Muzeum w Afrodyzji

Współrzędne GPS: 37.708599, 28.723200

Położenie w mieście: 

Wizyta w muzeum w Afrodyzji jest wspaniałym uzupełnieniem odwiedzin na terenie tego antycznego miasta. Lokalna placówka posiada w swoich zbiorach eksponaty znalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w Afrodyzji od 1904 roku.

Budynek Muzeum w AfrodyzjiBudynek Muzeum w Afrodyzji

Wśród wystawionych znalezisk dominują rzeźby, co wcale nie dziwi: wszak w czasach antycznych Afrodyzja słynęła z mistrzów rzeźbiarskich oraz znakomitej jakości marmuru. Wszystkie eksponaty są starannie opisane z uwzględnieniem dokładnego miejsca ich znalezienia oraz czasu powstania.

Relief przedstawiający siedzącego wojownika ze wschodu, z I-II wieku n.e.
Relief przedstawiający siedzącego wojownika ze wschodu, z I-II wieku n.e.

Podczas zwiedzania muzeum największe wrażenie wywiera najnowsza sala ekspozycyjna, w której zgromadzono reliefy z Sebastejonu, czyli sanktuarium poświęconego kultowi cesarzy rzymskich. W specjalnie dobudowanym wnętrzu, w przestronnym i dobrze oświetlonym pomieszczeniu, można podziwiać płaskorzeźby przedstawiające sceny mitologiczne, greckich bogów i herosów oraz rzymskich cesarzy z rodzinami. Reliefy zostały starannie odrestaurowane i złożone z fragmentów przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologii. Było to możliwe dzięki hojnym sponsorom, których lista widnieje przed wejściem na teren ekspozycji.

Cześć znalezisk, zwłaszcza tych większych gabarytowo, wystawiona jest w ogrodzie otaczającym muzeum.

Ogród Muzeum w AfrodyzjiOgród Muzeum w Afrodyzji

Informacje praktyczne

Muzeum znajduje się na terenie Afrodyzji, nieopodal wejścia, przy placu, który stanowił niegdyś centrum wioski Geyre, przed jej przenosinami na zachód. Wstęp do muzeum jest wliczony w bilet do Afrodyzji (10 TL). Muzeum jest czynne codziennie od godziny 8:00 do 19:00 (od kwietnia do października) lub do 17:00 (pod listopada do marca). Kasy biletowe w Afrodyzji zamykane są godzinę wcześniej.

Powiązane artykuły: