Piyaz to turecka sałatka, której najważniejszym składnikiem jest biała fasola. Idealnie komponuje się z wieloma potrawami z mięsa, a sama jest także wyjątkowo sycąca, zwłaszcza w przypadku, gdy dodano do niej jajko na twardo. Samo słowo piyaz jest pochodzenia perskiego i oznacza cebulę, która wcale nie musi być składnikiem tej potrawy.
Piyaz może być podawany jako przystawka (tr. meze) lub jako danie główne. W tej drugiej formie występuje głównie w okolicach Antalyi, jako Antalya Usulü Piyaz, gdzie do potrawy serwowanej na gorąco dodaje się olej sezamowy, czosnek i pastę sezamową czyli tahini. Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, w południowych prowincjach kraju, przykładowo w regionie Adany, pod nazwą piyaz rozumie się surówkę z cebuli doprawioną sumakiem. Jednakże najczęściej piyaz serwuje się jako przystawkę do dań mięsnych, szczególnie do köfte.
Skład piyazu jest mocno zmienny i zależy od regionu Turcji oraz pomysłowości kucharza. Oprócz białej fasoli najczęściej do piyazu dodaje się jajka na twardo oraz rozmaite warzywa, w tym cebulę, nać pietruszki i marchewkę. Najsmaczniejszy piyaz jedliśmy w miasteczku Çan (prowincja Çanakkale), gdzie w skład sałatki wchodziła fasola, cebula, marchew, sałata, kiszony ogórek i czerwona kapusta, a całość została udekorowana pomidorami, ostrą zieloną papryką i podana z cytryną. W Stambule natomiast jako piyaz podano nam prawie standardową sałatkę pasterską (czyli cebulę, sałatę i pomidory), z dodatkiem fasoli.
W okresie osmańskim piyaz był także przygotowywany z dodatkiem innych składników, na przykład zielonego groszku, ciecierzycy, ziemniaków oraz karczochów.