Muzeum w Amasrze

Współrzędne GPS: 41.747128, 32.383095
Kamienne lwy w ogrodzie muzealnym w Amasrze

Położenie w mieście: 

To niewielkie muzeum lokalne, ładnie położone na uboczu, zostało kiedyś wyróżnione jako najlepsze małe muzeum w Turcji. Na pewno warto je odwiedzić będąc w Amasrze.

Początki placówki sięgają 1955 roku, kiedy to eksponaty będące zaczątkiem kolekcji muzealnej zostały zgromadzone i wystawione w ratuszu miejskim. W 1969 roku muzeum przeniosło się do starego budynku szkoły. Z biegiem czasu powstała potrzeba stworzenia dla muzeum dedykowanego budynku. Jego konstrukcja została zakończona w 1982 roku.

Budynek muzeum Budynek muzeum

Muzeum składa się z czterech sal ekspozycyjnych: dwie z nich prezentują znaleziska archeologiczne z okolic Amasry, a dwie — kolekcję etnograficzną.

Fragmenty antycznych rur glinianych Fragmenty antycznych rur glinianych

Pierwsza sala archeologiczna zawiera drobne eksponaty z czasów hellenistycznych, rzymskich i bizantyjskich. Wśród wystawionych przedmiotów znajdują się ornamenty wykonane ze złota i brązu, ceramika, w tym amfory i dzbany, haczyki wędkarskie, krzyże, świeczniki, broń, statuetki z brązu oraz kolekcja monet.

Kolekcja amfor w muzeum Kolekcja amfor w muzeum

Druga sala archeologiczna poświęcona jest znaleziskom w większej skali. Można tu obejrzeć pomniki, reliefy oraz części architektoniczne budowli i stele nagrobne.

Pomnik cesarza rzymskiego z I lub II wieku n.e.

Pomnik cesarza rzymskiego z I lub II wieku n.e.

Pierwsza sala etnograficzna przedstawia miedziane naczynia kuchenne, broń, zestawy piśmiennicze, świeczniki, ceramikę i pierścienie oraz drzeworyty charakterystyczne dla regionu Amasry.

Osmański 'lunch box' Osmański 'lunch box'

Druga sala etnograficzna to gabloty z ubiorami z czasów osmańskich, rękopisy Koranu, ozdoby ze srebra, torby i portmonetki, zegary oraz pościel.

Dywan z kolekcji etnograficznej muzeum Dywan z kolekcji etnograficznej muzeum

Ręcznie przepisany Koran z kolekcji muzeum Ręcznie przepisany Koran z kolekcji muzeum

W ogrodzie muzeum znajdują się kamienne eksponaty z czasów hellenistycznych, rzymskich, bizantyjskich, genueńskich oraz osmańskich.

Wystawa na dziedzińcu muzeum Wystawa na dziedzińcu muzeum

Informacje praktyczne:

Muzeum znajduje się przy tzw. Małym Porcie (tr. Küçük Liman), na ulicy Dereoğlu Sokak nr 4. Jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 8:30 do 17:30. Bilet wstępu w 2023 roku kosztował 75 TL. Na terenie muzeum można robić zdjęcia, zakazane jest jednak użycie lampy błyskowej.

Przeczytaj więcej o mieście Amasra.