Muzeum w Sinop

Współrzędne GPS: 42.027287, 35.151104

Położenie w mieście: 

Muzeum w Sinop jest jedną z najstarszych tego typu placówek w całej Turcji. Jego stworzenie świadczyło o coraz większej wadze przywiązywanej przez władze do przeszłości kraju.

Rzeźba z wioski Salar przedstawiająca lwy pożerające łanię Rzeźba z wioski Salar przedstawiająca lwy pożerające łanię

Początki były nadzwyczaj skromne: lokalne znaleziska archeologiczne i inne eksponaty zaczęto gromadzić w miejskiej szkole podstawowej (tzw. Mekteb - i İdadi). W 1932 roku kolekcja została przeniesiona do pochodzącej z czasów seldżuckich medresy Pervane, która otworzyła się dla zwiedzających w 1941 roku. Był to właściwy początek muzeum jako placówki nie tylko gromadzącej, ale i udostępniającej eksponaty szerszej publiczności. W 1970 roku muzeum przeniosło się do specjalnie wybudowanego na jego potrzeby budynku, w którym mieści się po dziś dzień.

Mozaiki z IV - VI wieku w ogrodzie muzeum Mozaiki z IV - VI wieku n.e. w ogrodzie muzeum

Budynek muzeum posiada dwie kondygnacje, jednak w czasie naszej wizyty w sierpniu 2011, dla odwiedzających otwarta była jedynie część kolekcji znajdująca się na parterze. Wnioskując z opisów muzeum podawanych przez źródła w języku angielskim i porównując je z zastanym przez nas status quo, eksponaty z piętra pierwszego zostały częściowo przeniesione na parter. Jednakże część ekspozycji, którą szczyci się muzeum, była niedostępna dla zwiedzających, w tym cała sekcja etnograficzna.

Poniżej znajduje się wyliczenie tych eksponatów, które były w 2011 roku udostępniane publiczności.

W sekcji eksponatów kamiennych - posągi i stele nagrobne, z czasów hellenistycznych, rzymskich i bizantyjskich.

Stela nagrobna z czasów hellenistycznych Stela nagrobna z czasów hellenistycznych

Najciekawszym znaleziskiem jest hellenistyczna rzeźba (IV wiek p.n.e.), pochodząca z grobowca skalnego i przedstawiająca lwy pożerające łanię z wioski Salar położonej w pobliżu miejscowości Boyabat (prowincja Sinop).

Ilustracja przedstawiająca rekonstrukcję grobowca z wioski Salar Tablica przedstawiająca rekonstrukcję grobowca z wioski Salar

Dodatkiem jest ekspozycja tymczasowa - wystawa fotografii współczesnych.

Ekspozycja tymczasowa - wystawa fotografii Ekspozycja tymczasowa - wystawa fotografii

W sekcji ceramiki - amfory, lampy i rury. Ciekawostkę stanowi rekonstrukcja pieca do wypalania amfor z IV - VI wieku n.e. stworzona przez studentów z Uniwersytetu Bilkent w Ankarze.

Piec do wypalania amfor - rekonstrukcja Piec do wypalania amfor - rekonstrukcja

W sekcji monet uwagę przyciągają zwłaszcza dwa znaleziska. Po pierwsze tzw. skarb z Gelincik, odkryty w Sinop w 1988 roku, składający się z 1444 monet pochodzących z czasów islamskich, w tym z okresu kalifatu Umajjadów (VII - VIII wiek n.e.), rządów seldżuckich oraz monet bizantyjskich, weneckich i genueńskich.

Monety należące do skarbu z Gelincik Monety należące do skarbu z Gelincik

Po drugie - tzw. skarb z Ordu, znaleziony w 1970 roku, zawierający 69 tzw. tetra-drachm czyli monet o wartości czterech drachm. Najstarsza moneta należy do okresu rządów Ariaratesa III lub IV. Byli oni królami Kapadocji w III-II wieku p.n.e.

Część tzw. skarbu z Ordu Część tzw. skarbu z Ordu

Sekcja ikon - ikony pochodzące z okresu bizantyjskiego. W tej części muzeum obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Ikony przedstawiają Jezusa, Marię oraz Ewangelistów.

W rozległym ogrodzie muzeum wystawiono mnóstwo większych gabarytowo eksponatów, w tym kolumny, dzbany, posągi, kamienne ołtarze, sarkofagi i inskrypcje.

Ogród muzeum w Sinop Ogród muzeum w Sinop

Szczególnie ciekawe są mozaiki z IV - VI wieku n.e. odkryte w centrum Sinop i przeniesione do muzeum.

Mozaika z Meydankapi Mozaika z Meydankapi

Informacje praktyczne:

Muzeum mieści się w ścisłym centrum Sinop, przy ulicy Okullar Caddesi. Czynne jest codziennie, za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 8:00 do 17:00. W 2011 roku bilet wstępu kosztował 3 TL. W muzeum można robić zdjęcia bez użycia lampy błyskowej (wyjątek stanowi ekspozycja ikon bizantyjskich).

Ogród muzeum w Sinop Ogród muzeum w Sinop

Przeczytaj więcej o mieście Sinop.