Fatih

Fatih (czyli Zdobywca) to jedna z największych, centralnie położonych dzielnic Istanbulu. Jej nazwa pochodzi od samego Mehmeta Zdobywcy, który zajął tę starą część miasta Konstantynopol 29. maja 1453 roku. Po dziś dzień niektórzy nazywają Fatih "prawdziwym Istanbulem" lub "pierwszym Istanbulem". Od 2009 roku dzielnica Eminönü jest częścią Fatihu, a łącznie tworzą one najstarszy historycznie obszar miasta.

Pomnik Mehmeta Zdobywcy

Dowiedz się więcej o Eminönü.

Granice dzielnicy Fatih wyznaczają rzymskie mury miejskie, a jej najważniejszym punktem jest Meczet Fatih - pierwszy zbudowany przez Osmanów meczet imperialny w Istanbule. Na cześć zdobywcy Konstantynopola wzniesiono również na Fatihu jego pomnik konny.

Główną arterią komunikacyjną Fatihu jest Fevzi Paşa Caddesi, która wiedzie od okolic placu Beyazıt (czyli Forum Tauri z czasów rzymskich) aż po mury miejskie wzniesione przez cesarza bizantyjskiego Teodozjusza II. Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu dzielnicy Fatih jest Akwedukt Walensa z IV wieku n.e.

Akwedukt Walensa

Fatih położony jest na wzgórzach, z których rozciągają się widoki zarówno na Morze Marmara, jak i na Złoty Róg. Na owych wzgórzach w czasach rzymskich wznoszono pałace i kościoły, a w czasach Imperium Osmańskiego - meczety i grobowce hierarchów imperialnych.

Fatih

W opinii mieszkańców Istanbulu dzielnica Fatih ma reputację okolicy bardzo religijnej i zamieszkałej przez ludność raczej konserwatywną. Odzwierciedleniem owej religijności są liczne meczety wpisane w panoramę Fatihu, w tym meczet Şehzade, meczet Laleli oraz meczet Hirka-i-Sharif, w którym przechowywany jest płaszcz proroka Mahometa. Na Fatihu znajdują się również szkoły teologiczne (medresy) i sale zgromadzeń (teke) bractw religijnych, takich jak sufi.

Jeden z meczetów na Fatihu

Ponadto Fatih to siedziba dwóch uniwersytetów (Haliç i Kadir Has), licznych bibliotek oraz ekumenicznego Patriarchy Konstantynopola rezydującego w kościele świętego Jerzego.

Od XVIII wieku Istanbul rozrastał się gwałtownie, wychodząc poza obszar wyznaczany przez mury miejskie, a Fatih ulegał przekształceniu w dzielnicę mieszkalną, którą jest po dziś dzień. Proces transformacji przyspieszyły liczne pożary, które strawiły większość drewnianych domostw, jak również trzęsienie ziemi z 1766 roku, które zburzyło meczet Fatiha (następnie odbudowany). Obecnie zachowało się zaledwie kilka domów drewnianych, większość zabudowy to nowoczesne, betonowe bloki mieszkalne.

Zruinowany drewniany budynek na Fatihu

Zamieszkuje je w znacznym stopniu ludność robotnicza, gdyż klasy średnie i wyższe przeprowadziły się do nowoczesnych osiedli apartamentowców po azjatyckiej stronie Istanbulu.

Ważną częścią Fatihu jest Aksaray - sąsiedztwo znane z wielu hoteli, sklepów i bazarów, jak również ogromny węzeł komunikacyjny miasta. To tam zbiegają się linie metra, tramwajowe oraz trasy autobusów miejskich. Nazwa Aksaray pochodzi od miasta w Centralnej Anatolii. Po zdobyciu Konstantynopola przez Mehmeta II, sprowadzono do miasta osadników z wielu części imperium, a wiele części miasta przyjęło nazwy od miejscowości, z których owi osiedleńcy pochodzili. Aksaray, wraz z Fındıkzade, Çapa, oraz Vatan Caddesi to obszary Fatihu o reputacji nowoczesnej i postępowej w porównaniu z konserwatywnym centrum dzielnicy.

Ulica na Aksarayu

Najbardziej konserwatywną częścią Fatihu jest z kolei obszar zwany Çarşamba, gdzie poszukujący wrażeń turyści mogą spotkać brodatych mężczyzn ubranych w grube płaszcze i tradycyjne szerokie spodnie shalwar (czyli po polsku szarawary), jak również kobiety otulone od stóp do głów w czarne, zasłaniające całą sylwetkę i twarz szaty.

Pogrzeb na Fatihu

Przeczytaj więcej o całym Istanbule.