Dyskont

Spis treści 


Wprowadzenie


W poszukiwaniu tanich artykułów spożywczych oraz podstawowych artykułów kosmetyczno-przemysłowych warto w Turcji zajrzeć do jednego ze sklepów dyskontowych. Dyskonty to sklepy powierzchniowo mniejsze od supermarketów, o znacznie ograniczonym asortymencie, natomiast oferujące produkty po konkurencyjnie niskich cenach. Tureckie sieci dyskontów spożywczych najczęściej występują pod szyldem jeden z trzech marek: BIM, DiaSA lub Şok.


Powrót do spisu treściBIM


Największą siecią sklepów dysponuje marka BIM. Pełna nazwa firmy to BIM Birleşik Mağazalar A.Ş. Działa ona w Turcji od 1995 roku i obecnie posiada aż 2375 punktów sprzedaży na terenie całego kraju, od Istanbulu, przez Ankarę aż po Erzurum i Şanlıurfę. Firma zatrudnia około 14 tysięcy pracowników, a powierzchnia sklepów waha się od 200 do 600 metrów kwadratowych.

BIM w Çeşme

Sklepy BIM są również łatwe do znalezienia w miejscach letniego wypoczynku. Znajdziemy je:


Wnętrze sklepu BIM w Istanbule

W sklepach sieci BIM możemy kupić około 600 różnych produktów, w większości sprzedawanych pod własną marką. Wiele osób porównuje BIM-a z niemiecką siecią ALDI.

Stoisko z nabiałem w sklepie BIM

Uwaga 1: W sklepach BIM nie są akceptowane karty kredytowe. Płatności można dokonywać jedynie w lirach tureckich.

Uwaga 2: Sklepy BIM nie prowadzą sprzedaży alkoholu, nawet piwa w wersji light.


Powrót do spisu treściDiaSA


Sieć dyskontów DiaSA, będąca częścią potężnego tureckiego holdingu należącego do rodziny Sabancı, obejmuje przeszło 600 sklepów. Można je napotkać jedynie w regionie Morza Marmara, Morza Egejskiego oraz w Ankarze. Pierwsze sklepy powstały zaledwie 9 lat temu, a sieć szybko się rozwija, więc zapewne wkrótce będzie można robić w niej zakupy również w pozostałych regionach kraju.

Dyskont Dia w Cesme

Oferta dyskontów DiaSA to podstawowe produkty spożywcze oraz kosmetyczno-higieniczne, sprzedawane w dużej części pod własną marką. Miejscowości wypoczynkowe, w których znajdziemy sklepy tej sieci to: Ayvalık, Bodrum, Çeşme, Datça, Didym, Fethiye, Kuşadası i Marmaris.

Uwaga 1: W sklepach DiaSA są akceptowane karty kredytowe, co stanowi ich mocną stronę w porównaniu z BIM-ami.

Poznajcie tajniki płatności bezgotówkowych w Turcji.


Uwaga 2: Sklepy DiaSA prowadzą sprzedaż alkoholu, oferują dość szeroki wybór piwa, wina oraz rakı.

Stoisko z piwem w sklepie DiaSA

Powrót do spisu treściŞok


Własną siecią dyskontów spożywczych dysponuje również drugi ogromny holding turecki - należący do rodziny Koç. Dyskonty te występują pod nazwą Şok i są częścią większej sieci sprzedaży, do której należą również supermarkety oraz hipermarkety sieci Migros i Tansaş. Obecnie działa około 735 dyskontów Şok, a wszystkie są zlokalizowane w zachodniej części Turcji. Na próżno będziemy ich szukać w Anatolii Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Przeczytajcie więcej o tureckich supermarketach i hipermarketach.


Na Wybrzeżu Śródziemnomorskim dyskonty Şok znajdziemy w następujących kurortach: Alanya, Antalya, Belek i Manavgat, a na Wybrzeżach Licyjskim i Egejskim w: Bodrum, Çeşme, Datça, Didym, Fethiye, Kuşadası i Marmaris.

Dyskonty Şok oferują typowy asortyment podstawowych towarów spożywczych, kosmetycznych czy przemysłowych, w tym wiele pod własną marką. Ceny artykułów w tych dyskontach nie wydały nam się jednak konkurencyjne w porównaniu z ofertą sklepów DiaSA czy BIM.


Powrót do spisu treści