Wycieczki z Fethiye i Ölüdeniz

Fethiye oraz odległe od niego o 14 km Ölüdeniz są doskonałą bazą wypadową stwarzającą możliwość poznania piękna zarówno okolic tychże miejscowości, jak i miejsc dalej oddalonych. Lokalne biura oferują szeroki wachlarz wycieczek. Oto one:

* Błękitny Rejs 12 wysp - całodzienny rejs wokół najpiękniejszych wysepek w całej zatoce miasta Fethiye z możliwością kąpieli. W cenę wliczony jest lunch.

* Rejs po zatoce Ölüdeniz - całodzienny rejs, podczas którego odwiedzane są takie miejsca jak: Niebieska Jaskinia, Dolina Motyli, czy też wyspa Świętego Mikołaja.

WYCIECZKI NA WSCHóD OD FETHIYE/ÖLÜDENIZ

* Tlos - Yakapark - Saklıkent - autokarowa wycieczka zaczynająca się od wizyty w jednym z najstarszych miast licyjskich - w Tlosie, stanowiącego zabytkowy kompleks, w którym podziwiać możemy licyjskie sarkofagi, akropol, ruiny teatru oraz dawnych łaźni tureckich. Następnie przewidywany jest lunch w Yakaparku - miejsca słynącego z hodowli pstrągów. Trzecim punktem tej wyprawy jest robiący wrażenie wąwóz Saklıkent - o wysokości około 300 m, a długości 18 km, z czego niewielka tylko część jest udostępniona dla turystów. Kanion zwiedza się chodząc po drewnianym pomoście znajdującym się w jego głębi, są także wyznaczone miejsca, w których można zanurzyć ciało w lodowatej wodzie kanionu.

Saklikent

* Tlos - Saklıkent - Ksantos - Patara - od wycieczki powyżej różni się nie tylko dwoma nowymi miejscami do odwiedzenia, ale także środkiem przemieszczania się, który w tym przypadku stanowi jeep i jest to wycieczka znana pod nazwą jeep safari. Jest to pełna atrakcji, wrażeń i zawsze nieoczekiwanych przygód eskapada, podczas której oprócz omówionego wyżej Tlosu i Saklıkentu, odwiedzane jest kolejne starożytne miasto Ksantos, a także dzika, piaszczysta plaża Patara. Uczestnicy jeep safari maja nie tylko możliwość zabawy, ale także poznania lokalnej flory i fauny, a z racji przejeżdżania przez tureckie wioski, także życia ich mieszkańców.

Ksantos

*Kalkan-Kaş- pierwszym punktem wycieczki jest malowniczo położona wioska rybacka - Kalkan, której turystyczne uroku odkrywane i doceniane są coraz częściej. Po zaznaniu kameralnej atmosfery Kalkanu, zawitamy w bogatym kurorcie Kaş. Warto dodać, ze wycieczka daje nam możliwość zobaczenia plaży tureckiej osławionej jako najpiękniejszej - plaży Kaputaş, znajdującej się 6 km od miasta Kaş. Niestety, ze względu na małe zainteresowanie ze strony turystów tą wycieczką, rzadko kiedy jej organizacja dochodzi do skutku. Może odwiedzający tę stronę zmienią tę sytuację?

WYCIECZKI NA ZACHÓD OD FETHIYE/OLÜDENIZ

* Dalyan - na tą bardzo przyjemną wycieczkę składa się kąpiel błotna, urokliwy rejs po rzece Dalyan z możliwością podziwiania wykutych w skałach grobowców oraz wizyta na piaszczystej plaży Iztuzu w Dalyanie.

rzeka i grobowce

* Marmaris - wycieczka umożliwia wizytę na bazarach w pełnym rozrywek kurorcie Marmaris, spacer wzdłuż głównej promenady, wizytę w Aqua Parku oraz poznanie plaży w Içmeler.

* Rodos - podczas całodziennej wyprawy na grecką wyspę będziemy mogli zwiedzić sławne Stare Miasto, zamek oraz muzea, a także zrobić zakupy w sklepikach i na bazarze.

* Hierapolis i Pamukkale - jednodniowa wycieczka oferująca po pierwsze poznanie historii Hierapolis i zwiedzenie jego licznych sarkofagów oraz znajdującej się na jego terenie, największą budowli- bardzo dobrze zachowanego, robiącego wrażenie rzymskiego teatru, a po drugie możliwość zobaczenia z bliska cudu natury, jakim jest Pamukkale.

* Efez i Pamukkale - dwudniowa wycieczka (w tym 1 nocleg).

Jak widać, sama wycieczka do Efezu nie jest organizowana, a tylko w połączeniu z Pamukkale, zatem przed dokonaniem wyboru odnośnie dość dalekiej wyprawy warto się zastanowić, czy aby nie lepiej zobaczyć te dwa miejsca podczas jednej wycieczki.

Przeczytaj więcej o Fethiye i Ölüdeniz.

Odpowiedzi

Dolina Motyli

Bardzo ciekawe wycieczki! Jestem ciekawa, czy Dolina Motyli nazywa się tak z powodu występowania tych pięknych owadów?

Dolina Motyli

Tak, nazwa pochodzi od motyli, które znajdują się w tej Dolinie,a raczej które...tam się znajdowały, gdyż mało która osoba zwiedzająca te miejsce, widziała je. Mimo wszystko,chodzą ploty, ze najłatwiej zobaczyć je w lipcu;) Tak to czasem jest ze nazwa bywa tylko nazwą, a nie odzwierciedleniem rzeczywstości:)

Mam pytanko,byłam w Egipcie

Mam pytanko,byłam w Egipcie jakiś czas temu,ale nie udało mi się odwiedzić ważnego dla mnie miejsca-Jerozolimy(Izrael).W Egipcie organizowane są wycieczki fakultatywne do tego miejsca.Ktoś powiedział mi,że w Turcji też można wykupić taką wycieczkę.Przeszukałam jednak mnóstwo stronek w necie,i nigdzie nie znalazłam żadnej wzmianki na ten temat:(.Czy ktoś orientuje się w temacie??? Czekam na odpowiedź i z góry dziękuję:)))

Z Turcji do Izraela

No chyba nie ma takiej możliwości, bo jest po prostu za daleko! Musiałabyś popłynąc z Turcji na Cypr, a potem z Cypru do Izraela, albo dookoła drogą ladową. Tak czy siak jest to od groma kilometrów i napewno taka podróż byłaby bardzo droga i po prostu nie ma takich wycieczek ( chyba, że wynajmiesz samochód i sama pojedziesz!- jednak to ryzyko...) Z Egiptu napewno łatwiej sie dostac do Izraela- szczególnie jeśli jest sie w Tabie lub okolicach, bo z Sharm el Sheikh też jest potwornie daleko...

Dalyan

Kochani byłam na takiej wycieczce w zeszłym roku. Szczerze polecam, podpłynelismy w te szuwary i rezydentka opowiadała nam o grobowcach nad naszymi głowami. Cudnie było i chyba w tym roku jeszcze raz pojadę bo smak kraba niebieskiego bardzo mi podpasował:))) kto był ten wie o czym mówię:))))))))

Dalyan

Ja w te wakacje jadę do Dalyan. W planach mam spenetrowanie ruin Kaunos (po drugiej stronie rzeki Dalyan - bardzo ciekawa historia i sporo do zobaczenia). Dodatkowo w tych okolicach organizowane są spływy - rafting po rzece Dalaman (podobno najlepsze w całej Turcji). Kąpiele w gorących źródłach i ciepłych błotkach nad jeziorem Koycegiz koniecznie do zaliczenia... W zeszłym roku byłam w Oludeniz... Laguna faktycznie jest przereklamowana, ale okolica jest bardzo urokliwa, zwłaszcza jak wypożyczy się skuter i pomknie drogą wzdłuż brzegu morza w kierunku Doliny Motyli... Tu uwaga dla wyczynowców: jest zejście do tej doliny od strony lądu "folow the red points" od zajazdu George Haus - ale trzeba mieć odpowiednie obuwie, momentami wspomagać się liną (czarny szlak tatrzański). Osobiście polecam wędrówkę kanionem Saklikent - cud natury...