Region:
Przepiękna marina i kurort na południowym wybrzeżu Morza Egejskiego. Nazwa miasta sięga czasów Sulejmana Wspaniałego, który na widok lokalnego zamku zawołał "Mimarı as!" czyli "Powiesić projektanta!".
Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.
Niegdyś spokojna i nieco senna wioska rybacka zmieniła się w tłumnie odwiedzany kurort oraz bardzo znany port jachtowy. Co prawda Marmaris liczy sobie nadal zaledwie 35 tysięcy stałych mieszkańców, lecz w sezonie letnim rozrasta się aż do 200 tysięcy, głównie wczasowiczów, którzy wykupili wakacje zorganizowane przez biura podróży. Na szczęście miasteczko zachowało sporo ze swojego dawnego uroku, który można odczuć zwłaszcza wczesnym rankiem, gdy większość plażowiczów odsypia nocne szaleństwa w klubach i dyskotekach.
Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.
Marmaris położone jest w otoczeniu lasów sosnowych i słynie z lokalnych miodów - warto sobie słoiczek tego specjału zakupić.
Co warto zobaczyć:
Dzięki swojemu położeniu w naturalnym porcie Marmaris to największa i najnowocześniejsza w Turcji marina jachtowa, a co za tym idzie - największy ośrodek czarterowania jachtów w kraju. Można tu wykupić jednodniową wycieczkę stateczkiem wzdłuż wybrzeży, podczas której odwiedzimy okoliczne plaże oraz wysepki.
Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.
Można tu również wyczarterować cały stateczek (nazywany po turecku gület), którym następnie udamy się w słynny "błękitny rejs" wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego.
Kolejną atrakcją jest podziwianie widoków miasta z małego zameczku, położonego na wzgórzu. Zamek został wzniesiony w czasie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego i służył jako punkt koncentracji sił tureckich przed uderzeniem i oblężeniem Rodos w roku 1522. Zamek pełni obecnie rolę muzeum miejskiego, w którym można obejrzeć typowe ekspozycje historyczne i etnograficzne.
Oczywiście nie sposób napomknąć tu również o plażach, z których najładniejsze znajdują się poza samym Marmaris, w miejscowościach Turunç oraz w İçmeler. Dotrzemy do nich bez problemu dolmuszem.
Jak dotrzeć?:
Autokarem z wielu miast tureckich, przykładowo z Istanbulu (13 godzin jazdy), z Antalyi (6 godzin), z Izmiru (5 godzin), z Bodrum (3,5 godziny) oraz z Fethiye (3 godziny).
Dolmuszem z okolicznych miejscowości, przykładowo z Datça (niecałe 2 godziny), z Turunç oraz z İçmeler. Do Turunç (50 minut) oraz do İçmeler (30 minut) dotrzemy również "taksówką wodną".
Promem (2 godziny) lub katamaranem (50 minut) z greckiej wyspy Rodos.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz