Plaża Pamucak

Region: 

Współrzędne GPS: 37.944500, 27.276199

Pamucak to jedna z najsłynniejszych plaż na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego, często porównywana do plaż na Karaibach. Co prawda analogia ta wydaje się być mocno naciągnięta, ale Pamucak robi na wczasowiczach znakomite wrażenie - to przestronna i piaszczysta plaża, dogodnie położona w pobliżu największej atrakcji turystycznej tego regionu Turcji czyli ruin starożytnego Efezu.

Plaża Pamucak

Plaża Pamucak rozciąga się wzdłuż wybrzeża egejskiego, w miejscu, gdzie tworzy ono łagodną zatokę o kształcie półksiężyca. Przecina ją uchodząca do morza rzeka Küçükmenderes, w okresie antycznym znana jako Kaystros. Rzece tej zawdzięcza Pamucak pas piasku, który ma szerokość około 80 metrów.

Plaża Pamucak

Z powodu swojej szerokości plaża nigdy nie jest zatłoczona, pomimo wielkiej popularności zarówno wśród rodzin tureckich, jak i osób z zagranicy. Południowy kraniec plaży jest zagospodarowany przez hotele, które mają na niej wydzielone prywatne odcinki, ale większa cześć plaży jest dostępna dla wszystkich.

Plaża Pamucak

Informacje praktyczne

Na plaży Pamucak trudno o leżaki i parasole do wynajęcia - najlepiej jest przywieźć własny sprzęt plażowy. Brakuje również kabin do przebierania oraz pryszniców. W poszukiwaniu plaż z lepszą infrastrukturą warto udać się dalej na południe, w okolice miasta Kuşadası.

Infrastruktura sanitarna na plaży Pamucak

Plaża nie jest osłonięta od otwartego morza, więc często wody przy brzegu są mocno wzburzone. Zaleca się szczególną ostrożność przy kąpielach morskich, zwłaszcza, że na plaży nie ma zatrudnionych ratowników.

Morze Egejskie widziane z plaży Pamucak

Rozrywka

W sezonie letnim można na plaży Pamucak wykupić przejażdżkę konną lub na wielbłądzie.

Przy plaży działa także akwapark Aqua Fantasy, który posiada własny, 5-gwiazdkowy hotel. Ceny biletów wstępu wynoszą: 16 euro za dzieci od 4 do 9 lat i 24 euro za osoby dorosłe.

Noclegi

  • Camping Dereli - tuż przy plaży, w odległości 10 km od centrum Selçuku. Cena pobytu dwóch osób z własnym samochodem, namiotem lub przyczepą to 18 euro. Należący do kempingu hotel oferuje pokoje dwuosobowe ze śniadaniem w cenie 65 euro.
  • Hotel Richmond Ephesus Resort - pięciogwiazdkowy, przy plaży. Przyjmuje gości na minimum 3 noce, cena za jedną noc w pokoju dwuosobowym wynosi około 100 euro z pełnym wyżywieniem.

Wyżywienie

Przy plaży działa kilka barów i niewielkich restauracji, ale w poszukiwaniu większego wyboru warto udać się do pobliskiego Selçuku lub do Kuşadası.

Bar plażowy na plaży Pamucak

Dojazd

Samochodem: należy jechać drogą D515, łączącą Selçuk z Kuşadası. Aby dojechać na samą plażę trzeba z tej drogi skręcić na zachód na dużym skrzyżowaniu znajdującym się 6,5 km od Selçuku i przejechać jeszcze 2 km. Odległość z Kuşadası do plaży wynosi 15 km, a z Selçuku - 8,5 km.

Transportem publicznym: ponieważ nieopodal plaży przebiega droga z Selçuku do Kuşadası, dojazd do plaży jest bardzo łatwy. Co 20-30 minut przejeżdżają tamtędy minibusy, a dojście z drogi do plaży wymaga zaledwie 5 minut spaceru. Przy wsiadaniu do minibusa warto jednak upewnić się, że jedzie on drogą przy wybrzeżu, ponieważ nie wszystkie kursy odbywają się tą trasą.

Plaża Pamucak

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

Kemping Dereli

Byliśmy w Pamucaku we wrześniu zeszłego roku, nocowaliśmy na kempingu Dereli. Faktycznie, plaża ma zadatki na bycie porównywaną do plaż karaibskich, jednak mieliśmy wrażenie, że trochę brak jej dobrego zarządcy. Podobnie jak kempingowi Dereli, który sprawia wrażenie kempingu-widmo, nieco wymarłego. Jakby się trochę postarać i odnowić to, co lata świetności ma już za sobą, było by tu super. Doskonałe położenie tuż przy Efezie, wielka plaża, mało ludzi. A jednak jakoś tak... straszno:)

Więcej o Pamucaku i Dereli napisałam na naszym kamperowym blogu, jednak nie chciałabym linkować bez zgody Właścicieli strony.

Plażowanie na Pamucak

Ekipa TwS była na plaży późną wiosną, prawie żywej duszy nie było, a woda w morzu - lodowata. Wrażenie zrobiła na nas przestronność plaży i faktycznie ma zadatki na lepszą przyszłość. Co do linka, to dawaj, pewnie sporo osób chętnie doczyta!

Kamperowy blog

Właściwym miejscem ujawnienia kamperowego blogu o tureckich podróżach jest TwS! Są wśród nas kamperomaniacy już doświadczeni i tacy - in spe :)

 

Kamperomaniacy ;)

Lukromanie, weź nie kuś - na razie mamy namiot i zgrabne śpiwory. Chociaż przyznaję, parę dni temu zaczęłam przeglądać, co jest w sprzedaży z takich niewielkich Osiołków ;)

Kamperomaniacy

Kamperowanie to Wy uprawiacie od dawna, tylko taki swoisty rodzaj, gdzie zamiast kempingu wybieracie hotel albo dom nauczyciela. Nazwałbym to kabotażem.Zatem czeka Was tylko zmiana samochodu..

Ale Twoje słowa to miód i masełko:) 

Plaża

W swojej relacji z 2012 pominąłem wizytę na plaży Pamucak, gdyż zajechaliśmy wieczorem, reflektory oświetliły brudną, pustą plażę, wokół jakoś nic nie zachęcało do upragnionego noclegu na plaży, więc nawróciłem i pojechaliśmy do Ahmetbeyli. Żałować czy nie "karaibskiej plaży"???

 

Hmmm...

To chyba zależy, na plażowanie jest fajna, baaaardzo rozległa i piaszczysta, ale na nocleg - to chyba tak jak tu inni pisali, trochę straszno, a kemping podupadły ;)

Pierwszy raz byłem w Pamucaku

Pierwszy raz byłem w Pamucaku w 2005r. Kemping w lipcu byl pelen gosci. namioty, kampery z calej Europy. Kilka lat potem nikogo nie bylo na kempingu. Hotel byl zajety. Ale odnioslem, ze przez gosci na jakaś imprezę.

Z jednej strony kamperow coraz mniej. Nie wiem czy nie jest tez problem z Meandrem ktory wplywa do morza kilkaet metrow na polnoc. Najczystszy to on nie jest.

Mimo wszystko Dereli to dla mnie miejsce klimatyczne. I bardzo wygodna baza wypadowa.

 

Stronę internetową też mają marną. Kiedyś była znacznie ciekawsza.