Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Konuralp

Współrzędne GPS: 40.903812, 31.153860

Położenie w mieście: 

Położone w Konuralp w prowincji Düzce muzeum zostało stworzone w celu ochrony starożytnych znalezisk z bityńskiego miasta Prusias ad Hypium. Budowa muzeum rozpoczęła się w 1977 roku, a zakończona została w 1992 roku. Po wykończeniu wnętrz i przygotowaniu ekspozycji muzeum otwarto dla publiczności w listopadzie 1994 roku.

Kapitele kolumn w ogrodzie muzeum w Konuralp Kapitele kolumn w ogrodzie muzeum w Konuralp

Podobnie jak większość muzeów o zasięgu lokalnym obiekt jest podzielony na dwie główne sekcje: archeologiczną i etnograficzną. Może się poszczycić przeszło 6000 eksponatów, z czego znaczącą część stanowią monety, datowane od czasów greckich i rzymskich po osmańskie.

Kolekcja monet z Heraklei Pontyjskiej Kolekcja monet z Heraklei Pontyjskiej

Większe eksponaty, takie jak stele grobowe, sarkofagi oraz kolumny są wystawione w ogrodzie otaczającym budynek muzeum.

Stele nagrobne w ogrodzie muzeum w Konuralp Stele nagrobne w ogrodzie muzeum w Konuralp

Dział archeologiczny zawiera znaleziska z czasów neolitycznych, z epoki wczesnego brązu, z okresu hellenistycznego oraz panowania rzymskiego. Wśród eksponatów podziwiać można figurki z terakoty, obiekty z brązu oraz ze szkła.

Posążek Kybele z lwami z czasów rzymskich Posążek Kybele z lwami z czasów rzymskich

Dział etnograficzny przedstawia obiekty pochodzące z XIX oraz z początków XX wieku, w tym tradycyjne ubiory, obiekty użytkowe oraz broń.

Pokój panny młodej Pokój panny młodej

Informacje praktyczne:

Muzeum czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków, teoretycznie w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 13:00 do 17:00. W rzeczywistości, co sprawdziliśmy osobiście, można je zwiedzać również w czasie południowej przerwy. Wstęp do obiektu jest darmowy.

Przykłady tradycyjnego haftu Przykłady tradycyjnego haftu

Przeczytaj więcej o mieście Konuralp czyli antycznym Prusias ad Hypium.