Teatr hellenistyczny w Bodrum

Współrzędne GPS: 37.040001, 27.421700

Położenie w mieście: 

Do atrakcji turystycznych Bodrum, oprócz słynnego od czasów starożytnych Mauzoleum oraz wspaniałego Zamku Świętego Piotra, zalicza się często również antyczny teatr, zlokalizowany na zboczu wzgórza Göktepe. Niestety teatr ten nie przypadł nam zbytnio do gustu, zwłaszcza że rozpieściły nas inne, o wiele bardziej wspaniałe budowle tego typu, znajdujące się przykładowo w Efezie, Milecie, Side czy Aspendos.

Teatr hellenistyczny w Bodrum

Teatr został zbudowany w okresie hellenistycznym, najprawdopodobniej w IV wieku p.n.e. Posiada cechy charakterystyczne dla teatru z okresu klasycznego, przykładowo ściany parodosów skręcają do wnętrza, a widownia, o średnicy około 57 metrów, ma kształt podkowy. Całość przypomina teatr w Epidauros w Grecji. Ponieważ na terenie Azji Mniejszej nie ma teatru o podobnej charakterystyce, teatr w Bodrum jest budowlą unikalną na skalę Turcji.

Widownia teatru, osadzona w skale, podzielona jest przez diazomę na dwie części. Dolna część widowni liczy sobie 29 rzędów siedzisk, a część górna ma obecnie 16 widocznych rzędów. Szacuje się, że w czasach antycznych teatr mógł pomieścić do 10 tysięcy widzów, ale obecnie jego pojemność wynosi zaledwie 4 tysiące osób.

Teatr hellenistyczny w Bodrum

Budynek skene został dobudowany w okresie rzymskim lub bizantyjskim. Niestety nie zachował się on w całości do naszych czasów. Za wyjątkiem fundamentów i niewielkich fragmentów skene większa część tej struktury jest rozsypana na terenie przed teatrem.

Teatr wzniesiono na zboczu wzgórza, a jego widownia skierowana jest w kierunku morza - z widokiem na port, Zamek Świętego Piotra i pobliskie wyspy. Niestety pomiędzy teatrem a wybrzeżem przebiega obecnie bardzo ruchliwa droga, więc piękny widok jest zmącony przez ciągły ruch samochodowy. Zdecydowanie ładniejsze widoki na Bodrum i okolice rozciągają się z drugiej strony trasy D330.

Widok na teatr w Bodrum i trasę D330

Historia renowacji teatru

Teren, na którym znajduje się antyczny teatr, został przejęty przez tureckie Ministerstwo Kultury w 1974 roku. W tamtym okresie widocznych było jedynie kilka rzędów siedzisk, a reszta struktury znajdowała się pod warstwą ziemi i była zarośnięta przez drzewa i krzewy. W tym samym roku przeprowadzono pierwsze prace wykopaliskowe, nad którymi patronat objął zarząd Muzeum w Bodrum, a kierownikiem prac został profesor Ümit Serdaroğlu.

Teatr hellenistyczny w Bodrum

W 1976 roku, po usunięciu zakrywającej teatr ziemi, rozpoczęto pierwsze prace renowacyjne, również kierowane przez profesora Serdaroğlu. Skupiono się wówczas na widowni oraz wschodnim i zachodnim parodosie (czyli przejściu dla chóru). Brakujące siedziska na widowni zostały zastąpione plombami z betonu. Z powodu braku środków finansowych prace nad teatrem przerwano w 1985 roku, po skatalogowaniu elementów architektonicznych i wykonaniu szkiców całej budowli.

W 2000 roku teatr został włączony do projektu obejmującego renowację najciekawszych zabytkowych obiektów w Bodrum, sponsorowanego przez koncerny Ericsson i Turkcell. Do pracy nad teatrem powrócił profesor Serdaroğlu. Przygotował on szkice i główne wytyczne, według których w 2002 roku przeprowadzono remont całej struktury.

Informacje praktyczne

Antyczny teatr położony jest tuż nad obwodnicą Bodrum czyli drogą D330 do Turgutreis. Można do niego dotrzeć spacerem spod Zamku Świętego Piotra, pod drodze odwiedzając także pozostałości Mauzoleum z Halikarnasu. Całkowity dystans do pokonania to zaledwie 1,5 kilometra.

Obecnie teatr w Bodrum w sezonie letnim jest miejscem, w którym organizowane są koncerty i przedstawienia. Podczas pobytu w Bodrum warto się zorientować, czy takie wydarzenie nie jest zaplanowane na czas naszej wizyty w tym mieście.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: