Foça

Współrzędne GPS: 38.667599, 26.754801

Region: 

Śliczna Foça położona nad Morzem Egejskim wydaje się mieć wszystko to, co składa się na idealne miejsce wypoczynku wakacyjnego. Miłośnicy historii znajdą tu dużo ciekawych zabytków z wielu epok, smakosze skosztują pysznych dań kuchni tureckiej, wielbiciele architektury natrafią na prawdziwe perełki, a wszyscy spragnieni relaksu będą mogli rozkoszować się przyjemnym klimatem i malowniczymi widoczkami, które wydają się zahaczać o kicz w swojej fotogeniczności.

Kutry rybackie zacumowane przy zatoce Küçükdeniz w Foçy Kutry rybackie zacumowane przy zatoce Küçükdeniz w Foçy

Historia miasta

Antyczna Fokaja była najbardziej wysuniętą na północ osadą jońską nad Morzem Egejskim. Założona została blisko ujścia rzeki Hermus (tr. Gediz Nehri), na półwyspie oddzielającym Zatokę Kyme na północy od Zatoki Smyrneńskiej (tr. Izmir Körfezi) na południu.

Najprawdopodobniej założyli ją Eolowie, a Grecy Jońscy przybyli na te tereny później, w IX wieku p.n.e., z Teos i Erythraju.

Widok na wybrzeże i wysepki w okolicach Foçy Widok na wybrzeże i wysepki w okolicach Foçy

Antyczne syreny i współczesne foki

W mitologii greckiej Fokaja pojawia się jako miasto, którego wybrzeża zamieszkiwały syreny - morskie bóstwa o postaci pół-kobiety i pół-ptaka. Syreny posiadały talent muzyczny i grą na instrumentach przyciągały żeglarzy, których okręty rozbijały się o skały. Nieostrożni podróżnicy byli następnie zjadani przez syreny.

Obecnie przypuszcza się, że mityczne opowieści o syrenach zainspirowane były występującymi w okolicach Fokai fokami. Zwierzęta te mają w zwyczaju wygrzewać się na skałach wystających z morza i wydawać zawodzące odgłosy. Mogło to inspirować antycznych twórców, w tym Homera, do snucia opowieści o okrutnych syrenach.

Położone w pobliżu Foçy wysepki są obecnie jedną z ostatnich na świecie ostoi fok z gatunku mniszka śródziemnomorska (Monachus monachus). Szacuje się, że ten krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek reprezentowany jest przez co najwyżej 500 żyjących na wolności osobników. Przybrzeżne wody w okolicach Foçy są dla tych stworzeń strefą ochronną.

Pomnik fok w centrum Foçy  

Pomnik fok w centrum Foçy

Wyśmienici żeglarze z Fokai

Fokaja posiadała dwa naturalne porty, którym zawdzięczała swój rozwój i sławę jako potęga morska. Niedawne badania archeologiczne dowiodły, że miasto to było w czasach archaicznych jednym z największych na świecie. Potwierdziły się więc słowa Herodota, który w celu zobrazowania rozmiarów Fokai podawał, że jej mury obronne miały średnicę 5 kilometrów.

Fokaja zakładała także własne kolonie: we współpracy z Miletem powstały osady Lampsakos u północnego wejścia do cieśniny Dardanele oraz Amissos (obecnie Samsun) nad Morzem Czarnym. Na początku VI wieku p.n.e. flota fokajska pokonała kartagińską, co otworzyło handlarzom rynki w północno-zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Tamże znajdowały się najważniejsze kolonie Fokai: Elea na Półwyspie Apenińskim, Alalia na Korsyce, Massalia (czyli Marsylia) we współczesnej Francji i Emporion (Ampurias) w Hiszpanii.

Ku upamiętnieniu chwalebnej przeszłości Fokai jej imieniem została nazwana planetoida z pasa głównego asteroid. Planetoidę 25 Phocaea odkrył marsylski astronom Jean Chacornac, a jej nazwa upamiętnia fakt założenia Marsylii przez Fokajczyków.

Fokaja broniona była przed najazdami przez wspaniałe mury miejskie, zbudowane przy pomocy finansowej króla Argonthoniusa z Tartessos w Andaluzji, wielkiego przyjaciela kupców z Fokai. Ów władca najpierw zaprosił Fokajczyków do osiedlenia się na jego ziemiach, a po ich odmownej odpowiedzi przekazał im sporą kwotę na budowę fortyfikacji.

Okolice świątyni Ateny w Foçy
Okolice świątyni Ateny w Foçy

Zależność od Lidii i monety z elektrum

Do około 550 roku p.n.e. Fokaja zachowała niezależność. Następnie, wraz z pozostałymi miastami jońskimi, znalazła się pod panowaniem lidyjskiego króla Krezusa. Wpływom lidyjskim zawdzięczali Fokajczycy wprowadzenie do handlu własnej monety. Była to prawdopodobnie druga na świecie, po lidyjskiej, bita moneta. Jej najwcześniejsze wersje wykonane zostały z elektrum czyli występującego naturalnie stopu złota i srebra. Na monetach przedstawiona była, oczywiście, podobizna foki.

Czasy konfliktu z Persją

Pomimo solidnych obwarowań, w 546 roku p.n.e. wojska perskie pod wodzą Cyrusa Wielkiego zajęły najpierw Sardes, a następnie większość miast w zachodniej Anatolii, w tym Fokaję. Podczas oblężenia oraz po zdobyciu miasta przez Persów wielu jego mieszkańców wyemigrowało do zamorskich kolonii na zachodzie. Złoty wiek, którego Fokaja doświadczała w pierwszej połowie VI wieku p.n.e. dobiegł końca.

W 500 roku p.n.e Fokaja dołączyła do powstania jońskiego przeciwko panowaniu perskiemu. Na dowódcę zjednoczonej floty miast jońskich w decydującej bitwie pod Lade w 494 roku p.n.e. wybrany został, zapewne ze względu na znakomitą tradycję żeglarską miasta, Fokajczyk o imieniu Dionizjos. Reputacja Fokai okazała się przeżytkiem historycznym: miasto dostarczyło zaledwie 3 okrętów spośród 353 składających się na flotyllę, a bitwa została przegrana. Do klęski przyczynił się znacząco sam Dionizjos - jego przygotowania do walki tak wyczerpały żeglarzy, że część z nich odmówiła uczestnictwa w starciu z flotą perską

Po pokonaniu Kserksesa I przez Greków w 480 roku p.n.e. Fokaja przyłączyła się do Ateńskiego Związku Morskiego i płaciła roczną składkę w wysokości 2 talentów. W 412 roku p.n.e., podczas trwania Wielkiej Wojny Peloponeskiej, przy wsparciu ze strony Sparty Fokai udało się wystąpić ze Związku Morskiego wraz z pozostałymi miastami jońskimi. Zgodnie z postanowieniami tzw. pokoju Antalkidasa zawartego w 387 roku p.n.e. pomiędzy Spartą a Persją, Fokaja znalazła się ponownie pod kontrolą perską. Z tego okresu pochodzi wzniesiony w okolicach Fokai grobowiec znany jako Taş Kule.

Okres hellenistyczny i czasy rzymskie

W okresie hellenistycznym miasto należało do terenów pod kontrolą Królestwa Pergamonu. Podczas powstania Aristonikosa przeciwko Rzymowi Fokaja stanęła po stronie rebeliantów. Przed zniszczeniem jej przez wojska rzymskie po upadku powstania uratowały ją wpływy dawnej kolonii - Massalii. W czasach panowania rzymskiego miasto było centrum produkcji ceramiki.

W czasach wczesnego chrześcijaństwa Fokaja uzyskała rangę diecezji. W 1275 roku miasto zostało otoczone fortyfikacjami przez Genueńczyków, którzy wydobywali w okolicy ałun i wykorzystywali Fokaję jako bazę dla operacji handlowych. Miasto pozostało kolonią genueńską pod nazwą Foglia Vecchia aż do połowy XV wieku. Wówczas, w 1455 roku Fokaja dostała się pod kontrolę turecką i od tego czasu znana jest jako Foça.

Tradycyjne domy z czasów osmańskich w Foçy Tradycyjne domy z czasów osmańskich w Foçy

Wykopaliska archeologiczne w Fokai

Pierwszy rekonesans i wykopaliska archeologiczne na terenie Fokai przeprowadził w latach 1913-1920 francuski archeolog Félix Sartiaux. W latach 60-tych XX wieku pracami na terenie Fokai kierował turecki badacz Ekrem Akurgal. Interesowała go głównie archaiczna warstwa osadnictwa, a rezultatem wykopalisk było odkrycie pozostałości świątyni Ateny.

Okolice świątyni Ateny w Foçy Okolice świątyni Ateny w Foçy

Obecnie kierownikiem prac archeologicznych w Foçy jest profesor Ömer Özyiğit z Uniwersytetu Ege w İzmirze. Jego zespół jest odpowiedzialny za odkrycie dobrze zachowanych fragmentów murów obronnych, jak również innych struktur z czasów rzymskich, bizantyjskich, genueńskich i osmańskich. Profesor Özyiğit odpowiada również za projekt renowacji fragmentów antycznej Fokai na nabrzeżu w centrum Foçy.

Foça obecnie

Foça położona jest pomiędzy dwiema zatokami: większa z nich, nazywana Büyükdeniz ('Duże Morze') leży na południu, a mniejsza, nosząca oczywiście nazwę Küçükdeniz ('Małe Morze') - na północy.

Widok na zatokę Büyükdeniz w Foçy Widok na zatokę Büyükdeniz w Foçy

Zatoki oddzielone są od siebie półwyspem, na którym stoi twierdza Beşkapılar. Spacer wokół tego półwyspu to okazja do podziwiania pięknych widoków oraz złapania wiatru we włosy - na wysuniętym w morze fragmencie lądu wieją dość silne wiatry.

Cypel oddzielający dwie zatoki w Foçy Cypel oddzielający dwie zatoki w Foçy

Część miasteczka położona przy Küçükdeniz jest bardzo malownicza, mieści się tu na wybrzeżu port rybacki, promenada, restauracje i pensjonaty oraz plaża miejska. Na wysuniętym w morze cyplu oddzielającym zatoki stoją stare kamienne domostwa z czasów osmańskich oraz dwa zabytkowe meczety.

Widok na zatokę Küçükdeniz w Foçy Widok na zatokę Küçükdeniz w Foçy

Foçę należy odróżniać od położonego około 20 km na północny-wschód nowoczesnego kurortu Yeni Foça (czyli Nowa Foça). Z tego powodu Foça właściwa nazywana bywa często Eski Foça (czyli Stara Foça).

Kutry rybackie zacumowane przy zatoce Küçükdeniz w Foçy Kutry rybackie zacumowane przy zatoce Küçükdeniz w Foçy

Jeszcze niedawno Foça była typową wioską rybacką, jednak jej piękne położenie oraz atrakcyjne plaże, ciągnące się między Starą a Nową Foçą zmieniły ją w średniej wielkości kurort. Świadczy o tym spora liczba pensjonatów oraz rezydencji letniskowych na obrzeżach miasteczka. Ścisłe centrum Foçy podlega ochronie architektonicznej ze względu na unikalną, historyczną zabudowę.

Tradycyjna zabudowa w centrum Foçy Tradycyjna zabudowa w centrum Foçy

Popularność Foçy zapewne wzrośnie, gdy zostanie ona wzbogacona o planowaną marinę, która będzie mogła pomieścić 300 jachtów. Pozostaje mieć nadzieję, że nie stanie się to ze szkodą dla lokalnej populacji zagrożonych fok.

Osiedle domków letniskowych na wzgórzu w pobliżu Foçy Osiedle domków letniskowych na wzgórzu w pobliżu Foçy

Informacje praktyczne

Noclegi

Dobrą wiadomością dla podróżnych jest z pewnością fakt, że w środku sezonu wakacyjnego bez problemu można znaleźć w Foçy nocleg, a nawet sobie pomarudzić i wybrać hotel lub pensjonat, który bardziej nam odpowiada.

W 2012 roku nocowaliśmy w pensjonacie Siren (tel. 0 90 232 812 2660) pod adresem 161 Sokak 13, w centrum miasta, tuż przy plaży miejskiej. Pokój 4-osobowy kosztował 140 TL za noc i był wyposażony w łazienkę, balkon, klimatyzację i bezprzewodowy dostęp do Internetu. Niestety śniadanie było dodatkowo płatne (7 TL). Posiłek można zjeść na tarasie na dachu pensjonatu, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę. Tuż obok tego pensjonatu mieściło się kilka innych, więc można sobie spokojnie pooglądać pokoje i dokonać właściwego wyboru.

Pensjonat Siren w Foçy  

Pensjonat Siren w Foçy

Inne, polecane przez przewodniki opcje noclegowe w centrum Foçy to: Foçantique Boutique Hotel (tel. 0 90 232 812 7616) - najdroższa i najbardziej luksusowa opcja w mieście, mieści się w odrestaurowanym greckim domu z kamienia (informacja z ostatniej chwili: hotel jest na sprzedaż, nie wiadomo czy będzie czynny), hotel Grand Amphora (tel. 0 90 232 812 3930) - jedyny w mieście hotel z basenem oraz İyon Pansiyon (tel. 0 90 232 812 1415) - również w kamiennym domu, z pięknymi widokami na morze z pokoi na wyższym piętrze.

Pensjonat Küçükdeniz w Foçy Pensjonat Küçükdeniz w Foçy

Wyżywienie

W centrum miasta znajduje się sporo restauracji, ładnie położonych przy nabrzeżu i specjalizujących się w daniach rybnych. Warto przespacerować się wzdłuż wybrzeża, porównać menu i ceny, zwracając również uwagę na położenie słońca, które może świecić prosto w oczy podczas posiłku. W większości restauracji trzeba być przygotowanym na towarzystwo lokalnych kotów. Polecamy jadłodajnię przy pomniku rybaków, w której kanapka z rybą (czyli balık ekmek) plus napój kosztuje zaledwie 5 TL.

Typowa klientela restauracji rybnych w Foçy Typowa klientela restauracji rybnych w Foçy

Zakupy

W centrum miasta znajduje się dobrze zaopatrzony supermarket Tansaş, w którym oprócz żywności i kosmetyków można zaopatrzyć się w sprzęt plażowo-kąpielowy. Jest tam również sporo sklepów mniejszych i większych o urozmaiconym asortymencie.

 

Punkty usługowe

Biuro informacji turystycznej mieści się na głównym placu miasta czyli Cumhuriyet Meydanı. Jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 12:00 i od 13:00 do 17:30, a w lecie dodatkowo w soboty od 10:00 do 19:00.

Biuro Informacji Turystycznej w Foçy  

Biuro Informacji Turystycznej w Foçy

Wypożyczalnia samochodów MNB Oto Kiralama (tel. 0 90 232 812 1886) mieści się przy ulicy 123 Sokak 6. Dysponuje kilkoma samochodami osobowymi (m.in. Fiat Linea, Palio oraz Doblo), wynajmowanymi w cenie od 85 TL za jeden dzień. Dodatkowe usługi obejmują: prywatnego kierowcę (50 TL dziennie), wynajęcie nawigacji GPS (10 TL) oraz fotelika dla dzieci (5 TL).

W mieście znajduje się oddział poczty (PTT) oraz oddziały wielu banków wraz z bankomatami.

Co warto zobaczyć: 

Twierdza Beşkapılar - to położona w centrum miasta warownia zbudowana w okresie bizantyjskim, naprawiona przez Genueńczyków, a następnie za panowania osmańskiego w latach 1538-1539. Ostatnią renowację twierdza przeszła w 1983 roku, dzięki tureckiemu Ministerstwu Kultury. Jej nazwa oznacza dosłownie 'Pięć Bram' i rzeczywiście posiada tyle wejść.

Twierdza Beşkapılar w Foçy Twierdza Beşkapılar w Foçy

Twierdza Dışkale - pochodząca z XVII wieku warownia strzegła miasta od strony południowo-zachodniej. Ponieważ jej pozostałości położone są na terenie wojskowym, wstęp do środka nie jest możliwy, a najlepsze widoki na budowlę są od strony morza, podczas rejsu wycieczkowego. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów warowni oraz ślady łaźni znajdującej się niegdyś na jej terenie. W czasie podwodnych prac archeologicznych znaleziono kamienne kule, które najprawdopodobniej były wystrzelone z zamku w kierunku nieprzyjacielskich okrętów.

Pozostałości dwóch świątyń poświęconych bogini Kybele oraz położone nad nimi ruiny świątyni bogini Ateny - odkryte niedawno, w najwyższym punkcie cypla oddzielającego dwie zatoki. Na terenie świątyni odkryto rzeźby gryfa oraz głowy konia, pochodzące z V wieku p.n.e. Sama świątynia, wspominana w źródłach antycznych przez Ksenofonta, była poświęcona głównej bogini patronce Fokai. Została zbudowana z białego tufu wulkanicznego w I połowie VI wieku p.n.e., jest więc jedną z najstarszych tego typu budowli na terenie osadnictwa jońskiego.

Pozostałości świątyni Ateny w Foçy Pozostałości świątyni Ateny w Foçy

Podczas wizyty w 2012 roku zarówno sanktuaria, jak i świątynia nie były dostępne dla zwiedzających z powodu trwający prac renowacyjnych i archeologicznych. Podobno już wkrótce będzie można zwiedzać te ciekawe miejsca.

Teatr antyczny - to właściwie zbyt dużo powiedziane. Skromne pozostałości po teatrze znalezione zostały nieopodal wjazdu do miasta od strony wschodniej. Jest to pamiątka po jednym z najstarszych greckich teatrów na terenie Anatolii, ponieważ datuje się jego budowę na lata 340-330 p.n.e. Niestety jest bardzo słabo zachowany, gdyż w I wieku n.e. służył jako wysypisko śmieci, a w II wieku n.e. jako nekropolia.

Pozostałości greckiego teatru w Foçy Pozostałości greckiego teatru w Foçy

Meczet Fatih z XV wieku - najważniejszy zabytek z czasów osmańskich w Foçy. Zbudowany przez Mustafę Ağa po zdobyciu miasta przez sułtana Mehmeda Zdobywcę w 1455 roku. Przebudowany w latach 1569-1570. Nad wejściem na dziedziniec meczetu znajduje się inskrypcja mówiąca o budowniczym meczetu, a inskrypcja nad głównym wejściem do budynku wspomina sułtana Sulejmana Wspaniałego, który nakazał remont budynku.

Meczet Fatih w Foçy
Meczet Fatih w Foçy

Meczet Kayalar z 1457 roku - czyli meczet 'kamienny'. Znajduje się na terenie twierdzy Beşkapılar. Jego minaret jest znacznie młodszy, gdyż został wzniesiony w XIX wieku. Ostatnio meczet został poddany renowacji, ze szczególnym uwzględnieniem płaskiego, drewnianego dachu.

Meczet Kayalar w Foçy Meczet Kayalar w Foçy

Łaźnia Belediye Şehit Hamamı - otwarta dla klientów od godziny 8:00 do północy. Przyjmuje, co nie jest w Turcji regułą, również grupy mieszane, męsko-żeńskie. Cena za skorzystanie z łaźni, w zależności od wybranych usług dodatkowych typu masaże waha się od 15 do 30 TL.

Łaźnia Belediye Şehit Hamamı w Foçy Łaźnia Belediye Şehit Hamamı w Foçy

Kamienne, zabytkowe domy z czasów osmańskich są chronione prawem przed ingerencjami domorosłych architektów. Najwięcej znajduje się na wybrzeżu przy Küçükdeniz oraz na cyplu oddzielającym dwie zatoki.

Stary cmentarz z czasów osmańskich jest położony nieco na uboczu miasteczka. Znajdują się na nim kamienne nagrobki, pochodzące z okresu od XVI do XIX wieku, ozdobione motywami roślinnymi i owocowymi.

Cmentarz z czasów osmańskich w Foçy Cmentarz z czasów osmańskich w Foçy

Wiatraki na wzgórzu Top Dağı przy wjeździe do miasta zostały zbudowane w XVIII i w XIX wieku, aby wykorzystać silne północne wiatry wiejące na tym odcinku wybrzeża. Niektóre z nich działały do lat 60-tych XX wieku. Obecnie są zrujnowane, ale planowana jest ich renowacja.

Zabytkowe wiatraki na wzgórzu Top Dağı w Foçy Zabytkowe wiatraki na wzgórzu Top Dağı w Foçy

Rejsy wycieczkowe - od końca kwietnia do początków października z portu w centrum miasta wyruszają statki wycieczkowe. Podczas rejsu trwającego od 11:00 do 17:00 odwiedzają one okoliczne wysepki i zatoki. Dużą atrakcją są odwiedziny na tzw. Skałach Syren oraz widoki na twierdzę Dışkale. Podczas rejsu podawany jest lunch (ryba lub kurczak, makaron, sałatka) wliczony w cenę biletu, napoje trzeba zakupić dodatkowo. Cena za osobę w 2012 roku wynosiła 30 TL, małe dzieci płyną gratis.

Statek wycieczkowy w Foçy Statek wycieczkowy w Foçy

Plaża miejska i inne plaże - w centrum Foçy nad zatoką Küçükdeniz znajduje się długa plaża miejska, częściowo żwirowa, a częściowo zabudowana drewnianymi podestami, z których można po drabinkach zejść wprost na głęboką wodę, a potem wspiąć się wprost do restauracji. Uwaga na przyczepione do skał jeżowce!

Plaża miejska przy Küçükdeniz w Foçy Plaża miejska przy Küçükdeniz w Foçy

Druga miejska plaża położona jest przy zatoce Büyükdeniz - tam wejście do wody jest łagodne, ale plaża jest wąska i brudna. Ładniejsze plaże znajdują się na północ od centrum miasta.

Plaża miejska przy Büyükdeniz w Foçy Plaża miejska przy Büyükdeniz w Foçy

Skały Syren położone są na wyspie Orak w pobliżu Foçy. W czasach antycznych wierzono, że zamieszkują je syreny wabiące muzyką żeglarzy. Obecnie można tam, co prawda rzadko, ujrzeć lokalną fokę. Skały odwiedzają statki wycieczkowe.

Plan wycieczki statkiem po okolicznych wysepkach w Foçy Plan wycieczki statkiem po okolicznych wysepkach w Foçy

Şeytan Hamamı - czyli 'Łaźnia Szatana' to właściwie antyczny rodzinny grobowiec, z wyglądu przypominający grobowce lidyjskie. Jak wskazują datowania znalezionej tam ceramiki, grobowiec został najprawdopodobniej wykuty w skale u podnóża wzgórza Can w IV wieku n.e. Wejście do grobowca ma kształt łuku, a w jego wnętrzu znajdują się dwie komory grobowe. W trakcie wykopalisk archeologicznych znaleziono w grobowcu kilka inskrypcji oraz posąg lwa, ale niestety został on uprzednio splądrowany, więc liczba znalezisk była skromna. Grobowiec położony jest około 2 km na wschód od centrum miasta.

Taş Kule to wolno stojący grobowiec położony około 8 km na wschód od centrum miasteczka Foça. Stanowi unikalny przykład połączenia w architekturze regionu Morza Egejskiego wpływów greckich i perskich.

Obejrzyjcie galerię eksponatów ze Fokai w Muzeum Archeologicznym w Izmirze.

Bibliografia

  1. Akurgal, Ekrem, Ancient Civilizations and Ruins of Turkey, Stambuł 2011
  2. Freely, John, The Western Shores of Turkey, Londyn 2008
  3. Grimal, Pierre, Słownik Mitologii Greckiej i Rzymskiej, Wrocław 1990

Jak dotrzeć?: 

Autokarem: z İzmiru przez Menemen (co pół godziny , czas przejazdu 1,5 godziny)

Promem: podobno w sezonie letnim (od czerwca do września) istnieje połączenie promowe pomiędzy Foçą a grecką wyspą Lesbos. Promy mają kursować 4 razy w tygodniu, a podróż morska trwa 2 godziny. Uwaga: ta informacja jest mocno niepewna, osobiście nie widzieliśmy w Foçy żadnych śladów takiego połączenia ani biur sprzedających bilety.

Autobusem miejskim: z Yeni Foça (30 minut), kilka połączeń dziennie, kursy z dworca autokarowego.

Samochodem: do Foçy można dojechać z dwóch stron. Jadąc z kierunku północnego drogą E87 należy od niej odbić na zachód około 5 km na południe od przemysłowego miasta Aliağa i podążać wzdłuż wybrzeża przez Yeni Foça do Foçy. Całkowita długość tej trasy wynosi z Aliağa 41 km.

Można również odbić od trasy E87 dalej na południe, około 16 km na południe od Aliağa i dojechać do Foçy trasą śródlądową o nazwie İzmir-Foça Yolu. To przy tej drodze, około 8 km przed Foçą położony jest perski grobowiec Taş Kule.

Poruszanie się po centrum Foçy samochodem jest dość nieprzyjemne ze względu na wąskie uliczki i wzmożony ruch pieszy. Najlepiej zostawić pojazd w bocznej uliczce lub przy pensjonacie i odkrywać uroki miasteczka na piechotę.

Skrzyżowanie w Foçy - po prawej widoczna trasa İzmir-Foça Yolu Skrzyżowanie w Foçy - po prawej widoczna trasa İzmir-Foça Yolu

Powiązane artykuły: