Konya

Współrzędne GPS: 37.857498, 32.453602

Region: 

Redakcja Turcji w Sandałach dziękuje użytkownikowi oscardeniz za znaczącą pomoc w przygotowaniu artykułu.

Mekka jest głównym miejscem modlitwy muzułmanów, a Konya - jednym z najważniejszych, ponieważ raz w roku jest tu otwierana szkatuła z włosami Mahometa. Wówczas to bardzo licznie przybywają do Konyi muzułmanie. Jest również ośrodkiem zakonu wirujących derwiszów, który został założony w XIII wieku przez Celaddina Rumiego, zwanego Mevlaną.

Konya - Zespół Klasztorny Derwiszów

Konya to miasto w południowej Turcji, położone na Wyżynie Anatolijskiej, u północnego podnóża Taurusu. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Zwana dziś spichlerzem Turcji, Konya to ośrodek rozwijającego się przemysłu rolno-spożywczego i skórzanego.

Założona przez Frygów w VII w p.n.e, w czasach rzymskich jako Iconium gościła apostołów św. Pawła i św. Barbarę. W późniejszych wiekach była kilkakrotnie niszczona przez Arabów i krzyżowców, aż w 1097 roku – zdobyta przez Turków Seldżuckich – stała się stolicą ich państwa. Dzięki temu Konya pozostaje skupiskiem najstarszych i najbardziej reprezentatywnych zabytków kultury seldżuckiej, a jej śródmieście to jeden wielki pomnik architektury.

Jest miastem o niepowtarzalnej urodzie, uważanym za jedno z najpiękniejszych w całej Turcji. Dzielnice wokół śródmieścia składają się z setek małych domków, z ogródkami okolonymi lepionym z gliny murem.

W Konyi znajduje się Uniwersytet Seldżucki (Selçuk University), jedna z największych uczelni wyższych w Turcji.

Konya w całym kraju słynie z religijności swoich mieszkańców, jak również z ich konserwatyzmu. Odwiedzającym Konyę doradzamy zachowanie rozsądku, jeżeli chodzi o ubiór i sposób zachowania.

Co warto zobaczyć: 

Pośród licznych zabytków Konyi na pierwszym miejscu stawiany jest Mevlevi Tekkesi – XIII-wieczny zespół klasztorny derwiszów tańczących, czyli najbardziej niegdyś wpływowego bractwa muzułmańskiego, decyzją Atatürka przemieniony w Muzeum Sztuki Islamu – Mevlana Müzesi. To tutaj znajduje się grobowiec Jalal ad-Din Muhammad Balkhi-Rumi zwanego Mevlaną, pozostałych członków bractwa i ich rodzin. W muzeum obowiązującym strojem jest ubranie zakrywające kolana i ramiona oraz chodzi się bosymi stopami po dywanach.

Konya - Klasztor Derwiszów

W zbiorach muzeum znajdują się manuskrypty, ubiory, dywany oraz instrumenty muzyczne. Muzeum posiada również bogate zbiory różnych wydań Koranu i liczne relikwie, w tym najważniejszą – urnę z włosami z brody Mahometa. Turcy i Turczynki doznają tu duchowej ekstazy - płaczą, wyciągają ręce w stronę szkatułki, padają na kolana. Konya dla muzułmanów jest tym, czym Częstochowa dla katolików.

W sąsiedztwie muzeum stoi XVI-wieczny meczet – Selimiye Camii. W Parku Alaeddina można natomiast zobaczyć pozostałości dawnego pałacu sułtańskiego. Alaeddin Camii to XII-wieczny meczet, wzniesiony przez Seldżuków z budulca świątyń rzymskich i bizantyjskich.

Oprócz Muzeum Merlany w Konyi można odwiedzić Karatay Muzesi – w XIII-wiecznej medresie seldżuckiej o wspaniałych wnętrzach oraz Ince Minare Medresesi – w stylowych wnętrzach medresy, wykładanych barwnym fajansem, znajdują się zbiory rzeźby seldżuckiej w kamieniu i drewnie. Ponadto w śródmieściu usytuowana jest Sircali Medrese – dawna uczelnia z ciekawą kolekcją kamieni nagrobnych.

Muzeum Archeologiczne w Konyi posiada w swoich zbiorach wazy greckie, sarkofagi oraz detale architektury rzymskiej i bizantyjskiej. Obok niego znajduje się XIII-wieczny meczet i mauzoleum Sahip Ata.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem z większości miast w Turcji.

Pociągiem z Istanbulu, Ankary, Afyonu czy Adany.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: