Muzeum Archeologiczne w Kütahyi

Współrzędne GPS: 39.417301, 29.976000

Położenie w mieście: 

Muzeum Archeologiczne w Kütahyi to jedna z tych placówek muzealnych, które nie przytłaczają gości swoimi rozmiarami, ale z drugiej strony - mają im do zaoferowania kilka arcyciekawych eksponatów. Dodatkową atrakcją jest lokalizacja tego muzeum - w budynku z XIV wieku, w którym dawnej działała medresa, czyli szkoła teologiczna.

Sarkofag Amazonki

Początki muzeum sięgają roku 1945, kiedy to w bibliotece Vahita Paszy zorganizowano magazyn znalezisk archeologicznych oraz eksponatów etnograficznych z obszaru Kütahyi i jej okolic. W 1960 roku rozpoczęły się prace renowacyjne medresy Vacidiye, która została zbudowana w 1314 roku przez Mübarazeddina Umur bin Savcı. Należał on do rodu Germiyanidów, władającego regionem Kütahyi w XIV i na początku XV wieku.

Budynek Muzeum Archeologicznego w Kütahyi

Medresa Vacidiye została zaadaptowana na potrzeby muzealne, między innymi poprzez przykrycie kopułą jej wewnętrznego dziedzińca. Dla zwiedzających otwarto ją w 1965 roku.

Wnętrze Muzeum Archeologicznego w Kütahyi

Ekspozycja muzealna obejmuje znaleziska archeologiczne z terenu Doliny Frygijskiej oraz z pobliskich stanowisk archeologicznych, w tym z Aizanoi. Wystawione przedmioty pochodzą w wielu epok historycznych, od chalkolitu, przez okres hellenistyczny i rzymski aż do czasów osmańskich.

Ceramika ze stanowiska Seyitömer Höyük

Eksponaty muzealne zostały podzielone na trzy sekcje. Pierwsza z nich zawiera narzędzia kamienne, ceramikę, lampy i posążki należące do okresu prehistorycznego oraz do cywilizacji hetyckiej i frygijskiej. Znacząca część tej ekspozycji poświęcona jest znaleziskom ze stanowiska Seyitömer Höyük, na terenie którego odkryto ciągłość osadnictwa od trzeciego tysiąclecia p.n.e. do okresu rzymskiego.

Ceramika ze stanowiska Seyitömer Höyük

Druga sekcja przedstawia przedmioty greckie, rzymskie i bizantyjskie, w tym posągi, nagrobki i kapitele kolumn. Najwspanialszym eksponatem należącym do tej części jest ogromny sarkofag znaleziony w Aizanoi, w którym pochowany został Rzymianin Claudius Severinus oraz jego małżonka. Wyrzeźbione na sarkofagu sceny przedstawiają bitwę między Grekami a plemieniem Amazonek, dlatego sarkofag znany jest jako Grób Amazonki.

Scena walki Greków z Amazonkami przedstawiona na sarkofagu rzymskim

Trzecia sekcja muzeum zawiera przedmioty z okresu osmańskiego - ubiory, haftowane tkaniny, broń, naczynia i książki. Dodatkowo, część eksponatów wystawionych jest w ogrodzie muzealnym. Należą do nich kamienne nagrobki i fragmenty architektoniczne, zarówno antyczne, jak i islamskie.

Nagrobki z okresu rzymskiego

Informacje praktyczne

Muzeum Archeologiczne w Kütahyi jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 8:15 do 12:00 oraz od 13:00 do 17:00. W 2013 roku bilet wstępu kosztował 3 TL.

Ceramika z okresu hellenistycznego

Muzeum położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch innych atrakcji turystycznych miasta - Wielkiego Meczetu oraz Muzeum Kafli.

Lampy z okresu rzymskiego

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: