Muzeum Archeologiczne w Antakyi

Współrzędne GPS: 36.202156, 36.160576

Położenie w mieście: 

Muzeum Archeologiczne w Antakyi to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii i kultury starożytnej. Otwarte w 1938 roku, jeszcze przed przyłączeniem Antakyi do Turcji muzeum, zostało odnowione w 1975 roku. Posiada wspaniałą kolekcję zawierającą mozaiki z okresu rzymskiego i bizantyjskiego, pochodzące z I do V wieku naszej ery.

Jedną z najczęściej reprodukowanych mozaik jest pochodząca z II wieku naszej ery kompozycja przedstawiająca greckiego tytana Okeanosa, syna Uranosa i Gai, oraz jego siostrę, a zarazem żonę, Tetydę. Ta mitologiczna para wydała na świat trzy tysiące córek - Okeanid i trzy tysiące synów - rzek.

Muzeum w Antakyi - Okeanos i Tetyda

Na mozaikach często przewija się również motyw bachanaliów - obrzędów na cześć greckiego boga wina Dionizosa (Bachusa). Poniższa mozaika przedstawia tancerzy w trakcie obchodów tego święta.

Muzeum w Antakyi - Tancerze w czasie bachanaliów

Sam Dionizos, bóg urodzaju i winorośli, występuje na kolejnej mozaice, w towarzystwie menady - kobiety tańczącej podczas bachanaliów, młodego satyra - leśnego demona, czasem przedstawianego jako pół-człowiek, pół-kozioł, oraz pantery.

Muzeum w Antakyi - Dionizos, menada, satyr i pantera

Dodatkowo w muzeum można podziwiać kolekcję drobnych narzędzi kamiennych oraz ceramicznych oraz biżuterię. Na dziedzińcu znajduje się zbiór rzymskich sarkofagów, kamiennych naczyń i kamieni budowlanych.

Muzeum w Antakyi - rzymskie sarkofagi

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli, od godziny 8.30 rano do 5 po południu, z przerwą około południa.

Przeczytaj więcej o mieście Antakya.