muzeum Archeologicznym. Jest otwarte codziennie za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 8:15 do 12:00 oraz od 13:00 do 17:00. Wstęp do placówki jest darmowy.

Budynek Muzeum Kafli - dawny meczet İmaret Camii

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: