Położenie w mieście:
Muzeum Archeologiczne w Kütahyi to jedna z tych placówek muzealnych, które nie przytłaczają gości swoimi rozmiarami, ale z drugiej strony - mają im do zaoferowania kilka arcyciekawych eksponatów. Dodatkową atrakcją jest lokalizacja tego muzeum - w budynku z XIV wieku, w którym dawnej działała medresa, czyli szkoła teologiczna.
Początki muzeum sięgają roku 1945, kiedy to w bibliotece Vahita Paszy zorganizowano magazyn znalezisk archeologicznych oraz eksponatów etnograficznych z obszaru Kütahyi i jej okolic. W 1960 roku rozpoczęły się prace renowacyjne medresy Vacidiye, która została zbudowana w 1314 roku przez Mübarazeddina Umur bin Savcı. Należał on do rodu Germiyanidów, władającego regionem Kütahyi w XIV i na początku XV wieku.
Medresa Vacidiye została zaadaptowana na potrzeby muzealne, między innymi poprzez przykrycie kopułą jej wewnętrznego dziedzińca. Dla zwiedzających otwarto ją w 1965 roku.
Ekspozycja muzealna obejmuje znaleziska archeologiczne z terenu Doliny Frygijskiej oraz z pobliskich stanowisk archeologicznych, w tym z Aizanoi. Wystawione przedmioty pochodzą w wielu epok historycznych, od chalkolitu, przez okres hellenistyczny i rzymski aż do czasów osmańskich.
Eksponaty muzealne zostały podzielone na trzy sekcje. Pierwsza z nich zawiera narzędzia kamienne, ceramikę, lampy i posążki należące do okresu prehistorycznego oraz do cywilizacji hetyckiej i frygijskiej. Znacząca część tej ekspozycji poświęcona jest znaleziskom ze stanowiska Seyitömer Höyük, na terenie którego odkryto ciągłość osadnictwa od trzeciego tysiąclecia p.n.e. do okresu rzymskiego.
Druga sekcja przedstawia przedmioty greckie, rzymskie i bizantyjskie, w tym posągi, nagrobki i kapitele kolumn. Najwspanialszym eksponatem należącym do tej części jest ogromny sarkofag znaleziony w Aizanoi, w którym pochowany został Rzymianin Claudius Severinus oraz jego małżonka. Wyrzeźbione na sarkofagu sceny przedstawiają bitwę między Grekami a plemieniem Amazonek, dlatego sarkofag znany jest jako Grób Amazonki.
Trzecia sekcja muzeum zawiera przedmioty z okresu osmańskiego - ubiory, haftowane tkaniny, broń, naczynia i książki. Dodatkowo, część eksponatów wystawionych jest w ogrodzie muzealnym. Należą do nich kamienne nagrobki i fragmenty architektoniczne, zarówno antyczne, jak i islamskie.
Informacje praktyczne
Muzeum Archeologiczne w Kütahyi jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 8:15 do 12:00 oraz od 13:00 do 17:00. W 2013 roku bilet wstępu kosztował 3 TL.
Muzeum położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch innych atrakcji turystycznych miasta - Wielkiego Meczetu oraz Muzeum Kafli.
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz