Tlos

Współrzędne GPS: 36.560806, 29.418640

Region: 

Tlos to jedno z najstarszych i najważniejszych miast starożytnej Licji, położone we współczesnej prowincji Antalya w śródziemnomorskim regionie Turcji.

W czasach starożytnych nazywane było Tlawa. Najwcześniejsze ślady osadnictwa w Tlos datuje się na około 2000 rok p.n.e.

Mitologiczna przeszłość Tlos związana jest herosem Bellerofonem i jego latającym rumakiem Pegazem. Jeden z grobowców w iście królewskim stylu jest nawet zadedykowany temu bohaterowi.

Grobowce Licyjskie w Tlos Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Jako jedno z sześciu najważniejszych miast Licji, a jednocześnie ośrodek kultu religijnego, Tlos nazywane było przez Rzymian "wspaniałą metropolią narodu licyjskiego".

Poznaj dzieje Licyjczyków.

Większość ruin i grobowców, które można zobaczyć na miejscu pochodzi z II wieku n.e. - okresu największej świetności Tlos. Należą do nich: akropol, teatr, termy, bazylika, stadion oraz nekropolia.

Tlos było również miejscem osadnictwa Turków Osmańskich, więc forteca górująca nad miastem pochodzi z czasów późniejszych niż większość budowli w mieście.

Panorama Tlos z widoczną fortecą na wzgórzu Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Przez archeologów Tlos zostało odkryte w 1838 roku.

Dojazd: 

Tlos jest usytuowane po wschodniej stronie doliny Ksantos, w sąsiedztwie współczesnej tureckiej wioski Yaka. Turyści często odwiedzają Tlos w ramach wycieczek zorganizowanych z pobliskich kurortów, które umożliwiają również odwiedzenie pobliskiego (zaledwie 4 km odległości) Wąwozu Saklıkent.

Okoliczne sady drzew granatu oraz pola uprawne anyżu, z którego produkuje się słynną turecką anyżówkę - rakı, dodają uroku pięknej scenerii Tlos, na którą składają się wykute w skałach grobowce oraz oplecione winoroślą budynki. Wiele osób przybywa tu w poszukiwaniu "romantycznej" atmosfery i malowniczości, o które będzie trudno, jeżeli wybierzemy wycieczkę zorganizowaną.

Romantyczny zakątek Tlos Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Aby samodzielnie dotrzeć do Tlos, należy wsiąść w dolmusz w Fethiye, zmierzający do Saklikent, przez Güneşli. Z Güneşli czeka nas około 2-kilometrowy spacer do samego Tlos. Podobno można również podjechać doluszem do wsi Yaka, z której kursują (z rzadka) dolmusze wprost do stanowiska archeologicznego.

Jeżeli dysponujemy samochodem, trzeba kierować się znakami na Saklikent z Kayadibi i skręcić w lewo w miejscu oznaczonym przez żółtą tablicę informującą o miejscu historycznym.

Wstęp na teren Tlos jest płatny w sezonie letnim (od kwietnia do października). Przez pozostałą część roku możemy zwiedzać miasto za darmo.

Poniższa mapka prezentuje trasę dojazdu do Tlos z Fethiye, okoliczne wioski oraz usytuowanie Wąwozu Saklikent.


Wyświetl większą mapę

Przeczytaj więcej o wycieczkach, które można zrobić z Fethiye.

Odpowiedzi

Tlos w 2010

Byliśmy tam w lipcu 2010. Trochę trudno dojechać, ale daliśmy rade. Wrażenie - niesamowite. Dobrze, że coraz więcej ludzi tam jeździ, nie zważając, ze niektóre przewodniki zachwalają tylko widoki na doliny. rzeczywiście, widoki przepiękne, ale to jest tam wszędzie. To, co pozostało z dawnego bogatego i sporego miasta robi nadal imponujące wrażenie i wiele mówi o zamożności mieszkańców. To przede wszystkim ogromny teatr, zbudowany nie na zboczu, lecz na gołym placu. To zespół łaźni miejskich i duży, niestety bardzo zrujnowana bazylika. To wreszcie grobowce i sarkofagi... No i ten wielki, obecnie restaurowany stadion. Wrzucam zdjęcia z Tlos na fotoblog - macadamia11.flog.pl. Zapraszam na spotkanie z historią.

Tlos, czyli...

to

dar gałązki oliwnej...

byliśmy tam z standardową wycieczką hotelową, lecz tak mnie zafascynowały niektóre widoki, że się straciliśmy dla reszty i poszliśmy swoimi ścieżkami....

czy tylko dlatego, że pierwszy raz taka kumulacja starożytności i krajobrazów nas dotknęła...

ponownie połknąłem bakcyla...  

=== 

przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

Mnie zachwycił...

W maju zwiedziliśmy Turcję Licyjską i Karię - poznaliśmy wiele pięknych miejsc, ale Tlos w mojej ocenie jest po prostu the best! Cudowne widoki, fantastycznie zachowane ruiny miasta, zamku no i piękne sarkofagii - wszystko w pięknym położeniu wśród wysokich gór. Warto poświęcić częśc wakacji na wędrówkę po rejonie Tlos. Mnie zachwyciło jeszcze lodowate źródełko przy drodze - niezastąpione w upalne popłudnie! Wjeżdżając na drogę do Tlos przy samym skrzyżowaniu jest kilka budek (mini bazar) - może tam zjeść pyszny cieplutki chlebek ;-) polecam! W maju wstęp kosztował 5 TL.